Петмина хуманитарни работници загинаа во израелски воздушен напад во Газа

 Петмина вработени во шпанската хуманитарна организација „World Central Kitchen“ (WCK) загинаа во израелски воздушен напад врз Појасот Газа, објавија палестинските медиуми.

Хуманитарни работници од Полска, Австралија, Ирска и Велика Британија се меѓу жртвите на нападот врз возило јужно од Деир ал Балаха, во центарот на окупираната крајбрежна зона, објави „Тајмс оф Израел“.

„Свесни сме дека членовите на тимот на„World Central Kitchen“ се убиени во напад на ИДФ додека работеа на поддршка на нашите хуманитарни напори за испорака на храна во Газа“, објави WCK на платформата X.

„Ова е трагедија. Работниците на хуманитарната помош и цивилите НИКОГАШ не би смееле да бидат цел. НИКОГАШ. “, напиша хуманитарната организација.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) синоќа на Телеграм објавија дека ги истражуваат овие наводи.

„По денешното известување за персоналот на „Светската централна кујна“ во Гази, ИДФ врши темелна проверка на највисоки нивоа со цел да ги разбере околностите на овој трагичен инцидент“, напиша ИДФ.

„ИДФ прави големи напори за да овозможи безбедно доставување на хуманитарна помош и тесно соработува со WCK во нивните витални напори да обезбеди храна и хуманитарна помош за луѓето во Газа“, наведе армијата.

WCK е вклучена во испораката на помош за Газа, која во март пристигна во воената зона по морски пат од Кипар.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер