Навивачите на Аталанта помагаат при изградба на болницата во Бергамо (ВИДЕО)

Навивачите на Аталанта помагаат да се изгради привремената болница во Бергамо, град најпогоден од коронавирусот во Италија.

Градоначалникот на Бергамо ја извести јавноста дека тврдењето за „биолошка бомба“ на „Сан Сиро“ е точно и дека секој кој присуствувал на натпреварот на Лигата на шампионите меѓу Аталанта и Валенсија е заразен со коронавирус.

Натпреварот се одигра на 19 февруари, а првиот пациент во Италија беше регистриран четири дена подоцна.

Членовите на навивачката група „Curva Nord Atalanta“ со нараквици и маски се појавија на градилиштето и решија да помогнат во изградбата на болницата.

Во Италија, над 54.000 луѓе се заразиле со коронавирус, додека 6.820 се починати.

притисни ентер