Норвешката тајна служба тврди дека Русија е се посилна во војната во Украина

Русија е на пат кон воена надмоќ во војната во Украина бидејќи има поголема резерва на сили и материјална поддршка од земји како Северна Кореја и Кина, предупреди разузнавачката служба на Норвешка.

Претставувајќи го годишниот извештај за проценка на ризик на норвешките разузнавачки служби, шефот на военото разузнавање, Нилс Андреас Стенсонес, рече дека на Украина ќе и треба „значителна“ воена помош од Западот за да може да се надева дека ќе ја сврти ситуацијата на фронтот.

„Во оваа војна, Русија сега е во подобра позиција од пред една година и е на пат да го преземе водството“, изјави Стенсонес.

Тој додаде дека Русија може да мобилизира трипати повеќе војници од Украина, дека Москва се прилагодува на санкциите подобро од предвиденото и дека нејзината индустрија сега е способна да произведува муниција, борбени возила, беспилотни летала и проектили кои им овозможуваат на руските сили да се борат во текот на целата година, пренесува Бета.

Стенсонес рече дека Русија има воена помош од Северна Кореја, Иран, Белорусија и Кина, кои не и дадоа оружје на Москва, но на руската индустрија за оружје и обезбедија машини, возила, електроника и резервни делови.

„За да можат украинските сили да се одбранат и повторно да ја преземат иницијативата во војната, ќе биде потребна значителна помош од Западот во вооружувањето“, рече тој, наведувајќи ја потребата од муниција, оружје со долг дострел, противвоздушна одбрана, тенкови и борбени авиони.

Русија вчера воведе санкции за 18 британски државјани, вклучително и голем број врвни академици, поради, како што соопшти Москва, обиди да се демонизира Русија и да се поттикне војна во Украина.

„Принудени сме да констатираме дека русофобичните британски претставници не бегаат од обидите за дискредитација на уставниот систем и општествено-политичките процеси во нашата земја“, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

притисни ентер