Платата за ноември во Тетовската гимназија исплатена денеска по два часа предупредувачки штрајк

Наставниците од тетовската Гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ денеска 11 дена по законскиот рок за исплата на плата ги добија личните доходи за ноември.

Според информациите од наставниците, платата им стигнала околу 10 часот на сите за време на третиот час од првата смена, откако првите два часа не одржуваа настава.

- Се собравме тука, затоа што ние сме единствено школо во цела Македонија коешто и до денес немаше примено ноемвриска плата и е пробиен законски рок во кој треба да ја добиеме. Имавме предупредувачки штрајк, не сакаме истиот да продолжи, треба учениците да се оценат затоа што доаѓа крајот на полугодието. Но сакаме и обврските што ги има државата т.е. Министерството да си ги подмири обврските, односно редовно да добиваме плата, информираше професорот Марко Рафајловски

Од јули 2023 година Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ е под ингеренции на Министерството за образование и наука. На 20 и 21 декември двата објекти на Гимназијата беа и без снабдување со електрична енергија поради неплатени сметки и побарувања на извршители.

Минатата недела Секторот за јавни дејности за Општина Тетово побара Министерството за образование да ги врати назад надлежностите за Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ со цел да нема проблемите во Гимназијата.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер