Одбележана годишнината од ослободување на тетовското Кале во 2001

Пред Споменикот на бранителите во паркот „Жена борец" во Скопје денеска беа одбележани 22 години од оружените борби со кои македонските безбедносни сили утрото на 25 март 2001 го ослободија тетовското Кале запоседнато од ОНА (УЧК)

Пред Споменикот на бранителите во паркот „Жена борец" во Скопје денеска беа одбележани 22 години од оружените борби со кои македонските безбедносни сили утрото на 25 март 2001 го ослободија тетовското Кале запоседнато од ОНА (УЧК).

Чествувањето го организираше партијата Достоинство. Венци и цвеќе пред Споменикот положија претставници од Кабинет на Претседателот на Северна Македонија и од Владата, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и делегации на политички партии.

Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, изјави дека тоа била „чиста и неспорна воена победа на македонските безбедносни сили“ во која, како што рече, иако борбите биле жестоки, немаше ни еден загинат бранител.

-Македонската армија и полиција под единствена команда на генералот Панде Петровски рано утрото на 25 март 2001 година почна силен координиран напад врз позициите на ОНА во Тетовскиот Регион, вклучително и на тетовското Кале. Во нападот беа употребени борбени хеликоптери, различни видови артилериски средства, како и армиската и полициската специјална единица „Волци“ и „Тигри“, плус единици составени од професионални војници, како и припадници на резервниот армиски и полициски состав. Во текот на ноќта 25/26 март 2001 година, Калето беше исчистено од припадниците на УЧК и целосно ослободено. Истиот и следните денови исчистени од УЧК беа и повеќето шарпланински села, истакна Ангелов.

Од денешен аспект, како што рече, можеби било и подобро што конфликот кој влегол во напредна фаза бил „пресечен и сопрен“ зашто постоела опасност да прерасне во крвава меѓуетничка војна со многу жртви. Во оружените дејства во 2001, рече Ангелов, загинале 70-ина бранители, а повеќе од 300 биле повредени.

Според него, државата се грижи делумно за воените инвалиди и за семејствата на загинати бранители, но дека тоа не е доволно и, рече, не е однос што го заслужуваат македонските бранители.

-Петнаесетина семејства на загинати бранители и триесетина полесно ранети бранители до ден-денес се уште не се обесштетни... Посебен случај се припадниците на резервниот армиски состав кои не добија никаква благодарност од државата, изјави Ангелов.

На настанот присуствуваше Ацо Стојановски, воен инвалид од 2001, кој пред медиумите реагираше дека е меѓу воените инвалиди што не се обесштетени и дека се заборавени од државата.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драги Ковачки, кој како припадник на специјалната армиска единица „Волци“ учествувал во борбата за Калето во Тетово, соопшти дека оваа недела нивната пратеничка група ќе поднесе Предлог за измени на Законот за бранители, со цел обесштетување на семејствата на загинати и на инвалидите.

Ангелов додаде дека и Достоинство подготвува ист таков закон кој е во завршни подготовки за да се предложи во Собрание.

-За нас во Достоинство е ирелевантно дали ние ќе ја поднесеме иницијативата или ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе Предлог-закон за измена на Законот за бранители. Крајно време е да се реши овој горлив проблем. Не се работи за многу пари. Постои расположение и кај пратениците од владејачката СДСМ и коалицијата и кај пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, додаде Ангелов.

Во оваа пригода тој информирање и дека ќе почне снимање на серија „Воена раскази“ во продукција на Достоинство, во кои бранители од 2001 во епизоди ќе сведочат за настани во кои учествувале.

Одбележувањето на годишнината почна со пеење на државната химна и едноминутно молчење за оддавање почит на сите бранители кои во 2001 загинаа во одбрана на државата.

Беа прочитани и цитати од книгата „Сведоштва 2001“ на генерал Панде Петровски, во тоа време заменик-началник на Генералштабот на Армијата на Република Македонија.

Саутемптон се врати во Премиер лигата

 Саутемптон се врати во Премиер лигата, совладувајќи го попладнево Лидс Јунајтед со 1-0 на Вембли во Лондон во финалето од плеј-офот во Чемпионшип лигата.

Фудбалерите на Саутемптон се враќаат во англиската фудбалска елита по само една година откако испаднаа од Премиер лигата.

Адам Армстронг го постигна победничкиот гол за Саутемптон во 24. минута, а Лидс се доближи до израмнување во 94. минута кога Даниел Џејмс ја погоди стативата.

Саутемптон следната сезона ќе им се приклучи на Лестер Сити и Ипсвич Таун во Премиер лигата.

Видео: Аеродром со најголемиот затворен водопад во светот!

Сингапурскиот „Скапоцен камен“ од 10 ката ги остава туристите без здив!!

Во срцето на Сингапур се наоѓа вистинскиот „дијамант“меѓу светските аеродроми – аеродромот Чанги.

Овој аеродром не е само порта кон другите делови на светот, туку и независно искуство кое остава неизбришлива трага во меморијата на патниците од целиот свет.

Аеродромот преставува беспрекорна комбинација на луксуз, иновација и природа, која ги остава сите без здив.

Четирите терминали на аеродромот и неговата централна атракција, „Jewel Changi“, формираат комплекс кој ги комбинира уметноста, архитектурата и природата во една импресивна структура.

Терминалите на аеродромот Чанги нудат широк спектар на услуги и капацитети за патниците. Од луксузни бутици и светски познати брендови во трговски центри до широк избор на ресторани кои нудат разновидна гастрономска понуда, патниците можат да уживаат во различни искуства додека го чекаат својот лет. Терминалите се опремени и со бројни салони, објекти за забава и области за релаксација, обезбедувајќи им на патниците удобност и забава додека чекаат. Неговата репутација како еден од најдобрите аеродроми во светот дополнително ги привлекува патниците кои бараат врвно патувачко искуство.

Десеткатниот комплекс „Jewel Changi“, е поврзан со терминалите 1, 2 и 3, и го претставува врвот на понудата на аеродромот. Овде има бројни атракции, вклучувајќи импресивна градина со висечки градини, спектакуларна фонтана за вода, кино на отворено и мноштво продавници и ресторани. Неговата локација на раскрсницата на воздушните линии меѓу Азија, Европа, Австралија и Америка го прави аеродромот Чанги идеална точка за поврзување и патување низ светот.

За сите патници на аеродромот посебно импресивен е водопадот „The Rain Vortex“.

Спектакуларниот водопад наречен „The Rain Vortex“, највисокиот затворен водопад во светот. Овој водопад на „Jewel Changi“, е централната атракција на аеродромот Чанги во Сингапур.

Со висина од 40 метри, овој импресивен водопад создава спектакуларна глетка додека водата тече низ стаклената купола на аеродромот. Во вечерните часови, водопадот станува уште повпечатлив кога е осветлен со разнобојно LED осветлување, создавајќи магична атмосфера за патниците и посетителите.

Инаку, иако аеродромот Чанги во Сингапур постои повеќе од 40 години, тој го доби својот модерен изглед во последните неколку години.

Во тек реставрација на пештерската црква „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец

 Со европски пари се реставрира црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец, Мала Преспа, под надѕор на Регионалната дирекција за национална култура од Корча.

-Во тек е реставрацијата на црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, каде на виделина излегуваат дел од извонредни византиски фрески. Во исто време се поставува и надворешната врата, изработена врз основа на оригиналната, која се наоѓа во Музејот на средновековна уметност во Корча, објави општина Пустец. Со овој прекуграничен проект кој е продолжение на проектот „SmartCulTour“ ќе биде санирана и патеката до неа, а ќе биде поставено и осветлување на островот, информираа од општина Пустец.

Додаваат дека проектот е финансиран од Европската Унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка и со заложба на општините Битола и Пустец, како и Дирекцијата за музеи од Битола, Регионалната дирекција за културно наследство Корча и Младинскиот културен центар од Битола.

Оценуваат дека „оваа соработка ќе го подигне односот меѓу нашите институции и држави на друго ниво“

Пештерската црква „Света Богородица“, со својот фрескоживопис отскокнува од другите пештерски цркви расфрлани по бреговите на Преспанското и Охридското Езеро.

Островот Мал Град се наоѓа на три километри североисточно од Пустец на југоисточниот брег на Преспанското Езеро.

Врз основа на записите сочувани на неа, оваа црква претрпела три измени. Во првиот натпис пишува дека основач на црквата е Бојко со жена му Евдокија во 1345 година. Во вториот натпис, пишува дека црквата е возобновена во 1369 година од Кесар Новак, неговата жена Кали, неговиот син Амирал и неговата ќерка Марија. А, третиот натпис датира во 1607 година, кога е насликана надворешната западна фасада. Внатрешноста на црквата е целосно живописна и е доста позната по ѕидните фрески од византискиот палеолошки стил.

притисни ентер