Нудистичка плажа - Скриена страст на Гоца Тржан.

,,Ако можат мажите да сакаат помлади жени, па зошто ние, жените, да не сакаме помлади мажи?"

Минатата недела во нашата емисија „G Carpet” гостинка ни беше Гоца Тржан.

Гоца Тржан е една од најпопуларните пејачки на балканот, позната по својата директност и ангелски глас.

„Малдите жени треба да научат дека само среќна жена е навистина убава жена. Освен среќата ботоксот има мала улога во целокупниот изглед.”

„Дали твојата директност им пречи на твоите колеги?”

„Тоа воопшто не ми е грижа, јас не сум дрска, се’ што правам е тоа што ги нарекувам нештата со нивното име. Ако е некој глуп тогаш е глуп, ако е будала ти како сакаш кажи го, тој пак ќе си биде будала. Така што кажувањето на вистината не е секогаш најпријатно, ниту за околината ниту за мене, но јас не знам поинаку. Учам, се трудам да бидам повоздржана но тешко ми оди. Тоа го правам поради фактот што луѓето не секогаш сакаат да ја слушнат вистината. Вистината е многу важна но понекогаш знае да биде и многу навредлива и болна. Се’ што јас сакам сда научам е, да ја кажам вистината во вистинско време, просто некогаш на правата вистина не и е времето да биде кажана. Јас никогаш нема да бидам поблага со зборови но сакам да научам да ги кажувам во право време.”

„Јас интервју откажувам само кога сум болна, а ако не ми се допаѓа некоја одредена телевизија тогаш сум воздржана, им одговарам нешто од типот „Да, да важи ќе се слушнеме”, едноставно сум така воспитана кога нешто не ми се допаѓа на културен начин да одбијам”

На прашањето „Какви спомени те врзуваат за Македонија?” Гоца одговори дека Македонија е место кај што сите едвај чекат да дојдат и покрај тоа што таа беше со најмала платежна моќ. Ова воедно е и приказната од нејзините колеги преку која ја има запознаено Македонија. „Јас кога дојдов прв пат во Скопје на настап, тоа беше еден незаборавен момент, многу специфично искуство. Македонците се премногу темпераментни, многу сакаат музика, сакаат кафани, тука кај и да отидеш можеш да се нагостиш. Јас кога ќе дојдам тука се чувствувам како дома, а тоа е многу специфично чувство, да отидеш некаде на гости а да не се чувствуваш како гостин. Тука запознав прекрасни луѓе. Македонија ја има најпрекрасната храна на свет, ви завидувам на сирењата, ајварот, пинџурот, нафорите...”

„Мене вагата ми е непријател, никогаш не се мерам а тоа генерално е поради тоа што многу вежбам. Многу често знае вагата да покажува поголема килажа а обемот да се намалува. Затоа воопшто не ми е важна килажата, важно ми е како изгледам. Јас по породувањето многу се здебелив и навистина ми беше тешко да намалам килажа. Имав инсулинска резистенција, тоа е болест со претерана количина на инсулин во крвта. Фала му на бога тоа го средив.”

„Дали ти пречи тоа што сите таблоди и весници пишуваат за тебе и за Иван Маринковиќ?”

„Јас за тоа воопшто не размислувам и секако дека не ми пречи. Нема ни поента да се оптеретувам со такво нешто, па јас веќе 10 години сум разведена од тој човек, буквално повеќе време сум разведена отколку што бев во брак со него. Јас често знам да им кажам на другите жени, кога ми зборуваат колку згрешиле со бракот, - ти, ти си аматер за мене, колу што имам јас згрешено никој на светов нема. За мене целотот тоа искуство не е погрешно, пред се’ и најважно од се’ јас имам прекрасно дете од тој брак. Сега да ми каже некој да го повторам сето тоа, јас би го направила, би поминала пак низ се’ само за да ја имам ќерка ми. Таа е најдрагоценото нешто во мојот живот. А целиот период со него ми е избришан од глава, јас знам дека многу научив од тоа искуство. Мој совет за сите жени е – Ако планирате да се омажите, не очекувајте дека мажот ќе се смени заради вас, никој нема да се семни поради вас.”

„Велат дека вистинска жена од еден маж може да направи прав маж или скорз да го уништи. Жените се многу важни во животот на мажите. Кај жените е малку поинаку нам ни треба емотивна исполнетост и задоволство. На мажот му е доволно и да има многу љубовници за да се чувствува добро, како фраер, а нам ни е многу важно нашиот емотивен статус, да е стабилен и во ред.”

„Јас започнав со влогови на You tube, маж ми ме наговори на тоа бидејќи веруваше дека јас го имам тој потенцијал да се обратам на голем број на луѓе, генерално на жените од 25, 30 +. И од тука излезе идејата за моја емисија и целата ситуација со пандемијава. Така настана моето реално шоу.”

