Поведена е иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Мнозинството од пратениците на црногорскиот парламент предадоа иницијатива за преиспитување на довербата на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Иницијативата доаѓаоткако тој го одбил нивниот предлог мандатот за формирање влада да му се додели на лидерот на Демос, пратеникот Миодраг Лекиќ.

Во иницијативата потпишана од 41 претставник на трите коалиции кои ги победија Ѓукановиќ и неговата Демократска партија на социјалистите (ДПС) на изборите во август 2020 година, се наведува дека тој го прекршил Уставот на таа земја затоа што не му дал мандат на лидерот на Демос, Лекиќ, „за што беше договорено парламентарното мнозинство да добие поддршка од 41 претставник за да биде мандатар за состав на новата влада“.

Зад иницијативата за смена на Ѓукановиќ застанаа претставниците на просрпскиот Демократски фронт, Обединетата реформска акција на техничкиот премиер Дритан Абазовиќ и демократите на поранешниот претседател на Собранието, Алекса Бечиќ.

Претходно, Ѓукановиќ, отфрлајќи го предлогот за мандат, што го образложи со формално отсуство на доволен број потписи, покрена иницијатива за скратување на мандатот на црногорскиот парламент и распишување предвремени избори. Неговата иницијатива треба и формално да биде потврдена од претставниците во парламентот, каде што коалицијата околу Демократската партија на социјалистите на Ѓукановиќ нема мнозинство.

Евентуалното распуштање на црногорскиот парламент би довело до вонредни парламентарни избори, кои не би можеле да се одржат бидејќи црногорските претставници не можеле да се договорат за избор на судии на Уставниот суд.

Тој суд во моментов е блокиран бидејќи има само тројца од седумте судии, па не би можел да одлучува за евентуални жалби по изборите. Од истата причина под знак прашалник е и одржувањето на локалните избори во 14 општини закажани за 23 октомври.

На парламентарните избори во 2020 година, тесно мнозинство во Црна Гора освои коалицијата предводена од просрпскиот Демократски фронт, близок до СПЦ, потоа коалицијата на демократите и, како противтежа, партијата УРА на Дритан Абазовиќ. Тогаш се формираше експертска влада на чело со Здравко Кривокапиќ, а единствен потпретседател и политичар во неа беше Абазовиќ.

По година и половина, Абазовиќ ја откажа поддршката за таа влада и формираше нова со помош на ДПС на Ѓукановиќ, која траеше нешто повеќе од три месеци.

На таа влада, на иницијатива на ДПС на Ѓукановиќ, ѝ беше изгласана недоверба откако потпиша основен договор со СПЦ, кој го регулира и враќањето на имотот на црквата, што беше оспорено со аргументи за доделување на црногорските културни и историско наследство на Српската православна црква.

По грешка ѝ уплатиле милиони, почнала да ги троши, а сега ќе оди 20 години во затвор

Австралјанката Теваманогари Манивел од Мелбурн требало да добие поврат од 100 долари од платформата за размена на криптовалути Crypto.com во мај минатата година, но на нејзината сметка по грешка ѝ биле уплатени 10,4 милиони долари, пишува Дејли меил.

Откако ја видела сумата, таа наводно почнала лежерно да ги троши парите, делејќи им ги на бројни пријатели и членови на семејството, вклучувајќи ја и нејзината сестра Тилагавати Гангадори. Австралијката дури ѝ купила на својата сестра вила вредна 1,35 милиони долари со четири спални соби, четири бањи, домашна теретана и кино.

Сепак, по седум месеци од нејзиниот нов раскошен начин на живот, рутинската ревизија на Crypto.com открила што се случило. Откако компанијата започнала правна постапка во февруари оваа година, Врховниот суд на државата Викторија пресудил во корист на Crypto.com во август.

Според приложените документи, евидентно било дека Crypto.com побарал враќање на парите од Австралијката, но дел од тоа е потрошено за куќата на нејзината сестра, а остатокот бил префрлен на други сметки. Австралијката наводно била вмешана во друго кривично дело поврзано со финансиска измама, а двете обвиненија со кои се соочува носат максимална казна од по 20 години.

Политичар ја силувал колешката во зградата на парламентот на Австралија, на судењето негира

Започна судењето на обвинетиот за силување на колешка во зградата на австралискиот парламент во Канбера.

Политичкиот приправник Брус Лерман е обвинет за сексуален напад над Британи Хигинс во март 2019 година во канцеларијата на владин министер. Лерман се изјаснил за невин и негира дека дури имал секс со колешка, пишува Би-би-си.

Судењето во Крунскиот суд во Канбера се очекува да трае до шест недели. Обвинителите соопштија дека наводниот инцидент се случил по пијана ноќ. Лерман и Хигинс застанале во зградата на парламентот каде што работеле и двајцата, а Хигинс набрзо заспала на каучот во кабинетот на министерот, соопштиле обвинителите.

Таа се разбудила и го нашла коленото на обвинетиот на бедрото и тој имал односи со неа, изјавил обвинителот Шејн Драмголд. Тој додаде дека Хигинс плачела за време на наводниот сексуален напад и шест пати рекла „не“.

Кога ѝ кажала на својата пријателка што се случило следното утро, Хигинс рекла дека била едвај свесна, рече обвинителот.

Отворајќи го случајот на одбраната, адвокатот на Лерман, Стивен Хауброу, рече дека сведочењето на Хигинс содржи нелогичности.

„Марк Твен еднаш рече: Никогаш не дозволувајте вистината да го попречи патот на добрата приказна. А овој случај е пример за таа фраза“, рече адвокатот Хауброу. Тој ги повикал поротниците да ги игнорираат претходните медиумски извештаи за случајот, велејќи дека неговиот клиент негирал дека имал секс со Хигинс.

Главниот судија Луси МекКалум ги предупредила поротниците дека случајот добил прилично голем медиумски публицитет, но дека е многу важно тие да го стават надвор од умот.

Синот на Кајли Џенер има седум месеци и нема име: Чекаме да порасне и сам да се именува

Кајли Џенер ја потсети јавноста дека нејзиниот седуммесечен син се уште нема име.

Момчето се родило во февруари, а иако Кајли и нејзиното момче Тревис Скот имале намера да го именуваат Волф, тие брзо се предомислиле. Поминаа седум месеци од неговото раѓање, а нивното второ дете допрва треба да се именува. За време на втората сезона на реалното шоу Кардашијан, Кајли се отвори за името на нејзиниот син и откри дека неговото легално име е сепак Волф Вебстер, иако сакала да го промени.

Како што откри таа, почувствувала притисок за да го именува бебето и се согласила на Волф, име кое ѝ го предложила нејзината сестра Клои претходниот ден. Името на почетокот ѝ се допаднало, но како што одминувало времето сѐ помалку ѝ се чинело дека го избрала вистинското име. Сега таа објасни зошто се уште не е законски сменето името и зошто не ѝ открива на јавноста какво име би можеле да му дадат на момчето.

"Навистина немавме име. Мислев дека ќе ни падне на памет кога ќе го видиме. Но, не", рече Кајли, додавајќи дека го именувала Волф кога морала да го потпише изводот на родени бидејќи "чувствувала притисок“.

„Го нарековме Волф и веднаш откако го потпишав изводот на родените, си помислив: Што направив?“ рече таа и откри дека Тревис постојано размислувал за името.

"Тревис веќе го смени името неколку пати. Му се допаѓа, а потоа утре сака повторно да го смени. А јас реков: Не можеме да го правиме ова повторно", рече таа и се пошегува дека сега го чекаат "малиот еден да порасне и да си даде име.“

притисни ентер