Навивач фатил топче од два милиона долари, може да има проблем (ВИДЕО)

Аарон Џаџ го постигна својот 62-ри домашен серијал во сезоната на натпреварот на неговиот Њујорк Јенкис против Тексас Ренџерс, соборувајќи го 61-годишниот рекорд во американската лига на Роџер Марис, кој исто така играше за Јенкис.

Но, Џаџ, како што налага традицијата во американскиот бејзбол, нема да може да ја задржи топката како сувенир бидејќи му припаѓа на навивачот кој ја фатил.

А за оваа топка имало особено голем интерес бидејќи ќе вреди милиони како парче сувенир. Еден навивач дури и скокнал од трибините во обид да ја фати, а иако бил неповреден, обезбедувањето го изнело надвор од стадионот.

Топката дојде до извесен Кори Јуманс, кој заминувајќи од стадионот со вредниот сувенир, сè уште не одлучил дали да ја задржи, продаде или да му ја врати на човекот чие доаѓање на прво место го направи толку вреден.

Американските експерти проценуваат дека топката на пазарот на сувенири сигурно би достигнала повеќе од еден милион долари, а можеби и два милиона. Но, не е сосема јасно дали Јуманс ќе мора да плати данок на топката дури и ако ја задржи. Американските закони не се сосема јасни за ова, но има ретки случаи кога сувенир има толку голема потенцијална вредност.

Во случај да ја продаде топката, навивачот ќе мора да плати 37% данок на заработка поголема од два милиони. Во случај да го задржи, најверојатно нема да мора да плаќа данок, но доколку по неговата смрт се утврди дека неговиот вкупен имот вреди повеќе од 12 милиони долари, топката ќе влезе во оданочениот инвентар, пишува Fox Business. .

„Би било убаво да ја добијам, но тоа е одличен сувенир за навивачот. Направи одличен улов и заслужува да ја задржи“, изјави самиот Џаџ, кој се уште се надева дека на крајот ќе го добие топчето за сопствено сеќавање.

Доколку навивачот реши да го врати, дефинитивно нема да мора да плаќа данок на тоа, а клубовите знаат како да ги наградат навивачите кои ќе се одлучат на ваков потег, освен што се оданочуваат и наградите како што се годишните билети.

Поранешната сопруга на Илон Маск открива зошто два пати се мажела за него

Поранешната сопруга на Илон Маск, Талула Рајли, откри зошто одлучила да се омажи за шефот на Твитер не еднаш, туку двапати.

Британската актерка двапати се омажила за извршниот директор на Tesla и SpaceX. Првиот пат биле во брак од 2010 до 2012 година, а вториот пат од 2013 до 2016. Сега таа откри зошто двапати се омажила за Маск.

„Претпоставувам дека причината поради која повторно се венчавме беше само тоа што беше глупаво да бидеме заедно невенчани откако се венчавме. Знаете, тоа е како навика. Велевме: „Ова е мојот сопруг“ и „Ова е мојата сопруга“. „О, не, чекај, ние веќе не сме такви. Подобро да бидеме повторно такви. Беше глупаво да се каже „ова е моето момче“ откако се венчавме. Затоа повторно се венчавме“, рече таа во интервју за „Индипендент“.

Додека била во врска со деловниот магнат, Рајли се грижела за неговите пет деца од претходниот брак со Џастин Маск, рече таа. Сепак, таа инсистира дека тоа „не била традиционалната улога на домаќинка“.

„Мислам, имаше ракети и автомобили, и имаше работи што експлодираа... се случуваше многу - многу од тоа беше многу стимулативно. Нејзините и децата на Маск беа многу вклучени во она што се случува. Тоа беше групен напор. Семеен напор“, објаснува Рајли.

„Илон беше одличен. Ме помина низ сето тоа. Така што не бев заглавена во замок во Бел Ер како трофејна сопруга, што не би било забавно. Сведок сум на тоа кај други, се разбира. Но, за среќа , тоа не беше мојата судбина“, додаде таа.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

притисни ентер