ПАНИРАН КАРФИОЛ

Рецепт на Драгана Велковска.

Потребни состојки:  1 мала главица карфиол, 1 шолја органско пченкарно брашно, 3 чаши пиво, 1 лажичка хималајска сол, 1 лажичка чаден црвен пипер,1 лажичка оригано  и 2-3  лажици сусам.

Постапка:

Во подлабок сад се просејува пченкарното органско брашно.

 Во брашното последователно се додаваат: 2-3 лажици сусам,  1 лажичка чаден црвен пипер, 1 лажичка оригано и 1 лажичка хималајска сол.

Состојките се мешаат со виљушка за да се измешаат зачините во брашното.

Постепено се додава пивото и се продолжува со мешањето се додека не се добие погуста смеса.

Во смесата се панираат парчиња карфиол, кои претходно се обарени со малку сол.

Панираните парчиња карфиол се редат во плех со готварска хартија.

Се печат во загреана рерна околу 20 минути  на 180 степени

притисни ентер