Познато е каде на Земјата би паднале остатоците од кинеската ракета

Повеќето остатоци од големата кинеска ракета што се очекува да се вратат во атмосферата викендов ќе изгорат при враќање и веројатно нема да предизвикаат штета, рече денеска  портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

Ракетата „Долг марш 5Б“ беше лансирана на 29 април од кинескиот остров Хаинан, носејќи го беспилотниот модул Тијанхе, кој содржи она што ќе стане простор за живеење на постојаната кинеска вселенска станица.

Локацијата на паѓањето на ракетата во атмосферата на Земјата кога паднала од вселената „не може да се утврди само неколку часа пред да влезе“, што е предвидено да се случи околу 8 мај, соопшти оваа недела американската вселенска команда.

Говорејќи во Пекинг, портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин рече дека Кина внимателно го следи враќањето на ракетата во атмосферата и дека повеќето од нејзините компоненти ќе бидат изгорени по враќањето.

„Можноста овој процес да предизвика штета на површината е исклучително мала“, рече тој.

Остатоците од ракетата најверојатно ќе паднат во меѓународните води, објави во средата кинескиот „Глобал тајмс“.

Со оглед на моменталната траекторија на ракетата, патеката за остатоци најверојатно ќе падне на север на ниво на Њујорк, Мадрид или Пекинг и на југ на ниво на Чиле и Велингтон или каде било помеѓу овие градови, рече астрофизичарот од Харвард, Џонатан Мекдауел оваа недела.

Лансирањето на модулот Тијанхе е прва од 11 мисии потребни за завршување на кинеската вселенска станица.

Шефот на Пентагон Лојд Остин вчера рече дека нема да ја уништат кинеската ракета што треба да се врати неконтролирано во атмосферата викендов, индиректно критикувајќи го Пекинг за губење контрола.

Ова не е прв пат Кина да ја изгуби контролата над леталото при враќањето на Земјата. Во април 2018 година, вселенската лабораторија Тиангонг-1 се распаднала кога помина низ атмосферата две години откако престана да работи. Кинеските власти тогаш негираа дека изгубиле контрола над лабораторијата.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер