Нов зелен покрив на Домот на градежниците во Скопје

Нов зелен покрив ќе биде изграден на Домот на градежниците, во центарот на Скопје. Зелената површина ќе биде по примерот на онаа во ГТЦ, а се очекува зеленилото да го намали топлотниот остров што го создава покривот на оваа зграда.

Како што најави на денешната прес-конференција Никола Наумовски од Град Скопје, со создавањето ново зелено место во центарот на градот, поточно во Мал ринг, се идентификува потребата за борба против топлотинот остров од оваа зграда.

Тој посочи дека по реконструкцијата, просечната температура на годишно ниво ќе биде спуштена за три степени, а таа драстично ќе биде намалена, особено во лето, во Мал ринг, односно пред околните згради.

Планот е како што рече, да се постават десетици садници дрвја, но уште повеќе ниско и средно зеленило кое ќе биде распоредено на начин на кој што ќе биде функционално за оние кои ќе го кровот.

Наумовски појасни дека ќе има тревна површина, слична на онаа во ГТЦ и ќе има вертикално зеленило поставено на ѕидовите.

– Сето тоа со додадени клупи и друга урбана опрема за уживање на присутните и она што можеби е најважно за привлкеување повеќе луѓе, е тоа дека ќе го вратиме киното, односно проекциите кои се случуваат овде, додаде Наумовски.

Покривот, како што додаде, има два нивоа и на двете ќе биде поставено зеленило ниско на местата кај што газиме и воско на страничните површини.

Дополнитлено, посочи, околу целата ограда ќе биде поставен дрворед од густи дрвја со намера да не им се пречи на граѓаните во околкните згради.

Оваа инвестиција чини вкупно18,5 милиони денари.

Претставничката на УНДП на Македонија, Сања Бојаниќ на денешната прес-конференција истакна дека оваа зелена површина ќе има дополнителен придонес во градење на Скопје како отворен и зелен град.

– Овие 390 квадратни метри ќе бидат претворени во зелен покрив на кој ќе има над 30 различни видови на растенија и од еден жежок остров ќе се претвори во зелен остров. На тој начин ќе се придоенсе да се намалат температурите и да се подобри квалитетот на воздухот, а со тоа и квалитетот на животот, рече Бојаниќ.

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ рече дека местото ќе биде еден вид рекреација за сите луѓе кои живеат тука, а ќе биде и место каде ќе може младите да доаѓаат да учествуваат во разни активности поврзани со култура, но и секојдневни актвивности на граѓаните на Опптина Центар и Скопје.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер