Потона чамец со мигранти во близина на брегот на Јемен- најмалку 49 жртви, 140 исчезнати

Во бродска несреќа на чамец со мигранти во близина на брегот на Јемен, најмалку 49 лица загинаа, а 140 се водат како исчезнати, соопшти денеска Меѓународната организација на ОН за бегалци (ИОМ).

Бродот превезувал околу 260 Сомалијци и Етиопјани кои испловиле од северниот брег на Сомалија на пат од 320 километри преку Аденскиот Залив, но нивниот чамец вчера потонал во близина на јужниот брег на Јемен, се вели во соопштението на ИОМ, јавува АП.

Во соопштението се наведува дека потрагата по исчезнатите е во тек, а досега се спасени 71 лице, а меѓу загинатите има 31 жена и шест деца.

Јемен е главната рута за мигрантите од Источна Африка и Рогот на Африка кои се обидуваат да стигнат до земјите од Персискиот Залив во потрага по вработување.

И покрај речиси децениската граѓанска војна во Јемен, бројот на мигранти кои пристигнуваат годишно во земјата се зголеми за трипати од 2021 до 2023 година, од околу 27.000 на над 90.000, објави ИОМ минатиот месец, истакнувајќи дека Јемен моментално е домаќин на околу 380.000 бегалци.

За да превезат бегалци во Јемен, шверцерите често пловат по опасните води на Црвеното Море или Аденскиот Залив со преполни чамци.

Во април, најмалку 62 лица загинаа во два бродоломи во близина на брегот на Џибути, обидувајќи се да стигнат до Јемен.

ИОМ соопшти дека најмалку 1.860 луѓе загинале или исчезнале на рутата, вклучително и 480 луѓе кои се удавиле.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер