Пратеник од партијата на Каракачанов: 5 години затвор за новинар што објавува лажна вест

Новинарите кои шират дезинформации и лажни вести мора да добијат ефективни казни од најмалку 5 години затвор.

Ова мислење го искажаа бугарскиот европратеник Андреј Слабаков од ВМРО на Каракачанов и групата европски конзервативци и реформисти (ЕКР).

Тој учествувал во разговор со бугарски новинари пред пленарната седница на Европскиот парламент следната недела. Извештајот „Зајакнување на слободата на медиумите - заштита на новинарите во Европа, говор на омраза, дезинформации и улогата на платформите“ од полската европратеничка Магдалена Адамович ќе биде претставен на 23 ноември. Известувач во сенка на темата е бугарската социјалистка Елена Јончева.

Ден подоцна, ќе има дебата со учество на високиот претставник за надворешни работи, Јосеп Борел, посветена на борбата против неказнивоста за злосторствата врз новинари ширум светот.

„Главниот проблем не е слободата на говорот, туку дезинформациите и лажните вести, особено на Интернет. Насекаде е исполнето со чудни информативни страници. Јас немам дадено интервју од мај. Во последните неколку месеци прочитав десетици мои интервјуа, наводно дадени од мене, како и изјави што некои од информативните страници се обидуваат да ги потпишат во мое име. Мислам дека е крајно време да имаме кривична одговорност. Новинарите не треба да бидат ослободени од оваа одговорност. И оние кои се - ајде да ги наречеме нечесни во најдобар случај, да ја добијат правичната казна. Според мене, тоа е ефективна реченица. А минимумот е 5 години. Затоа што целото општество е измамено. И ова води до апсолутна паника и ужас, постојано се појавуваат чудни изјави, ако зборуваме конкретно за КОВИД-19 “, тврди Слабаков.

И додаде:

„Верувам дека луѓето кои си дозволуваат да шират лажни вести треба да се класифицираат како тероризам“.

Клубот З го прашал конзервативниот европратеник дали се плаши дека во одредени околности, како што е политичка пристрасност, слободното изразување може да се толкува како клевета.

„Фактот дека некој ќе биде осуден затоа што се мешаат политичари или од власта се нарекува злоупотреба на моќта и мислам дека е и казниво“, одговори тој.

Тој е убеден дека секој треба да биде одговорен. Според него, не е можно некој да каже нешто на телевизија без да биде одговорен кога ќе го напише на Интернет.

Андреј Слабаков го опиша предлогот на Елена Јончева за европско законодавство со кое се гарантира заштита на новинарите од судски спорови како апсурден во извештајот за медиумите. Како мотив европратеничката го искористи случајот со убиството на малтешката истражувачка новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година.Пред смртта, таа беше предмет на повеќе од 50 тужби, повеќето од нив за клевета Целта беше да се исцрпи новинарката.

После оваа забелешка, Јончева, која исто така учествувала на брифингот, појасни дека ова не важи за оние што шират намерна дезинформација.

Извештајот, кој ќе биде презентиран во понеделник, намерно не ги споменува земјите по име, додаде бугарскиот претставник. Целта е да се фокусираме на паневропски решенија. Според Елена Јончева, сепак, читањето ќе го олесни разбирањето за кои земји станува збор.

На нејзино инсистирање, во документот била вклучена можноста за формирање европски фонд за помош на истражувачко новинарство, се наведува во извештајот.

Историски ден за Лигата на шампионите- за прв пат ќе суди жена

Лигата на шампионите ја пишува историјата.Французинката Стефани Фрапар в среда ќе влезе во историјата на Лигата на шампионите како прва судијка во тоа натпреварување.

Таа ќе биде првиот судија на натпреварот од петтото коло во групната фаза од Лигата на шампионите помеѓу Јувентус и Динамо Киев, кој во среда ќе се игра во Торино.

Фрапар (36) е судија во машкиот фудбал веќе подолго време. Таа била главен судија на Суперкупот во 2019 година, кога се сретнаа Ливерпул и Челси.

Во 2014 година, таа стана првата жена што суди во втор ранг на француското фудбалско натпреварување, а една година подоцна и во Лига еден.

Судела во Лигата на Европа, каде беше судија на натпреварот помеѓу Лестер и Зорја.

Првата жена што судела на европските натпревари беше Никол Петиња од Швајцарија. Помеѓу 2004 и 2009 година, таа судела на три квалификациски натпревари за тогашниот Куп на УЕФА.

