ПОЛНЕТИ МОДРИ ПАТЛИЏАНИ

Рецепт на Елизабета Милановска

Потребни состојки: 1 кг. мелено месо, 2-3 модри патлиџани, 200 гр. печурки, 200 гр.павлака, 2 јајца, 100 гр.козји кашкавал, 2 главици кромид, 1 морков, 1 пиперка, 1 домат, малку магдонос, 2 лажици црвен пипер, малку сол, малку зачин од сув зеленчук, малку бибер и малку благ буковец,

Постапка:

Во тава со загреано масло се пропржува сечкан кромид зачинет со малку сол.

Се додава сечкана пиперка и сечкан морков и се продолжува со пржењето.

Се додаваат сечкани печурки и мелено месо и се продолжува со пржењето.

Се зачинува со зачин од сув зеленчук, бибер и благ буковец по вкус.

При крај се додава сечкан домат, малку магдонос и 2 лажици црвен пипер.

Модрите патлиџани се сечат на половина и се полнат со добиената смеса.

Врз нив се става смеса од павлака и јајца.

Се печaт во загреана рерна околу 20 минути на 200 степени.

При крај на печењето одозгора се става козји кашкавал.

Ковачевски: Со мерката „гарантирана цена“ овозможуваме поевтини производи од 10% до 40%

Со мерката „гарантирана цена“ овозможуваме поевтини производи од 10% до 40% за заштита на стандардот на граѓаните.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши и в.д. директорот на Државен пазарен инспекторат, Горан Трајковски денеска ја посетија компанијата Алма М. На средбата премиерот Ковачевски, министерот Бектеши и директорот на ДПИ Трајковски, со менаџментот на компанијата разговараа за новите владини одлуки за намалување на цените на над 50 призводи.

Во продолжение интегрално изјавата на премиерот Ковачевски:

„Сакам да се заблагодарам на домаќините денес при посетата на компанијата Алма М, компанија од дистрибутивниот сектор во нашата држава и можевме низ детален разговор со сопственикот и со менаџерскиот тим и со вработените да поразговараме за предизвиците кои стојат пред нас во претстојниот период особено во текот на есента и зимата. Драго ми е што веќе три децении оваа компанија го развива својот бизнис, вложувајќи во човечки ресурси во компанијата, се работи за една од најголемите компании во секторот за дистрибуција во државата, која дистрибуира значајни производи за нашите граѓани ширум сите маркети.

Токму затоа ние како Влада овозможуваме услови за подобра бизнис клима, за поголема ликвидност на компаниите и конкурентен пазар, како и за подобри услови за работа во државата.

Воедно, добро е кога се има компании кои придонесуваат кон што побрза и кон подобра имплементација на мерки со кои го штитиме стандардот на граѓаните.

Со новата мерка на Владата, на над 50 производи во 24 категории од пекарската, млечната, месната индустрија, цената ја намаливме за 10 проценти во однос на цената која ја имале на 1 август. Со оваа одлука и мерка кај одредени категории и производи веќе има намалување на производите над 10%, а кај некои намалувањето е од 30% до 40%.

Во маркетите веќе овие производи добија ознака „гарантирана цена“, со оваа мерка придонесуваме и покрај инфлациските притисоци, заеднички и солидарно даваме поддршка на нашите граѓани.

Апелирам да се почитува мерката и тука сакам да се заблагодарам и на инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, да го поздравам и директорот кој е тука со нас, за ажурноста и ефикасноста во проверките и спроведувањето на оваа мерка која е донесена. Секако да се заблагодарам и на министерот за економија и неговите колеги кои што направија детални анализи за да дојдеме до мерка која ќе биде во интерес и на трговците и на производителите, а најмногу во интерес на граѓаните.

Со економска политика, која ја водиме, не само оваа година, туку и изминативе, и покрај здравствената, економско-енергетската криза, ги зголемивме платите, пензиите, социјалната заштита за најранливите категории граѓани, зголемувањето го направивме како Влада и тоа во значителен износ поголем од она што го правела било која друга Влада во изминатиот период.

Ние како Влада продолжуваме со социјалниот дијалог со стопанските комори, работодавачите, синдикатите, затоа што цврсто стоиме до работниците и стопанството, со мерки ќе продолжиме да даваме поддршка. Единствено со високо ниво на социјален дијалог за приоритетни теми, ќе одговориме соодветно на намалување на инфлацијата и до крајот на годината се стремиме таа да не биде повисока од 5%, во делот на основните производи кои граѓаните ги користат.

Зошто го велам ова? Зголемувањето на платите од јули оваа година, го надминува зголемувањето на инфлацијата, но со сите овие мерки кои ги правиме, со зголемување на минималната плата за најмалку 10% веќе од почетокот на наредната година, генерално инфлацијата ќе биде на ниво од 8%, а платите ќе пораснат за процент поголем од нивото на инфлацијата.

Септемвриските плати во основното и средното образование, веќе бевте информирани од Министерството за образование и наука и претседателот на СОНК, ќе бидат повисоки за 15%, овој месец има усогласување и за пензиите кои ќе пораснат за износ од 6% со што пензионерите ќе имаат повисоки пензии. Согласно Општиот колективен договор, 130.000 вработени во јавниот сектор од овој месец ќе добијат зголемување на платите од 10%, исплата на К-15 до крајот на годината во висина од 10.000 денари.

