Одбиена визата на Новак Ѓоковиќ

Австралија ја одби визата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

По повеќедневни исчекување и одложување на одлуката, министерот за имиграција на Австралија Алекс Хок одби да ја одобри визата за првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ. По оваа одлука Ѓоковиќ најверојатно ќе остана без настап на првиот грен слем во 2022 Австралија опен.

Австралискиот министер за имиграција Алекс Хок ја искористи својата лична моќ и ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ.

- Визата е откажана, а причината е здравствена и затоа што е од јавен интерес.го искористив моето овластување во законот за имиграција за да ја поништам визата што ја имаше Новак Ѓоковиќ. Заради здравје и ред, се во јавен интерес. Изјавил австралискиот министер Хок.

По оваа одлука на австралискиот министер за имиграција сагата со најдобриот светски тенисер и деветкратен освојувач на турнирот во Мелбурн не завршува.

Правниот тим на Ѓоковиќ веќе поднел желба на решението на Хок , бидејќи доколку одлуката експресно не била оспорена пред судот, Ѓоковиќ веднаш ќе би бил депортиран од земјата.

Се проценува дека се ќе треба да се заврши во следните 72 часа, бидејќи Австралија опен почнува во понеделник.

По решението на Хок да биде укината визата на Ѓоковиќ реагираше и австрлискиот премиер Скот Морисон.

- Преземени се активности од страна на министерот за имиграција за укинување на визата на господин Ѓоковиќ поради здравствени причини и со цел одржување на редот, врз основа на тоа дека тоа било во јавен интерес. Австралијците направија многу жртви за време на оваа пандемија и со право очекуваат дека резултатот од тие жртви ќе биде заштитен, истакнал премиерот Морисон.

По одлуката на Хок реагирало и министерство за внатрешни работи на Австралија кое ги повикало на разговар адвокатите на Ѓоковиќ.

Австралиските медиуми обвјавија дека од Ѓоковиќ било побарано „ да се претстави на интервју со службеници за имиграција".

Веднаш по укинувњето на визата од страна на министерот Хок, во Федералниот суд пред судијата Кели кој во првиот процес недозволи Ѓоковиќ да биде депортиран, започнало ново судење и била донесена одлука најдобрииот светски тенисер да остане во земјата најмалку до утре во 6 часот наутро во средноевропско време.Воедно вечерва во 22 часот по локално време најдобриот светски тенисер ќе биде сослушан од судот.

Експресниот онлајн судски процес за Ѓоковиќ заврши.

Прифатено е барањето на адвокатот на Австралија, судијата Кели одлучи најдобриот светски тенисер до конечната одлука да замине во притвор но на тајна локација.

Во недела Федералниот суд ќе одлучи дали Новак Ѓоковиќ ќе настапи на годиншниот Грен слем во Мелбурн.

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер