Објавено видео од несреќата на Џејмс Меј

Во најновиот специјал од серијалот „Grand Tour“, најпретпазливиот од тројцата водители, Џејмс Меј, доживеа несреќа за време на снимањето.

Последниот специјал „Scandi Flick“ не носи на северот на Европа. Триото реши да се обиде во возење рели автомобили, со таа разлика што Џереми Кларксон го избра „Audi RS4“.

Една од сцените е снимена во тунел каде што морале да возат што е можно побрзо, во полутемнина, со постепено вклучување на светлата. Не толку пријатниот тест прв го направи Кларксон во „Audi“. Тој не се штедеше, а неговото лице се гледаше дека не е воодушевен од ова возење.

Следен беше Меј која нагази на гаста во неговот„Mitsubishi“, што го забележа и Хамонд. Меј подоцна призна дека навистина сакал да победи.

Раскрсницата во тунелот, каде што треба да се закочи, ненадејно се појавила, а Меј предоцна почнал да сопира и удрил во ѕидот со страната на автомобилот. За силината на ударот сведочи и камерата од кабината.

Веднаш пристигнала брза помош, снимањето било накратко прекинато, а Меј имал среќа да помине само со полесни повреди.

Последен настапи Хамонд. Со оглед на неговата несреќа во електричниот автомобил на Римац пред неколку години и несреќата на Меј, начинот на кој тој возеше беше очекуван.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер