Неверојатна сезона на Баерн : Куп, две првенства и два најдобри стрелци

Баерн синоќа го победи Баер Леверкузен со 4: 2 во финалето на Купот на Германија и со тоа ја освои двојната германска круна , втора сезона по ред.

Но, Баерн доминираше во германскиот фудбал оваа сезона како ретко кој тим во која било земја во поновата историја. Неколку часа пред првиот тим да слави со пехарот, аматерите на Баерн, односно Баерн Втора, ја освоија титулата во 3-та лига, најниската класа на германскиот професионален фудбал.

Резервите на Баерн, од кои некои играа и за првиот тим, ја завршија најлудата европска лига со еден бод повеќе од Вурзбург, а во вчерашното последно коло, дури пет екипи се бореа за место во 2-та Бундес лига.

Баерн играше без никаков притисок затоа што според правилата на германскиот фудбал, другите екипи во клубовите од првата лига не можат да играат над 3-та дивизија, па линијата на табелата се пресели на четвртото место. Така, Вурзбург и Ајнтрахт Брауншваиг освоија директно место во 2-та лига, а Инглштат ќе оди во дополнителните квалификации против Нирнберг.

И покрај тоа што до 2005 година беа наречени ФК Баерн Аматери, овој тим на Баерн нема никаква врска со аматерите бидејќи некои играчи, како што е Кваси Окире Вирд, имаат плата од два милиони евра по сезона, а ретко кој заработува помалку од 200 000 евра.

Успехот во Бундеслигата Баерн го повтори и во 3-та дивизија. Покрај титулата, најдобар стрелец има и Баерн Втор, а тоа е Вирт кој постигнал дури 24 гола во 38 кола и убедливо ја заработи титулата најдобар стрелец на лигата.

Вирт е во Баерн од 2017 година, но покрај Роберт Левандовски и Томас Милер не можеше да стигне до првиот тим, иако имал три настапи. Од следната сезона тој ќе го носи дресот на холандскиот тим Вилем Втори кој го донесе како слободен играч.

Вториот тим на Баерн постигна дури 76 гола, а вчерашниот пораз во последното коло против Кајзерслаутерн беше прв по 13 натпревари.

Германија и Франција демонстративно ги напуштиле преговорите за СЗО

Германија и Франција ги напуштиле преговорите за реформа на Светската здравствена организација (СЗО), лути на обидите на САД да ги водат разговорите и покрај тоа што тие  ја напуштија организацијата.

Нивниот потег е удар врз американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи Вашингтон, кој моментно претседава со Г7, се надевал дека ќе објави најави план за сеопфатна реформа на СЗО во септември, два месеци пред претседателските избори во САД.

Соединетите држави во јули објавија дека ќе го напуштат СЗО на една година откако Трамп ги обвини дека се премногу блиски со Кина и лошо управувале со пандемијата на коронавирус. СЗО ги негираше сите обвиненија.

Европските влади исто така го критикуваат СЗО, но тие не го следат Вашингтон.

„Никој не сака да биде вклучен во реформскиот процес и да добие нацрт за тоа од земја што штотуку самата ја напушти СЗО “, рече висок европски претставник вклучен во преговорите.

На прашањето за потврда на одлуката на Париз и Берлин, портпаролите на владите на Германија, Франција, Велика Британија и Италија немаа коментар.

Но, француското Министерство за здравство рече: „Соединетите држави не треба да бидат лидер во реформите во СЗО, откако објавија дека имаат намера да ја напуштат организацијата“.

Запрашан за ставот на Франција и Германија, висок функционер на администрацијата на Трамп рече: „Сите членови на Г7 експлицитно ја поддржаа суштината на идеите за реформа на СЗО“.

„Сепак, жално е што Германија и Франција на крајот избраа да не се приклучат на групата во прифаќањето на планот“, изјавија од Белата куќа.

Седумгодишно дете почина во САД од коронавирус , а немал никакви болести

Седумгодишно момче , болно од ковид - 19 години е најмладиот пациент , која починал од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми според податоците објавени од таа држава.

Случајот е од округот Четам, кој го вклучува градот Савана, соопшти Министерството за јавно здравје на државата Џорџија.

Веста за неговата смрт дојде во време кога владата расправа низ целата земја за почетокот на учебната година и за ризикот од инфекција или ширење на вирусот со кои се соочуваат децата. Во извештајот не е наведено каде или кога детето се заразило.

Претходно, најмладиот случај на жртва на коронавирус во државата Џорџија беше 17-годишен Афроамериканец во округот Фултон кој имал и други здравствени проблеми покрај Ковид-19. Според податоците на таа држава, повеќе од 30 лица кои се во дваесеттите години починале од корона вирусот.

Во Џорџија, според последните податоци, од вирусот починале над 4.000 луѓе, а потврдени се и повеќе од 200 000 случаи на инфекции.

Британија верува дека ќе склучи трговски договор со ЕУ

Британскиот министер задолжен за преговорите за Брегзит, Мајкл Гов денеска изјави дека е уверен дека британската влада ќе склучи договор за слободна трговија со ЕУ.

Велика Британија ја напушти ЕУ на 31 јануари, но клучните елементи на членството остануваат на сила, вклучително и членството во царинската унија и единствениот пазар, за време на преодниот период кој важи до крајот на годината, до кое време треба да се договори нов договор за слободна трговија.

„Убеден сум дека ќе биде постигнат договор, мислам дека има добредојдено менување на тонот во последните неколку недели“, им рече Гоув на новинарите во Портадаун, Северна Ирска.

„Знаците за договор се добри. Сега, се разбира, треба да се прават некои потешки разговори“, рече тој.

Изјавата на Гоув е значително попозитивна од претходните месеци. На пример, во мај, тој побара од Унијата да ја укине блокадата на преговорите.

Прекинот на преговорите ќе ја потресе глобалната трговија во време кога светот се бори со економски колапс заради корона кризата.

притисни ентер