Поранешниот претседател на Перу излезе од затвор, беше осуден на 25 години

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори (1990-2000), според одлуката на Уставниот суд, е ослободен од затвор каде одлежа 25-годишна затворска казна за злосторства против човештвото, јавуваат агенциите.

Телевизиските снимки покажаа дека 85-годишниот поранешен претседател го напушта затворот Барбадило во близина на главниот град Лима вчера вечер по локално време.

Уставниот суд во вторникот го потврди помилувањето од хуманитарна основа на поранешниот шеф на државата од 2017 година.

Фуџимори (85) боледува од респираторни и невролошки проблеми, а неговите лекари наведуваат дека има чир на желудникот, висок крвен притисок и рак на јазикот.

Меѓуамериканскиот суд за човекови права претходно неуспешно ги повика перуанските власти да не ја спроведуваат одлуката за амнестија.

Фуџимори во 2009 година беше осуден на 25 години затвор за сериозно кршење на човековите права бидејќи наредил колење на 25 луѓе, меѓу кои и едно дете. Во текот на 1991 и 1992 година, тој формирал таен одред на смртта во борбата против маоистичкото движење Sendero luminoso (Светлина патека).

Во неговиот претседателски мандат од 1990 до 2000 година, Фуџимори ја зајакна економијата на Перу со својата ултра-либерална политика и успешно водеше војна против герилските движења Sendero luminoso (Светлина патека) и Револуционерното движење Тупак Амару (чегаваристичка ориентација).

Но, тој владееше со железна рака придружена со корупциски скандали.

Дополнително, според неговата наредба, десетици илјади домородни жени беа насилно стерилизирани со цел да се намали бројот на деца бидејќи високиот наталитет бил сфатен како пречка за развојот, потсетува ДПА.

Фуџимори шокантно победи на изборите против својот противкандидат, писателот Марио Варгас-Лоса во 1990 година, а пет години подоцна повторно го победи својот тогашен противкандидат, поранешниот генерален секретар на ОН Хавиер Перез де Куелар.

Две години подоцна, тој испрати тенкови на улиците и го затвори Конгресот, тврдејќи дека пратениците ги блокираат неговите напори за стабилизирање на земјата. Во 1997 година, Фуџимори беше пофален за ослободувањето на 71 заложник кои беа држени во Лима 100 дена.

Конгресот му изгласа недоверба кога снимките покажаа дека неговиот шеф на разузнавањето поткупува пратеник, а синот на јапонски имигранти побегна во Јапонија во 2005 година, но во 2005 година пристигна во Чиле, од каде што е екстрадиран во Перу.

„Тој ги исмева семејствата на жртвите“, се жали за АФП Гледис Рубина, сестра на една од жртвите на масакрот за кој Фуџимори беше осуден.

„Тој човек никогаш не ни прости и сега излегува од затвор како ништо да не се случило“, рече таа.

Фуџимори има четири деца, а неговата ќерка Кеико Фуџимори три пати неуспешно се кандидираше за претседател.

Со ослободувањето на Фуџимори, уште двајца поранешни претседатели остануваат во перуанскиот затвор: Алехандро Толедо, кој беше обвинет за корупција и Педро Кастиљо, кој пред една година се обиде незаконски да го распушти Конгресот.

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

- Не сум обвинет за ништо, за нешто што е ништо“, рече Трамп на собир на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп рече дека поради четирите кривични обвиненија поднесени против него, тој има поголема поддршка меѓу Афроамериканците „бидејќи го гледаат како жртва на дискриминација“, споредувајќи го она што му се случува со историското наследство на предрасудите за Афроамериканците во правниот систем на САД.

- Не сум обвинет за ништо, за нешто што е ништо“, рече Трамп на собир на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина.

- И многу луѓе рекоа дека затоа ме сакаат Афроамериканците, затоа што биле тешко повредени и дискриминирани и всушност ме виделе како дискриминиран. Тоа е прилично неверојатно, но можеби, можеби, има нешто во тоа, рече Трамп.

Претходно оваа недела, Трамп се спореди со рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој почина во затвор.

Тој ја фокусираше својата трета кампања за Белата куќа на поплаките против Бајден и она што тој го нарекува „длабока држава“ што „се накомила“ на него.

Изборниот штаб на Трамп предвидува дека тој ќе помине подобро со афроамериканските гласачи во ноември отколку пред четири години, наведувајќи ја неговата предност за прашања како што се економијата и рекордниот број луѓе кои ја преминуваат границата на САД со Мексико, кои често завршуваат во градови со големо афроамериканско население. /МИА

13 претенденти за Вила Водно, 11 во битка за место на гласачкото ливче преку собирање потписи

Истече и вториот ден од рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател.

Во игра за место на избирачкото ливче засега се 13-мина, од кои 11 преку потписи се обидуваат да обезбедат кандидатура..

По првиот ден, дел од нив обезбедија солидна поддршка од граѓаните, дел само симболична бројка. Државната изборна комисија информира дека од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за претседател. Оттаму вечерва информираат за бројот на собрание потписи заклучно со вчерашниот ден, 23-ти февруари. Кандидатот на албанската опозиција Арбен Таравари процесот за собирање потписи го започнал од денеска..

Вело Марковски 98

Билјана Ванковска Цветковска 1105

Томе Николоски 0

Бујар Османи 3261

Господин Поповски 0

Максим Димитриевски 1594

Стевчо Јакимовски 658

Ѓорѓи Манасков 21

Арбен Таравари 1

Мерсиха Смаиловиќ 0

Зорица Цветковска 0

Кирби: САД се против намалувањето на Газа и принудното раселување

Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, денеска соопшти дека ставот на Вашингтон е дека Палестинците во Газа треба да имаат глас преку ревитализираната палестинска управа.

Тој рече дека Вашингтон бил „доследно јасен со израелските колеги“ за тоа што е потребно во повоена Газа, еден ден откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го претстави својот план пред воениот кабинет и подоцна го објави во јавноста.

Кирби, исто така, рече дека САД не веруваат во „намалување на големината на Газа“ и не сакаат да видат какво било принудно раселување на Палестинците надвор од Газа.

Тој исто така нагласи дека ставот на Вашингтон е дека тие не сакаат „преку Хамас да се доминира, владее или управува“ со Газа. /МИА

притисни ентер