НБА играч направи сензација на „Танц со ѕвездите“ (ВИДЕО)

Иман Шумперт одигра 11 сезони во НБА и ја освои шампионската титула во 2016 година со Леброн Џејмс и Кливленд Кавалирс. Денеска има 31 година и нема кошаркарски ангажман, но затоа прави сензација во „Танц со ѕвездите“.

Овој 196 сантиметри висок дефанзивец во американската верзија на ова шоу синоќа настапи со својата партнерка Даниела на тема „Хорор ноќ“, а нивната точка беше посветена на филмот „Ние“ во режија на Џордан Пил.

Дуото го воодушеви жирито од кое добија максимални 40 поени, а го воодушеви и поранешниот соиграч на Шумперт, Леброн, кој на Твитер сподели снимка од настапот.

Шумперт беше 17-ти пик на драфтот во 2011 година, а во кариерата по Њујорк и Кливленд кратко настапуваше за Сакраменто, Хјустон и Бруклин Нетс, за кои минатата сезона играше само два пати.

Тој ги напушти Кавс за да трејдува во Сакраменто во февруари 2018 година, за време на последната сезона на Џејмс во Кливленд, а во три и пол сезони потоа, тој собра само 77 настапи за трите тима.

Во кариерата имал просек од 7,2 поени на 461 натпревар, но бил попознат како квалитетен дефанзивец, најмногу по неговата необична фризура слична на онаа на Барт Симпсон, која ја носеше одредено време.

Тој нема кошаркарски ангажман од февруари годинава по неговата последна разделба со Нетси, па иако официјално не објавил дека се пензионира, се чини дека се најде и многу добро му оди во друга работа.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер