Пежо прославува 210 години од постоењето (ВИДЕО)

Peugeot постоел многу пред да биде измислен автомобилот.

Компанијата Peugeot Frères Aînés е основана на 26 септември 1810 година, со паричен придонес внесен во регистарот што сè уште може да се види во архивите на Terre-Blanche (Doubs). Пред повеќе од два века, семејството Пежо било присутно во модната револуција во 19 век - челични фитонистички кринолини - и после тоа во изработката на велосипеди и автомобили. Марката е дизајнирана од инженери, креативци кои ги надминале границите на мобилноста во текот на два века, притоа носејќи бројни иновации и дизајнерски вредности.

За оваа прослава е создадено лого посветено на 210-от роденден на брендот, кое до крајот на годината ќе го одбележат неколку клучни настани. Лавот, симболот на брендот, е прикажан странично и е обележан со стрела. Ова се однесува на најстарото постоечко лого на Peugeot (регистрирано 1858 година) кое ги симболизира трите квалитети на Peugeot произведени на самиот почеток на марката: флексибилност, отпорност на забите и брзина на сечење. Стрелката ја симболизира брзината, а натписот „210 години“ се однесува на историјата на марката, но и на идните 210 години. Црно-белите бои ја нагласуваат умереноста и економичноста, лајтмотив на марката Peugeot. Кругот околу лавот го потврдува логото како амблем.

Повремено, објавите на социјалните медиуми во текот на септември и октомври ќе донесат информации за историјата, сегашноста (возилата PHEV) и иднината на марката Peugeot (концептни возила). Промотивните кампањи до крајот на годината ќе имаат слоган „2.1.0. Ајде да одиме“ и ќе го истакнат специфичното лого на годишнината на марката. Глобалната кампања на социјалните мрежи, Instagram, Facebook и LinkedIn ќе биде обележана со содржина обележана со хаштаг # 210YEARSWITHPEUGEOT.

Посебен филм за историјата на брендот ќе биде прикажан на социјалните мрежи на 26 септември, а во текот на септември јавноста ќе има можност да го избере најимпресивниот Peugeot во последните два века. На крајот од натпреварот, Peugeot ќе претстави изненадување по повод 210-годишнината од постоењето на марката.

Во Германија и натаму над 1.000 новозаболени од коронавирусот

Во Германија се потврдени 1.345 позитивни случаи на инфекција со коронавирус, а две лица починале, потврди Институтот Роберт Кох.

271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, пренесува Ројтерс.

Вкупно починале 9.386 лица.

Со 10.000 фунти ќе се казнуваат прекршителите на самоизолоција во Британија

Британците, кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација со кои треба да се соочат поради контакт со некои од заразените со ковид-19, се соочуваат со големи казни, до 10 000 фунти, објави британскиот премиер Борис Џонсон.

„Луѓето кои ќе изберат да ги игнорираат правилата ќе се соочат со значителни казни“, рече Џонсон.

Новите правила, кои бараат самоизолација за луѓето кои биле во контакт со некој заразен со ковид-19, ќе стапат на сила на 28 септември, а некои работници со ниски примања ќе добијат државна поддршка во вредност од 500 фунти, доколку претрпат загуба на заработката, соопштија од владата.

Во Велика Британија, во последните 24 часа се пријавени 4422 нови случаи на коронавирус, околу илјада повеќе од претходниот ден, што е највисоко за еден ден од 8 мај.

Досега се регистрирани вкупно 390.358 инфекции со коронавирус во земјата, додека починале 41.759 лица.

Најновиот пораст на бројот на новоинфицирани доаѓа откако британските власти објавија дека дополнителните ограничувања ќе стапат на сила во централните и северните делови на Англија од вторник, со цел да се намали зголемувањето на бројот на заболени од ковид-19.

Контактот помеѓу различни домаќинства ќе биде забранет, додека работното време на угостителските објекти што работат до доцна навечер ќе биде ограничено.

Објавувањето на казните од Џонсон доаѓа по вчерашниот протест во центарот на Лондон, каде повеќе од илјада луѓе се собраа против ограничувањата на движењето, преземени за да се забави ширењето на коронавирусот. Полицијата приведе 32 лица.

Протестот беше организиран во моментот кога премиерот Борис Џонсон размислува за редефинирање на мерките за ограничување на движењето низ Англија.

Се дезинфицираат училиштата во Карпош пред почетокот на учебната година

Од утре ќе се врши дезинфекција на девет основни општински училишта во општина Карпош пред почетокот на учебната година од 1 октомври.

Минатата недела беше целосно дезинфицирано ООУ „Лазо Трповски" во Карпош 3, а утре дезинфекцијата ќе продолжи во ООУ „Петар Поп Арсов, во Карпош 4, „Аврам Писевски" во Бардовци и „Христијан Тодоровски Карпош" во Карпош 1.

Во вторник ќе се дезинфицираат просториите на училиштата „Јан Амос Коменски" во Тафталиџе 1 и „Братство" во Тафталиџе 2. Во среда „Војдан Чернодрински„ кај Млечен, како и школото „Владо Тасевски" во Козле и „Вера Циривири Трена" во Карпош 2.

Од Општината денеска информираа дека планот е дезинфекцијата да заврши до четврток.

– Општина Карпош спроведува сеопфатна дезинфекција во предучилишните и училишните установи секои шест месеци во годината, а годинава имавме и вонредна дезинфекција во март поради вонредната состојба со пандемијата. Интенција на локалната самоуправа е сите установи безбедно ќе ги пречекаат учениците во новата учебна година и да им обезбеди здрави и хигенски услови за престој и работа, велат од Општината.

притисни ентер