Нови „бомби“ за А1: Латас дава инструкции за затворање на А1 ТВ

Драган Павловиќ Латас,екс уредникот на национална телевизија вели: Мислевме ние, дали тоа алудирал дека цел менаџмент на Сител правел план како да се затвори конкурентот?

Првата „бомба“ е разговор меѓу екс уредникот на национална телевизија,Драган Павловиќ Латас и тогашниот директор на УЈП, Горан Трајковски.

ГТ: Смртно се интересираа за А1 кога ќе им е….м….Кога ќе им наплатиме . Во моментот пијат кафе кај мене у ходник а Весна ми кажува дека во правда има некој прес и дека од таму излегла бува дека сум седнал и сум почнал преговори за А1. И сега и велам на Весна да пушти дека ниту преговарам ниту имам намера да преговарам за разликите околу ставовите.

ДПЛ: Ти нема што да преговараш

ГТ: Ма нека се носат…гони гу у п…м…

ДПЛ: Мислам дека треба да има стечај и по закон да им се одземе опремата а на сите други да им се каже дека се навработени и од сабајле да ве нема повеќе тука.

ГТ: Дента се носи решение и сите се без работа. Тоа е по сила на закон. Дента се носи решение и по сила на закон дента се сите без работа.

ДПЛ: Да да..тоа е најдобриот начин.

ДПЛ: Ти кога може да побараш стечај?

ГТ: Уфф, еве сега ги правиме математиките и има различни математики. Најпесимистички е 5 август. Во моментов сме симнати на 15 јули.

ДПЛ: Па 15 јули е добар датум. На одмор се сите никој жив нема, кој видел видел кој невидел..невидел..

ГТ: Ќе си течат дејствија и ние секој ден си работиме на нивна тема.

ДПЛ: И со стечај секој и во Европа ќе те разбере . Фирма должи 9 милиона и оди во стечај……..

Во втората „бомба“разговараат тогашниот премиер Никола Груевски и тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Во разговорот на интерфон учествува и тогашниот јавен обвинител Љупчо Шврговски.

НГ: Горде, да прашам вака твое мислење со Љупчо Шврговски сме заедно. Нешто си правиме муабет вака за ова со Пајажина. Зошто не се одеше со собирање на парите од сметка што ги должи он.

ГЈ: Ама они ни сега не им се земени парите, они само ги блокираа пошто не може одма да ги земат.

НГ: Епа он прашува зошто ги блокираа а не одма да им ги повлечат парите со нешто извршно решение, еве ќе ти го дадам.

Потоа во разговорот се вклучува тогашниот јавен обвинител Шврговски кои во моментот додека се води разговорот се наоѓа во кабинетот на тогашниот премиер.

ЉШ: Ало Горде здраво, еј види знаеш што ми е, мислам сега веке е касно мислам дека кај направивме една грешка во чекори. Ние мислам дека лошо направивме што ги блокиравме тие пари сеа мене не ме прашаа за совет. Ние имавме од управа решение со кое што он беше задолжен да ги плати тие пари, 7 милиони , колку има тамо, евра ли…

ГЈ: ДА ДА ДА, Според управа за јавни проходи.

ЉШ: Епа зошто не го активиравме ние тоа решение, фирмата ке нема во рок од 45 дена да плати и во стечај ке ја фрлевме.

ГЈ: Знаеш што мислам Љубчо, зашто управа не го активираше, зошто они ако наплатат даночен долг, после не можеш да ги гониш за истото дело.

ЉШ: Не е точно не е точно!

ГЈ: Така тврдеа они мислам дека е заради таа логика.

ЉШ: Не е точно тоа е нон сенс Горден, тамам работа. Плаќањето на должност не го ослободува од кривична одговорност, таман работа… не не ..

ГЈ: Епа јас мислам дека по таа логика не им го наплатија наночниот долг…

ЉШ: НЕ НЕ НЕ грешка си, не бе тоа е надвор од памет.

ГЈ: Мислам дека тоа беше Љубчо логиката.

ЉШ: Не не не тоа е само основа за поблаго казнување, но мегутоа не и за амнестурање на одговорност кривична. Не не надвор од памет.

ГЈ: Епа мислам дека по таа логика одеа.

ЉШ: НЕ! Не не грешка e. Tоа е не издржано.

ГЈ: Мислам можно е да сме направиле грешка.

ЉШ: 100%

ГЈ: Се случува но мислам дека во неколку наврати со Горан кога сме збореле они цело време збореа абе да не им наплатиме нели она со 70% да не им ги легализираме парите.

ЉШ: А според закон за спречување корупција.

ГЈ: Па незнам ко кој закони они идат посто фактички 70% ако платиш веке ти се легални. И они цело време одбиваа да го извршат тоа даночно решение.

ЉШ: Не мислам дека тука направивме грешка али добро.

ГЈ: Епа можно е да сме направиле грешка, но мислам дека тоа им беше на нив.

ЉШ: Не тоа не ја исклучува одговорноста, кривичната одговорност не, во никој случај.мислам зборувам од искуство од пракса, тоа како постапуваме.

ГЈ: Да де да, нормално ти имаш повеке од сите други искуство во овој дел, но меѓутоа мислам дека таа логика им беше, за дирекната наплата.

ЉШ: Добро…мислев знаеш да не биде толку експонирано и ова напаѓањево од странциве дека се врши атак на телевизија, можеше многу елегантно, не ви замрзнуваме сметки платете си го ова, не го плаќате во стечај фирмата, ај да видам сеа што ке зборите… ме разбираш нема што да зборите ајде платете ги парите нема тоа е, нема како да ги платите и во стечај.

ГЈ: Да де да ама и некако тогаш околу сумите они некако не беа сигурни, нели имаше еден дел проверена документација другиот не проверена, па знаеш како она малку несигурно дали е повеке или помалку сумата, иако они цело време викаа дека повеке ке дојде и најверојатно било сплет на повеке околности. Но главното мислам дека им беше ова со со 70% нели ако наплатиш после влегуваат во легалниот систем.

Одржана третата средница на Штабот за заштита и спасување на општина Илинден

Беа дадени и препораки за спречување на настанување и отстранување на последиците од природни непогоди и други несреќи.

Во просториите на Општина Илинден се одржа третата седница на Штабот за заштита и спасување на општина Илинден со која раководеше командантот, градоначалникот Александар Георгиевски, а покрај членовите на Штабот, присуствуваа и претставници од јавните претпријатија од Општината, како и претставници од ОКТА, Макпетрол и ПО Петровец, како и претставник од Општинскиот противпожарен сојуз на Илинден.

На третата редовна седница акцентот на дискусијата беше ставен на моменталната состојба со високите температури, со цел преземање превентивни мерки за заштита од евентуални пожари и заштита од можни поплави поради нестабилност на временските услови.

Беа дадени и препораки за спречување на настанување и отстранување на последиците од природни непогоди и други несреќи.

Борел за утрешната средба Вучиќ-Курти: Дијалогот мора да доведе до оперативно решение

На маргините на состанокот на шефовите на дипломатиите во Луксембург, Борел им рече на новинарите дека сега тоа е клучно, бидејќи членките на ЕУ го разгледуваат неговиот предлог барем за постепеното укинување на санкции за Косово.

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Жосеп Борел пред средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во Брисел, изјави дека „вложува напори српско-косовскиот дијалог да го доведе до оперативно решение“ за спроведување на Охридскиот договор, јави дописникот на МИА од Белград.

На маргините на состанокот на шефовите на дипломатиите во Луксембург, Борел им рече на новинарите дека сега тоа е клучно, бидејќи членките на ЕУ го разгледуваат неговиот предлог барем за постепеното укинување на санкции за Косово.

- И тоа може да создаде сценарио во кое Дијалогот, не велам дека ќе се обнови, но барем нема грубо да се прекине, соопшти високиот претставник на Унијата.

- Двајцата лидери (на Србија и на Косово) се состануваа долго време во рамките на Дијалогот и јас не сакам тој да заврши пред да го завршам мојот мандат, рече Борел.

Високиот претставник на ЕУ објасни дека Приштина и Белград „од една или друга причина не биле во можност да го спроведат тој договор“, но рече дека „сега е неопходно да се обноват состаноците на високо ниво за да се знае каде сме“.

Според најавата на ЕЕАС, Борел и Лајчак утре во Брисел прво одделно ќе разговараат со Вучиќ, а потоа со Курти, по што ќе следи заедничка средба на високите претставници на ЕУ и српскиот претседател и косовскиот премиер.

Маринакис: Постои само едно толкување на ерга омнес

Не може да биде селективно спроведувањето на меѓународното право и тоа е нешто што нема да биде толерирано од грчка страна.

Ние бараме јасно и гласно, без отстапки почитување на договореното и ова е позиција од која нема да направиме каква било отстапка, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите и притоа посочи дека постои само едно толкување на ерга омнес, јави дописничката на МИА од Атина.

Одговарајќи на прашањето на МИА за тоа дали Мицотакис ќе му честита на Мицкоски, сега кога и официјално новата Владата положи заклетва, Маринакис посочи дека Грција во рамките на добрососедските односи со сите земји се придржува до протоколите, но и ги повтори грчките позиции.

-Факт е генерално, без да имам конкретна информација, дека нашата земја како држава сака, се стреми кон добрососедски односи, се стреми кон добри односи со сите држави, особено кога се соседни земји, се придржува кон сите протоколи за секоја процедура, без разлика дали е изборен процес или заклетва на Влада. Но, повторувам, бидејќи постојат некои новопојавени погрешни толкување за тоа што значи ерга омнес, јасно е, нема многу толкувања има едно толкување согласно меѓународното право и во овој момент со низа формулации спротивни на меѓународното право, се чини дека новата Влада на С. Македонија не го почитува. Очекуваме да видиме дали ќе усогласи, рече Маринакис.

Паралелно го повтори она шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис го посочил на вчерашниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ дека „однесувањето на Скопје од изборите и потоа е престапното однесување, спротивно на меѓународното право“, но и дека „не постои почитување на обврската за ерга омнес име на државата, како што произлезе по Договорот од Преспа“.

Во однос на можностите за прва тет-а-тет средба на премиерите на двете земји на маргините на НАТО Самитот во Вашингтон за две седмици, на прашањето на дописничката на МИА од Атина, владиниот портпарол одговори дека ако се договори такво нешто ќе биде соопштено, меѓутоа во моментов не знае нешто повеќе.

Медиумите во Грција од доцна синоќа ги пренесуваат ставовите на премиерот Христијан Мицкоски изразени во интервјуто за ТВ24, особено делот во кој ја коментира вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на Грција и посочува дека „или не го разбира Преспанскиот договор или погрешно го чита“.

Грчки дипломатски извори за медиумите утрово брифирале дека „правните текстови не се толкуваат врз основа на претпоставената волја и желба на кој било, туку врз основа на нивното писмо и дух, а техничкиот правен термин ерга омнес, кој е јадрото на Договорот од Преспа, не е подложен на апсолутно никакво оспорување“.

притисни ентер