Пијани се возат на автопилот во Тесла со над 100км/час (ВИДЕО)

Автономните системи за управување и сите напори направени за нивниот развој имаат јасна цел да ја намалат веројатноста за грешки и сообраќајните несреќи да ги сведат на минимум.

Се разбира, развојот се одвива со свое темпо, но некои сметаат дека веќе е достигнато ниво каде што не е потребен возач.

Еден таков пример се појави на ТикТок, каде што е објавено видео од кабината на автомобилот на Тесла. Во Model S има вистинска забава, пиење и пеење. Но, нема возач зад воланот. Покрај тоа што биле доволно глупави за да возат под дејство на алкохол,тие го вклучиле и автопилотот на Тесла. Со тоа ја предадоа својата и судбината на сите други учесници во сообраќајот на системот, чиј автор бара возачот зад воланот да биде подготвен да реагира. Во исто време, возат по пат со 105 км на час.

@blurr.tv

Tesla was the DD for the night ##fyp ##foryou ##foryoupage ##viral ##tesla ##dontletthisflop

♬ original sound - blurrblake

Фактот дека лицето кое го активирало автопилотот е одговорно за сообраќајните несреќи, како и фактот дека четири лица загинаа во сообраќајни несреќи предизвикани од неодговорна употреба на автопилоти, не им значи ништо, пишува ТМЗ.

СДСМ: Кој шири лажни вести, клевети и невистини, треба да се соочи со одговорноста, ниту Николовски ниту ВМРО-ДПМНЕ не се над законите

ВМРО-ДПМНЕ е синоним за  лаги, клевети и невистини, но и за корупција, криминал и неправда.

Тоа време помина а сегашното раководство на опозициската партија, по три последователни порази на избори е без идеја, став и без кредибилитет.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и покрај тоа што е осуден за клевета, не се откажува од ширење лажни вести и конструирање неспостоечки случаи, во очајни обиди да ја манипулира јавноста.

Граѓаните не му веруваат на Николоски, по неговите бројни лаги, како кога јавно тврдеше дека ООН лошо ги оценила владините мерки за справување со кризата, за потоа да стигне реакција од ООН дека организацијата воопшто не ни дискутирала за мерките во Северна Македонија, а не пак да дала некаква оценка.

Николоски тврдеше дека државата нема да добие датум за почеток на преговори со ЕУ, а преговорите започнуваат, тврдеше дека ќе се затвори Дрекслермаер, што беше демантирано од раководството, дека Тутнскиот комбинат во Прилеп работи најлошо досега, а има добивка.

Николовски во 2018 година најави дека ќе се повлече од политиката, а се уште е потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Вистината ги демантира лагите на ВМРО-ДПМНЕ.

Кој шири лажни вести, клевети и невистини, треба да се соочи со одговорноста, ниту Николовски ниту ВМРО-ДПМНЕ не се над законите.

ГОБ „8 Септември": Опремени сме со современи медицински потрошни материјали и лекови и нема никаков финансиски проблем

Опремени сме со современи медицински потрошни материјали и лекови и нема никаков финансиски проблем, ниту застој во нормалното функционирање.

Менаџментот на Градската општа болница “8-ми Септември” ја информира јавноста дека болницата е спремна и подготвена во целост да пружи здравствена заштита на граѓаните во рамките на сите нејзини дејности.

Болницата е опремена со сите современи и врвни медицински потрошни материјали и лекови, и нема никаков финансиски проблем, ниту застој во нормалното функционирање, како што беше презентирано од страна на Телевизија Телма.

ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември" Скопје и понатаму останува посветена и силно подготвена во борбата со ковид-19, како и со сите останати болести и состојби кои го нарушуваат човечкото здравје.

ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември"

Средба Бектеши -Брнз

САД е стратешки партнер на Македонија, поддршката на бизнисот е клучна за развојот на економијата

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари средба со амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мари Брнз.

На средбата министерот и амбасадорката разговараа за досегашната соработка помеѓу двете земји, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата.

Амбасадорката Брнз упати честитка за изборот на новата Влада, како и за повторниот избор на министерот Бектеши за министер за економија.

Во рамките на состанокот министерот ги презентираше реализираните проекти и планираните активности на Министерството за економија во делот на енергетиката, трговијата, иновациите, поддршката на странските инвеститори, како и поддршката на младите претприемачи.

Министерот потенцираше дека од главните цели на Министерството за економија е поддршката на малите и средни компании со цел зголемување на нивната конкурентност, како на домашниот така и на странските пазари.

Министерот информираше дека во делот на реформите за подобрување на условите за водење бизнис Mинистерството изготви законско решение со кое се овозможува отварање на фирма со почетен капитал од 1 евро, што ќе значи дополнителен поттик за младите претприемачи да се охрабрат да започнат бизнис.

Во делот на енергетиката министерот се заблагодари на поддршката која што ја даде САД во изготвувањето на Законот за енергетика кој што е од стратешка важност за обезбедување на енергетска стабилност на државата.

Ја информираше амбасадорката за стратешките проекти во делот на енергетиката кои што се спроведуваат во моментов и кои е предвидено да се реализираат во наредниот период кои што ќе значат подобрување на квалитетот на животот на сите граѓани.

Двајцата соговорници се согласија дека клучен предизвик за македонската економија во моментот е справување со социо-економските последици предизвикани од пандемијата на вирусот Ковид 19 како и мерките за рестарт на економијата.

притисни ентер