ПАСТА ОД СПАНАЌ СО СИРЕЊЕ (ПАЛАК ПАНИР)

Рецепт на: Ракиш Дабрал Гледајте „Избор на најдобри рецепти“, секој ден од понеделник до четврток во 10.00 часот.

Потребни состојки: 250 гр. спанаќ, 180 гр. индиско сирење Панир, 250 мл. хопла, 1 главица кромид, 1 домат, 1 лажиче сол, 1 лажиче ким, 1 лажиче лук, малку ѓумбир, неколку лажици путер, 1 лажиче црвен пипер, 1 лажиче масала, 1 лажиче коријандер во прав, 1 лажиче куркума. 2 лажички сув лист од анасон, каранфилче, ловоров лист, бибер и црн синап.

Во тава се става масло да се загрее.

Се додава 1 лажиче ким и се пропржува се додека не добие кафеава боја.

Се додава малку лук и малку ѓумбир и се пропржува малку.

Се додава 1 главица сечкан кромид и се пропржува се додека не добие златна боја.

Се додава 1 лажица путер и се продолжува со пржењето.

Се додава 1 сечкан домат и се продолжува со пржењето.

Се додава блендиран спанаќ и се продолжува со пржењето околу 2-3 минути.

Се додава: 1 лажиче сол, 1 лажиче црвен пипер, 1 лажиче масала, 1 лажиче коријандер во прав и 1 лажиче куркума.

Се додава 50 мл.вода и се остава да прокрчка неколку минути.

Се додава 180 гр. индиско сирење Панир.

Се додаваат 2 лажички сув лист од анасон, цимет, каранфилче, ловоров лист, бибер и црн синап.

Се ставаат 3 лажици путер и 250 мл. хопла и се продолжува со пржењето уште неколку минути.

Јадењето се сервира во чинија и се декорира со тенко сечени ленти од џумбир и домат.

Се додава една коцка путер и крем.

На крај се додава рендано сирење.

Вилијан нов член на Арсенал

По седум години во северен Лондон во тимот на Челзи, Бразилецот Вилијан ги смени клупските бои и стана член на лондонскиот ривал Арсенал.

Англискиот премиерлигаш Арсенал го потврди трансферот на 32 годишниот Бразилец.

Вилијан на Вембли стигнува како слободен фудбалер откако му истече договорот со Челзи.

Искусниот Бразилец со Арсенал потпишал тригодишен договор вреден 35 500 000 евра. Вилијан во Арсенал ќе игра за неделна плата од 244 000 евра.

Вилијан за Челзи каде стигна во 2013 година одигра 339 средби на кои постигнал 63 голови и остварил 56 асистенции.

Ердоган : Не сакаме ескалација , но Грција би можела скапо да плати

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска  ја предупреди Грција дека неговата земја ќе одговори на каков било напад врз нивниот истражувачки брод Орус Реис во источниот Медитеран, по расправијата меѓу двете членки на НАТО.

Турција и Грција се расправаат за територијалните води чии морски длабочини се богати со енергенси, а тензиите се зголемија во понеделникот кога Анкара испрати истражувачки брод во спорниот дел на Медитеранот, придружен со воени бродови.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул, Ердоган денеска рече дека едно од воените бродови што го придружувал Орус Реис - Кемал Реис - „одговори на неопходен начин“ на нападот на грчкиот брод во четвртокот.

„Ако тоа продолжи, тие ќе добијат одговор“, рече тој.

Вчера Ердоган предупреди на „високата цена“ што Грција ќе ја плати доколку Орус Рис биде нападнат.

Претходно во Женева, турскиот министер за надворешни работи рече дека неговата земја не сака ескалација на тензиите со Грција во источниот Медитеран, нагласувајќи дека Анкара ја смета Атина одговорна за тензиите.

„Не сакаме ескалација, но Грција треба да дејствува во согласност со здравиот разум“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на прес-конференција во Женева.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за спорот меѓу Турција и Грција во источниот Медитеран за време на вонредната средба во текот на денот.

Грчкиот министер ќе се состане и со државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

притисни ентер