Мерките кои ги носиме имаат економски, но пред сè социјален карактер, со нив ги штитиме пензионерите, ранливите категории граѓани, невработените лица, самохраните родители, сите корисници во системот на социјална помош, работниците, особено работниците со пониски примања каде што сведоци сме дека платата во времето на оваа Влада е најмногу зголемена и така ги штитиме сите граѓани. Буџетските средства ги користиме плански, ефикасно, како за заштита на стандардот на граѓаните, така и за рамномерен и регионален развој на нашата држава, особено преку поддршка на инвестициите со Законот за поддршка на инвестиции каде што преку вицепремиерот за економски прашања веќе бевте информирани дека над 400 компании ќе добијат државна помош за зголемување на инвестициите и зголемување на бројот на вработени во нивните компании.

И оваа есен и зима ќе продолжиме во оваа насока, не се откажуваме од зголемување на платите, не се откажуваме од инвестициите во енергетиката и во инфраструктурата.

Субвенционирањето на цената на електричната енергија, која започна уште од првиот момент кога се појави енергетската криза заради војната во Украина, не престана до ден денес и таа нема да престане. Што значи дека нема да има никаков ценовен шок за граѓаните во делот на снабдувањето со електричната енергија. А веќе правиме напори да се обезбеди сè што е потребно и за непречено снабдување со топлинска енергија за градот Скопје со оглед на хаваријата што се случи на мостот „Беласица“ во текот на минатите месеци и на која во моментов се работи.

Сè додека јас сум премиер како Влада нема да престанеме да работиме на подобрување на егзистенцијалното прашање на граѓаните во Македонија, како и на економскиот раст на државата. Во време на криза која не ги одмина ни најразвиените држави, бидејќи сите сме сведоци за сè она што се случува во земјите во ЕУ и пошироко, како Влада стоиме зад бизнис секторот, зад работниците, зад граѓаните. Со ист ентузијазам продолжуваме да работиме, за заштита на квалитетниот живот на граѓаните и за заштита на стопанството и оттука би сакал да ги повикам и пратениците во Собранието, законските решенија кои се однесуваат во делот на распределбата на буџетот, да бидат одобрувани со динамика која ќе овозможи спроведување на сите потребни мерки со цел да можат да бидат заштитени граѓаните пред сè.“

Георгиев: Оценската мисија е завршена, извештајот ќе биде транспратентно објавен

Претседателот на Судскиот совет, Сашко Георгиев денеска изјави дека дека оценската мисија на Европската унија за работата на советот е завршена и веднаш по објавување на извештајот ќе биде претставен пред медиумите.

-Заврши оценската мисија, имавме неколку состаноци, каде имавме дискусија по однос на прашања во областа на законските одредби од Законот за судски совет и Закон за судовите. Очекуваме извештај кој што ќе биде транспарентно објавен и во догледно време ќе го разгледуваме заедно пред медиумите, рече Георгиев, одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето на Меморандумот за соработка на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители на Република Македонија.

За корупција осудени поранешен албански министер и екс пратеник

Поранешниот министер е осуден на 10 години затвор, но поради согласноста за скратен судски процес казната е намалена на 6 години и 8 месеци затвор.

Судот за организиран криминал и корупција во Тирана му изрече казна затвор на поранешниот министер за животна средина Лефтер Кока во врска со обвинувањата за инсинераторот во Фиер, односно за договорот за концесија за изградба на пречистителната станица за урбан отпад и производство на енергија.

Поранешниот министер е осуден на 10 години затвор, но поради согласноста за скратен судски процес казната е намалена на 6 години и 8 месеци затвор.

Исто така донесена е одлука да се заплени имотот на Кока, поточно „ објект за продажба на алкохолни пијалаци Ѓерѓ Кастриот – Скендербег“ во Драч, во вредност од 442.972 леки, како еквивалентен имот со дел од износот за кој се товари во казниво дело.

Според обвинението Кока ги извршил кривичните дела „злоупотреба на службена положба“, извршено во соработка“, „пасивна корупција на високи државни функционери или избрани локални функционери“ и „активна корупција на високи државни функционери или локални избраници“.

Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција, СПАК, истрагата за инсинераторот во Фиер ја финализирана во декември 2022 година.

Кока на функцијата министер за животна средина беше во периодот 2013-2017 од редовите на Движењето за социјалистичка интеграција (ЛСИ), сега Патија на слободата на Илир Мета и беше дел од владината коалиција со социјалистите, а од 2017 до 2021 пратеник од редовите на Социјалистичката партија.

Во исто време Судот му изрече казна од 4 години на поранешниот социјалистички пратеник, Алќи Блако, кој со скратен судски процес во затвор ќе остане 2 години и 8 месеци, додека Клодијан Зото, главниот акционер на концесионерот на оваа печка е осуден на 12 години затвор, односно во ќелија ќе остане 8 години.

Кока и Блако по издржувањето на казната имаат забрана да се занимаваат со полтика во период од пет години.

Во меѓувреме, Специјалниот суд одлучи да ослободи три лица прогласувајќи ги за невини по покренатите обвиненија, додека условно се осудени уште шест лица.

СПАК вели дека за овој инсинератор биле исплатени четири милиони евра, за работа која не била извршена.

притисни ентер