За својот однос со Жељко Јоксимовиќ рече дека е одличен, дека тој е голем професионалец и многу кавлитетен човек.

„Јас сум нудист од свои 19, 20 години. Одев на нудистички плажи уште додека тоа никој друг не го правеше. На нудистичка плажа е забрането сликање и забрането е да бидеш во костим за капење, бидејќи е непристојно.”

„Мојот партнер е помлад од мене 14 години. Ако мажите може да сакаат помлади жени па зошто ние жените да не скаме помлади мажи. Башка младите ги „готвиш” како што ти сакаш, по твој вкус. Радомир е човек кој што ме сака баш таква каква што сум.“

За својот однос со партнерот рече дека се доволно моќни и интелктулано и духовно и немаат потреба од доминација. Едноставно се надополнуваат и „растат” заедно.

„Јас сум либерална, ја сакам слободата, за мене таа е непроценлива.”

Се присети на нејзиното искуство со Тоше Проески и зборуваше со воодушевување за неговите песни и неговиот глас. „Кога ќе ме праша некој на што ме потсетува Македонија, е, ме потсетува на него. Со него пеев во Крушево, тој беше прекрасен човек, нема друг како него никаде на светот.”

Санкционирани 51 возач за пребрзо возење на територија на СВР Битола

Полициски службеници од СВР Битола денеска од 8 до 13 часот спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната на територија на СВР Битола, при што санкционирани се 51 возач.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, известуваат од МВР.

-Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, потенцираат од МВР.

Секторот за внатрешни работи Битола ги известува граѓаните дека на 1 и 2 август 2021 година (недела и понеделник), поради одржување на прослава по повод националниот празник Илинден во Крушево, ќе бидат преземени посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот.

-Од тие причини, СВР Битола ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај, почнувајќи од 15.00 часот утре, па сè до 22.00 часот на 2 Август, на регионалниот пат Р-1306, делница: Прилеп – Кривогаштани – Крушево – Демир Хисар, како и на регионалниот пат Р-2337, делница: Крушево – место наречено Слива, на уличната мрежа низ градот Крушево и на патеките кои водат кон Мечкин Камен, информираат од полицијата.

За безбедно одвивање на сообраќајот потребно е да се почитуваат сообраќајните знаци, прописи и наредби на полициски службеници, велат од МВР.

Руски „Иљушин-76“ пристигна на помош во Турција за гаснење на пожарите (ВИДЕО)

Авион на руската служба за итни случаи Иљушин-76 слета денеска во Турција за да им помогне на тамошните власти во гаснењето на пожарот што беснее во околината на Анталија.

Три авиони што Русија ги испрати во Турција, од типот Б-200, веќе се во акција и го гаснат пожарот во околината на Анталија.

Еден од авионите денеска го гаснел огнот неколку часа на потегот помеѓу градовите Анталија и Манавгат, објави ТАСС .

Турските власти побарале помош за гаснење на пожарите во близина на населбите и туристичките зони каде што се руските туристи.

Руското Министерство за одбрана и Руската служба за вонредни ситуации одлучиле да одговорат на барањето на Турција за помош со испраќање 11 авиони за гаснење на пожарите.

Пожарите избувнале во средата, недалеку од одморалиштето Манавгат, јужно од регионот Анталија, поради екстремно високите температури, а во четвртокот огнот се проширил и на други области, вклучително и одморалиштата во Ајдин и Мугла.

Со БМВ блокирала противпожарно возило, па добила лекција (ВИДЕО)

Несовесна жена возач можела да биде среќна поради трпението на пожарникарите.

Видеото објавено на Редит уште еднаш покажува колку краткото застанување на патот е непромислен потег. Вклучувањето на сите четири трепкачи не значи дека сте семоќен, особено на улиците каде што автомобилите се веќе паркирани странично, па паркираниот автомобил им пречи на возилата што се обидуваат да го поминат патот.

Оваа жена возач одлучила да го паркира БМВ -то на патот, веројатно мислејќи дека може да се паркира на неколку минути, бидејќи тоа никому нема да му пречи. Токму тогаш, минувале пожарникари, со вклучени сигнални светла и сирена.

Спротивно на очекувањата, пожарникарите одлучиле да почекаат некое време и да ја повикаат сопственичката со сирена, да го отстрани автомобилот и да им дозволат да поминат непречено. По околу една минута, сопственичката, оди спокојно за да седне во автомобилот. Пожарникарите одлучија да ја почестат со соодветна мелодија. Со оглед на сите работи, таа можела да биде среќна за минималното предупредување.

Патем, во претходните случаи, сопствениците на БМВ кои што биле неправилно паркирани и спречиле пожарникарите да пристапат до хидрантот,останале без стакло.

притисни ентер