Поразителна ковид статистика: Дури 43 отсто од хоспитализираните во ковид центрите починале

Ние имаме комплетни податоци до 04.01.2021 и за дотогаш можеме да дадеме податоци со 100% сигурност, после тоа се премина преку „Мој Термин“ и се уште немаме комплетен пристап за да можеме да направиме анализи по анкетите.

Речиси секој втор што поради КОВИД 19 влегол во болница, ја загубил битката со вирусот. Ова го покажува статистиката од последниот официјален извештај на Институтот за јавно здравје според кој од почетокот на пандемијата од вкупниот број на ковид пациенти во болниците - 11851, 5150 починале за време на хоспитализацијата. Изразено во проценти според овој извештај стапката на смртност во болниците е 43 отсто. За потврда на информациите на вкупниот број на хоспитализирани од почетокот на пандемијата, Канал 5 се обрати и до Институтот за јавно здравје.

-Ние имаме комплетни податоци до 04.01.2021 и за дотогаш можеме да дадеме податоци со 100% сигурност, после тоа се премина преку „Мој Термин“ и се уште немаме комплетен пристап за да можеме да направиме анализи по анкетите. Од она што е до ИЈЗ пријавено, бројката е на хоспитализирани е 11851.-Институт за јавно здравје.

Од Министерството за здравство високиот процент на смртност кај хоспитализираните го објаснуваат со податокот дека 9 од 10 од починатите имале хронични болести.

-Огромен процент од починатите пациентите се со коморбидитети и имале тешка форма од некоја друга хронична болест од којашто биле лекувани долго време. Сериозен број на пациенти касно дошле во болница и веќе имале многу тешка манифестација на болеста. Но, над 85% од починатите се пациенти коишто имале повеќе хронични заболувања.-Министерство за здравство.

Во меѓувреме, во земјава официјалното советодавно тело – Комисијата за заразни болести, епидемиолошката состојба ја оценува како стабилна, а согласно официјалните податоци, заклучно со 18 месецов, на ниво на држава поради компликации од вирусот во болница лежат триесетина граѓани, од нив деветмина се на кислородна поддршка.

Германка на 52 години освои олимписко злато, првиот медал го добила пред 21 година

Изабел Верт можеби не е глобално позната спортистка, но таа е убедливо најдобра во она што го работи.

Оваа неверојатна 52-годишна Германка освои злато и сребро во коњички спортови во Токио.

Фактот дека ова биле нејзини единаесетти и дванаесетти олимписки медали во нејзиниот живот, кажува колку е неверојатен нејзиниот успех. Таа го имала својот прв настап на Игрите во 1992 година во Барселона. Освоила седум златни и пет сребрени медали на тој натпревар. Таа освојувала по најмалку два медали на секоја Олимпијада, освен во Атина во 2004 година.

Таа ја потврдила титулата како најуспешна во историјата и на други турнири. Верт освоила 14 златни, пет сребрени и седум бронзени медали на светските првенства. Таа била европски шампион 20 пати, со три сребрени и една бронза.

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

притисни ентер