ПАНИРАН КАРФИОЛ

Рецепт на Драгана Велковска.

Потребни состојки: 1 мала главица карфиол, 1 шолја органско пченкарно брашно, 3 чаши пиво, 1 лажичка хималајска сол, 1 лажичка чаден црвен пипер,1 лажичка оригано и 2-3 лажици сусам.

Постапка:

Во подлабок сад се просејува пченкарното органско брашно.

Во брашното последователно се додаваат: 2-3 лажици сусам, 1 лажичка чаден црвен пипер, 1 лажичка оригано и 1 лажичка хималајска сол.

Состојките се мешаат со виљушка за да се измешаат зачините во брашното.

Постепено се додава пивото и се продолжува со мешањето се додека не се добие погуста смеса.

Во смесата се панираат парчиња карфиол, кои претходно се обарени со малку сол.

Панираните парчиња карфиол се редат во плех со готварска хартија.

Се печат во загреана рерна околу 20 минути на 180 степени

Словенија: 20 починати, регистрирани 1506 нов случаи на корона

Во изминатото деноноќие во Словенија се потврдени 1506 нови случаи на заразени со корона вирусот , а починати се 20 лица, соопшти словенечката влада.

Во моментов на болничко лекување во Словенија се 1129 граѓани заболени од ковид-19, од нив 192 пациенти се на интензивна нега.

Во земјата бројот на активни случаи е 18677, од почетокот на пандемијата од последици предизвикани од корона вирусот починале 3309 граѓани.

До вчера вакцина против корона во Словенија примиле 46 467 лица.

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

 Сообраќајот на државните патишта вечерва се одвива непречено по влажни коловози. Врне снег на Попова Шапка.

Од Македонија пат предупредуваат дека на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ, посочуваат, се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Санкционирани 56 возачи за брзо возење во Липково

 Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Куманово денеска спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачите што возат со брзина над дозволената на територија на општина Липково. 

Санкционирани се 56 возачи, а изречени се и 17 санкции за други прекршоци, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

Од МВР наведоа дека продолжуваат со засилените акциски контроли во сообраќајот.

– Апелираме до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност на патиштата, истакнаа од МВР.

притисни ентер