ПИТУЛИЦИ

РЕЦЕПТ  ГОРДАНА КАЧАРОСКА.

Потребни состојки:1 кг. брашно, 1 кг. сирење, малку сол, малку масло и вода по потреба.

Постапка: Во подлабок сад со брашно се става малку сол и вода по потреба. Состојките се мешаат се додека не се добие хомогена, течна смеса. Во тава премачкана со масло се става потенок слој од смесата и се пржи неколку минути. Потоа се превртува од другата страна и се продолжува со пржењето, Откако ќе се испржи првата кора се трга на страна. Во истата тава се подготвуваат и останатите кори. Откако ќе се изладат, се редат една врз друга. Меѓу секоја кора се реди дробено сирење и се попрскува со масло. На овој начин се редат 29 кори и се сечат на коцки.

Се печат во загреана рерна околу 20 минути.

притисни ентер