Регистрирани се 336 нови случаи на Ковид -19 од 1181 тестирани ,починале 32 заболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-95, Куманово-10, Штип-12, Прилеп-27, Тетово-11, Струга-1, Велес-30, Битола-34, Охрид-1, Кавадарци-7, Гостивар-41, Гевгелија-7, Струмица-7, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Крушево-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 544 оздравени пациенти од: Скопје-235, Штип-42, Прилеп-72, Тетово-26, Струга-1, Велес-54, Кавадарци-21, Гевгелија-10, Крива Паланка-6, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-25, Пробиштип-2, Пехчево-1, Берово-9, Виница-2, Делчево-10, Кратово-2, Свети Николе-7 и Неготино-14.

Починати се 32 лица, дванаесет пациенти од Скопје (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 и 82г), двајца од Прилеп (70 и 55г), тројца од Тетово (64, 79 и 67г), двајца од Струга (67 и 74г), еден пациент од Велес (51г), двајца од Охрид (70 и 74г), еден од Кавадарци (77г), еден од Гостивар (61г), двајца од Струмица (63 и 66г), двајца од Радовиш (62 и 70г), еден пациент од Кочани (64г), еден од Делчево (78г), еден од Кичево (64г) и еден пациент од Неготино (55г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61878, бројката на оздравени пациенти е 38946, на починати е 1763, а бројот на активни случаи изнесува 21169. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 26976, активни 9996

• Куманово 3748, активни 952

• Дебар 462, активни 97

• Штип 2674, активни 528

• Прилеп 3010, активни 1000

• Тетово 3823, активни 942

• Струга 1447, активни 454

• Велес 1992, активни 693

• Битола 2075, активни 925

• Охрид 1597, активни 618

• Кавадарци 1254, активни 481

• Гостивар 2557, активни 982

• Гевгелија 744, активни 240 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1711, активни 601

• Крива Паланка 431, активни 123

• Радовиш 438, активни 122

• Крушево 130, активни 71

• Кочани 1241, активни 262

• Пробиштип 363, активни 90

• Демир Хисар 200, активни 88

• Македонски Брод 168, активни 46

• Пехчево 100, активни 22

• Берово 364, активни 88

• Валандово 218, активни 70

• Виница 376, активни 160

• Делчево 456, активни 196 (129 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 153, активни 52

• Свети Николе 842, активни 234

• Кичево 1277, активни 530

• Ресен 461, активни 193

• Неготино 590, активни 313 (70 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1181 теста се преку: ИЈЗ-605, ЦЈЗ Скопје-20, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -123, Жан Митрев (Филип Втори)-140, Систина со PCR метода -232, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-4, ГАК-22, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -35, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 332. 286 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 625

• Гази Баба – 1502

• Аеродром -1436

• Карпош – 1169

• Центар – 1089

• Кисела Вода – 1237

• Ѓорче Петров – 867

• Бутел - 585

• Шуто Оризари – 195

• Студеничани – 53

• Сарај – 169

• Арачиново -31

• Илинден – 265

• Сопиште – 57

• Чучер Сандево – 100

• Петровец –138

• Зелениково -84

• Странец – 219

• Нераспределен- 175

Глумела дека умира од рак,за да собере пари и да си направи свадба од соништата (ФОТО)

Жена од Велика Британија „лажирала терминална дијагноза за рак“ за да ги натера нејзините пријатели да платат за „совршената венчавка“, пишува Метро.

Пријателите на Тони Стенден (29) собрале 8.500 фунти за да може со нејзиниот партнер Џејмс да имаат „ден што го заслужуваат“.

Заради измамата, Стенден дури и ја избричила главата, а во емотивната молба за помош напишала дека би сакала отец Дерек, кој умирал од рак, да ја одведе до олтарот.

57-годишниот Дерек починал пред венчавката во Чешир, но снимил видео порака за гостите на свадбата. Локалниот фудбалски клуб снимил и видео за поддршка на младенците кои го поминале медениот месец во Турција, а потоа отпатувале во Германија, Чешка, Австрија, Унгарија и Италија, додека Статен била ,,болна" цело време.

На почетокот на оваа година, таа исто така тврдела дека се разболела од коронавирус, но тоа предизвикало сомнеж кај нејзините пријатели кои конечно се соочиле со неа.

На Стенден сега и се заканува потенцијална затворска казна откако минатата недела се изјаснила за виновна за измама со лажно тврдење помеѓу февруари 2019 година и април 2020 година во Прекршочниот суд во Честер.

Шерил Астон (33), нејзина пријателка од колеџ, која донирала 525 фунти, за Мирор изјавила дека Стенден заработила Оскар за нејзината глума. "Таа не измами сите нас. Ми рече дека умира и јас паднав на тоа. Бев скршена - сите бевме".

Во февруари годинава, Тони Стенден објавила на Фејсбук дека починала. За тоа ги обвинила хакерите, но еден нејзин познаник рекол дека тоа го сторила само за да привлече внимание и да види како луѓето ќе реагираат доколку помислат дека починала.

притисни ентер