Поранешни американски пливачки поднесоа тужби за сексуално злоставување од тренерите на репрезентацијата на САД

Шест поранешни врвни американски пливачки поднеле граѓански тужби против Американската пливачка федерација (УСАС), бидејќи не ги заштитувале од сексуална злоупотреба на тројца тренери.

Дебра Грденски, Сузет Моран и Трејси Палмеро, заедно со уште три жени кои остануваат анонимни, поднесоа три тужби против федерацијата, тврдејќи дека не успеала да ги заштити од сексуална злоупотреба од страна на поранешниот тренер на американската репрезентација на САД, Мич Ајви, поранешниот директор на националниот тим, Еверет Учијама и поранешниот тренер Ендрју Кинг.

Во тужбите се тврди дека пливачката федерација, вклучително и поранешниот извршен директор Чак Вилгус и други високи функционери, биле свесни за „предаторското“ однесување на тројцата тренери, но одбиле да ги разрешат, по што се случиле десетици други случаи на сексуална злоупотреба и вознемирување.

„Мојата сексуална злоупотреба можеше сигурно да се спречи“, рече Гроденски, велејќи дека Кинг ја злоупотребувал на возраст меѓу 11 и 16 години, кога била пливачка во Калифорнија во раните 80-ти. Имала 16 години кога Кинг, тогаш 37 годишен, барал од неа дас е венчаат. Вознемирена и исплашена, го напуштила спортот. Тој сега има 51 година, живее во Њујорк и со години страда од депресија како резултат на злоупотребите.

„Сакам оваа постапка да го разбуди американското пливање“, додаде таа.

Моран изјави дека Кинг ја тренирал кога имала 12 години. Забременила на 17-годишна возраст, по што ја принудил на абортус неколку месеци пред Олимпијадата во 1984 година.

"Затоа со години страдам од депресија, ниска самодоверба и напади на паника. Сè уште страдам од траумата што ќе остане со мене до крајот на животот", рече Моран.

Палмеро откри како Учијама започнала да ја злоставува кога имала 14 години, додавајќи дека другите тренери на нејзиниот тим знаеле за злоупотребата и не сториле ништо.

Десет години подоцна, таа го пријавила кај директорот Вилгус. Учијама, наводно, признала дека ја злоупотребил и си поднел оставка. Подоцна нашол работа како тренер во локален клуб по препорака на друг извршен директор на здружението.

Кинг бил уапсен во април 2009 година за сексуално напад на малолетна пливачка. Тој е осуден на 40 години затвор за вкупно 20 обвиненија за злоупотреба на деца.

Ајви е отпуштен во 1993 година како тренер за пливачи на Универзитетот во Флорида, откако се појавија тврдења дека сексуално ги злоупотребувал пливачките. До 2013 година, скоро 30 години по првите обвинувања за злоупотреба, тој добил животна забрана за работа во спортот.

Во 2006 година, на Учијама му било забрането доживотно да работи во спортот. Сепак, ниту Ајви ниту Учијама не се соочиле со кривични пријави.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер