Не можела да забремени,па родила четворки-сопругот паднал во несвест(ФОТО)

Жена на која и било кажано дека не може да забремени роди четворка и сега има пет деца.

30-годишната Натали Мари од Робурн, Австралија и нејзиниот сопруг Кан со години се обидувале да имаат дете пред да остане бремена и да ја роди ќерката Кики, а пред неколку месеци роди и четворка.

Пред неколку години, на Натали и била дијагностицирана „необјаснета неплодност“, наречена „ановулација“, што значело дека мора да и се инјектираат хормони за да се стимулира редовната овулација, пренесува „Сан“.

FAMILY ❤ Our babies are 8weeks old today! As fast as that time has gone, i don't remember a time we didn't have all 5 children. These amazing photos show love, happiness, and our new family of 7, but don't let them fool you. Our nights are long, very tiring and most days we are just putting one foot in front of the other! I know this period won't last forever and we will forget this sleep deprivation feeling. So for now we are just riding it out. Thankfully with the help of some wonderful family and very good friends 🙌. Last week we had the pleasure of having @bobbilockyer from @hedlandphotographer photograph of our family! How adorable are these photos! #kikiandthequads #love #family #newbornphotoshoot #ourfamily #hedlandphotographer #photoshoot #newbornphotography #memories #8weeksold #familyof7 #myheart #newborn #premmies #fertility #fertilityjourney #motherhood #quadruplets #highordermultiples #mumlife #sleepdeprived

A post shared by Natalie Maree (@kikiandthequads) on

И иако имала случаи на близнаци во семејството и била подготвена за тоа, не очекувала да открие дека носи четворка. Во седмата недела од бременоста, таа ја открила веста по прегледот и рекла дека не може да верува.

Отпрвин мислела дека се близнаци, но докторот ја поправил. "Тројки! Плачев. Но, лекарот одмавна со главата, а потоа без збор крена четири прста во воздухот", се сеќава таа. Натали додаде дека нејзиниот сопруг ,кога слушнал се онесвестил.

𝟑 𝐌𝐨𝐧𝐭𝐡𝐬 𝐄𝐚𝐫𝐭𝐡𝐬𝐢𝐝𝐞 ❤ 𝐌𝐀𝐃𝐃𝐈 𝐥𝐨𝐨𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐨𝐮𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐰𝐢𝐧𝐝𝐨𝐰 𝐌𝐀𝐈𝐎𝐇𝐀 𝐧𝐨𝐭 𝐜𝐲𝐫𝐢𝐧𝐠 𝐟𝐨𝐫 𝐨𝐧𝐜𝐞 𝐌𝐀𝐑𝐋𝐄𝐘 𝐜𝐚𝐮𝐠𝐡𝐭 𝐦𝐢𝐝 𝐲𝐚𝐰𝐧 𝐅𝐑𝐀𝐍𝐊𝐄𝐄 𝐫𝐞𝐚𝐝𝐲 𝐭𝐨 𝐭𝐡𝐫𝐨𝐰 𝐚 𝐩𝐮𝐧𝐜𝐡 #love #quadruplets #highordermultiples #momsofinstagram #kikiandthequads #siblings #quadrupletpregnancy #newborns #fertilityjourney #ourbabies #familyof7 #premmies #nicu #life #family #journey #mumlife #motherhood #infertility #pregnant #premature #6weeksprem #12weeksold #3monthsold #mumsofinstagram #babies #maioha #frankeegene #marleyrose #maddisongrace

A post shared by Natalie Maree (@kikiandthequads) on

Четворките се родени на 21 јули во интервали од само неколку минути.

Мајката на пет деца сега редовно споделува детали за своето мајчинство на Инстаграм, каде ја следат повеќе од 28.000 луѓе.

Таа сè уште зборува за својата бременост како чудо, но пишува и за предизвиците во воспитувањето на пет деца. Таа вели дека со нејзиниот сопруг им е потребен час и половина да ја нахранат четворката и штом ќе заспијат, веќе одбројуваат до следниот оброк.

Таа неодамна објави и фотографии од трудничкиот стомак кои привлекле големо внимание, а многумина ја пофалија за „прикажување на реалноста“.

Акцијата на „Водовод и канлизација" за наплата на долгот без камата трае до 15 декември

Акцијата на „Водовод и канализација" за исплата на долговите без камата за задоцнето плаќање завршува на 15 декември.

Од „Водовод и канализација" ги повикуваат сите корисници кои имаат заостанат долг да ја искористат оваа можност.

– Имајќи ја предвид социјално-економската состојба како резултат на пандемијата, ЈП Водовод и канализација- Скопје повторно излегува во пресрет на потребите на граѓаните. Имено, секој работен ден од 8 до 14 часот, граѓаните можат да се обратат во Секторот за наплата, за исплата на долговите до 24 месечни рати во зависност од висината на долгот. Процесот за наплата во ЈП Водовод и канализација – Скопје се одвива непречено со почитуваање на сите протоколи, со цел заштита од ширењето на коронавирусот, се наведува во соопштението од јавното претпријатие.

Сите корисници кои доаѓаат во претпријатието треба да го одржуваат редот на чекање почитувајќи определено растојание. При влез, задолжително е носење заштитна маска, а пред влез на секој клиент ќе му се мери телесната температура. При влегување и излегување од просториите на претпријатието задолжителна е и дезинфекција на рацете. Бројот на корисници кои влегуваат во просториите на претпријатието е ограничен, согласно одредените протоколи за заштита.

Битолскиот и Софискиот универзитет со заедничка конференција го празнуваат св. Климент Охридски

Универзитетите во Софија и Битола во рамки на заедничкото празнување на св. Климент Охридски денеска  почнаа заедничка научна конференција на тема „Димензиите на компетенциите".

Како што соопшти Универзитетот „Св. Климент Охридски"-Битола (УКЛО), конференцијата ја отворија министерката за образование и наука Мила Царовска, заменик-министерот за образование на Бугарија Тања Михајлова, ректорот на Софискиот универзитет проф. д-р Анастас Герджиков и проректорот на УКЛО – проф.д-р Марјан Ѓуровски, а учествуваат професори од двете земји со трудови и истражувања. Конференцијата ќе резултира со издавање заеднички зборник на трудови, за што е формиран заеднички научен, програмски и организациски комитет.

Во обраќањето на свеченото отворање, информира УКЛО, министерката Царовска го поздрави заедничкото празнување на св. Климент Охридски и нагласи дека е добар знак за нас и за нашита два универзитета што во духот на европските вредности за партнерство, за поврзување и низ нов академски дискурс тежиштето е ставено на квалитетна меѓусебна соработка.

-Со фокус кон размена на студенти, кадар, споделување искуства, знаења, вештини односно обезбедување цврста поврзаност на сите институционални но и индивидуални членови на нашите две академски заедници, рече Царовска, додавајќи дека „критериумите треба бидат насочени кон знаење, успех, професионалност, стручност, одговорност и компетентност, кон квалитет и примена на европски стандарди".

Проректорот Ѓуровски истакна дека универзитетите заземаат водечко место во општеството и во оваа смисла, како што рече, отвореноста и достапноста не треба да бидат само празни флоскули туку наш вистински модус вивенди. Посочи дека интензивирањето на академската соработка и заедничкото празнување е во духот на европските вредности и придонесува за зајакнување на добрососедските односи.

-Целта е да ги привлечеме сите кои имаат желба да ни го доверат своето образование, своето усовршување, сите што со своите интелектуални и морални кавалитети, со својата стручност сакаат да придонесат кон побрз развиток на високото образование, на науката, во амбиент на автономни универзитети каде основната претпоставка е академската слобода, индивидуалното надградување и потврдување на способностите и квалитетот. Токму Софискиот и Битолскиот универзитет преку заедничкото празнување на свети Климент Охридски се предводници со кои го заземаат авангардното место во општеството што претставува наша должност како академска заедница. Заедничкото празнување за двата универзитета претставува повод и одлична можност до академската јавност да се испратат пораки што ќе значат поттик за интензивирање на меѓусебната соработка, нагласи проректорот Ѓуровски.

Тој додаде дека зближувањето преку образованието, науката, креирањето позитивна клима е поволен концепт за поголема поврзаност преку размена на знаења, искуства, но и размена на млади, студенти и универзитетски кадар што, рече, е еден од меѓусебно усогласените приоритети за време на самитот на Берлинскиот процес во Софија, на кој двете земји беа во улога на домаќини.

СДСМ: Мицкоски и ДПМНЕ работат против својата земја

Со хистеријата од лажни вести, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски сакаат да ги срушат државните позиции. Тие се единствените што одработуваат за странски интереси и опасност за македонскиот народ.

Се што излегува од белиот дворец под стечај е невистина и измислица. Исто како и соопштението во кое центарот за лаги на ВМРО-ДПМНЕ наведува дека повеќе земји членки на ЕУ се против интеграцијата на Македонија. Тоа е ноторна лага, во целост ја демантираме.

Напротив, Република Македонија има јасна, силна и широка меѓународна поддршка и помош од своите пријатели и сојузници. Еден од последните докази за тоа е и писмото од заменик помошникот државен секретар на САД Филип Рикер.

ВМРО-ДПМНЕ е посветено само на лаги, деструкција и дејствување спротивно на интересите на граѓаните.

Нивните блокади на важни закони за граѓаните во Собрание, обиди да се блокира се што е во интерес на државата е потврда дека нивниот однос кон македонскиот народ е непријателски.

Затоа немаат доверба од граѓаните, затоа се во опозиција.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер