Познато е колку ќе заработи победникот на Еврото во Германија, помалку отколку на минатото ЕП

Европското првенство во Германија започнува во петок, а ќе го отворат домаќинот Германија и репрезентацијата на Шкотска.

Натпреварот во Минхен на Алијанц Арената започнува во 21 часот.

УЕФА обезбеди награден фонд за репрезентациите за еврото во вкупен износ од 331 милион евра. Секоја репрезентација ќе заработи по 9,25 милиони евра само за настап на ЕП. За секоја победа во групната фаза од натпреварувањето репрезентацијата ќе заработува дополнителни милион евра, а ремито вреди 500.000 евра.

Доколку репрезентацијата испадне во осминафиналето, ќе добие награда од уште 1,5 милиони евра. Елиминацијата во четврт-финалето е вредна 2,5 милиони евра, а влезот во најдобрите четири репрезентации ќе биде награден со четири милиони евра. На финалистот на натпреварувањето му е загарантиран дополнителен бонус од пет милиони евра, а новиот европски првак ќе заработи дополнителни осум милиони евра. Максималната сума што може да ја заработи европскиот шампион со сите три победи во групата е 28,25 милиони евра.

Во однос на последното евро, УЕФА го намалила наградниот фонд. И тогаш секоја репрезентација добиваше по 9,25 милиони евра за учество, но победа во групата вредеше 1,5 милиони евра, а реми 750.000 евра. Влезот во осминафиналето вредеше 500.000 евра повеќе од еврото во Германија, а влезот во четвртфиналето вредеше 725.000 евра. На последното евро полуфиналистите добија бонус од пет милиони евра (сега е четири милиони).

Финалистот на последното евро заработи бонус од седум милиони евра, што е два милиони евра повеќе од сега, а Италија доби 10 милиони евра како бонус за победа во финалето, односно два милиони повеќе од победникот на претстојното Евро. Теоретски, на последното Евро победникот со сите три победи во групата можеше да заработи 34 милиони евра, односно 5,75 милиони евра повеќе од идниот освојувач на шампионатот во Германија.

Тешка сообраќајна несреќа во Грција, четворица загинати, тројца повредени

Според првичните информации, во судирот што се случил нешто по 08:00 часот, едно возило загубило контрола и „закачило“ автобус што минувал.

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во Грција, загинале четири лица, а три лица се повредени.

Според првичните информации, во судирот што се случил нешто по 08:00 часот, едно возило загубило контрола и „закачило“ автобус што минувал.

Од силината на ударот возилото буквално се распаднало и патниците загинале на лице место.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

притисни ентер