Научно докажано: Жителите на градовите со повеќе зеленило, живеат подолго

Граѓаните кои живеат во позелени населби во градовите , според научна студија имаат помала стапка на смртност.

Придобивките на дрвјата во градовите одамна се познати затоа што дрвјата го ладат и чистат воздухот и ги апсорбираат гасовите кои предизвикуваат ефект на стаклена градина што се главните виновници за глобалното затоплување. Научниците од Институтот за глобално здравје во Барселона наведуваат во наодите на студијата дека дрвјата во градовите носат уште еден голем адут - намалување на ризикот од предвремена смрт.

„Повеќе зеленило = повеќе здравје. Луѓето живеат подолго време ако се опкружени со зелени површини“, вели Марк Нувенхујсен, директор на Институтот за урбанистичко планирање, животна средина и здравје.

Студијата користела податоци од девет други студии и вклучила резултати од повеќе од осум милиони луѓе во седум земји од Канада до Кина, и е најголема досега спроведен на оваа тема, велат авторите.

Сателитските слики се користеле за мерење на количината на вегетација, која вклучува дрвја, тревници и грмушки на 500 метри од домовите на жителите.

Нивоата на вегетација се мерела со користење на системот за нормализирање на растителниот индекс (NDVI).

Луѓето вклучени во студијата биле следени неколку години и во податоците биле вклучени случаите на прерана смрт предизвикана од срцеви и респираторни заболувања.

Студијата објавена во списанието „ The Lancet Planetary Health journal “ открива дека во градовите од Барселона, Шпанија до Перт, Австралија, зголемувањето од 10 проценти на зелениот простор намалува 4 проценти предвремена смрт.

Научниците конкретно не се осврнале на специфичните причини, но Нувенхујсен посочува дека вегетацијата има корисен ефект врз менталното здравје, го намалува стресот, го намалува загадувањето и ја стимулира физичката активност.

„Треба да ги зголемиме зелените површини во многу градови (...) за луѓето навистина да живеат поздрави животи“, рече тој, додавајќи дека „прекрасен зелен град“ е оној каде што вегетацијата опфаќа 20 до 30 проценти од секоја населба.

Обединетите нации проценуваат дека две третини од светското население до 2050 ќе живее во градови , и затоа многу градови веќе бараат да го зголемат зелениот простор.

Така, Меделин во Колумбија засади илјадници дрвја за да формира „зелени коридори“ по големите автопати, додека Мелбурн во Австралија бара да ги удвои зелените куполи (кои сочинуваат крошна од дрво) за 40 проценти до 2040 година.

Регина Ветер, директор на мрежата „Градови- кули“, ги истакнува другите придобивки од зеленилото во градот. „Дрвјата, ливадите, зелените места ги подготвуваат нашите градови за ефектите од глобалните климатски промени. Тие го намалуваат ризикот од поплавување, пониски температури и го подобруваат квалитетот на воздухот“.

76-годишна бабичка и нејзиниот 23-годишен сопруг снимаат порно видеа:Немаме цензура (ФОТО)

Има 53 години разлика помеѓу Алмеда и Гери Хардвик, но како што тврдат, тоа не е пречка за нивната љубов.

Алмеда (76) и Гери (23) се венчале во 2015 година откако се запознале на погребот на нејзиниот син Роберт, пишува The Sun.

Тие се среќни што го споделуваат својот приватен живот со следбениците на социјалните мрежи, а откако отвориле заеднички профил на „ТикТок“,започнале да снимаат порно и да продаваат еротска содржина на страницата за возрасни „ Only Fans“.

Оваа страница им овозможува на регистрираните членови да ги споделат нивните провокативни фотографии и снимки и да заработат пари на нив, а се чини дека Алмеда и Гери добро го искористиле тоа.

"Отворивме сметка и покажавме сè, без цензура. Само за една недела влеговме во топ 10 од најследените профили", напиша Гери на Твитер.

По венчавката, двојката се преселила во куќата на Алмеда и сега живеат со еден од нејзините внуци, кој е три години постар од Гери.

„Не барав момче, но Гери наиде самиот“, рече Алмеда. „Веднаш знаев дека тој е вистинскиот.

Две недели по нивниот прв состанок, Гери веднаш ја запросил по телефон и наскоро го истетовирал нејзиното име на неговите гради.

"Алмеда е млада по душа и возраста не ни е проблем. Ние дури и не размислуваме за тоа. Јас само знам дека Бог одговори на моите молитви денот кога таа влезе во мојот живот", заклучил Гери.

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Владата на Португалија денеска објави национален план за доброволно и бесплатно вакцинирање на граѓаните против коронавирус и објави дека во текот на првата фаза, која ќе започне следниот месец, ќе се вакцинираат скоро 10% од населението.

Предност ќе имаат оние над 50-годишна возраст со претходно постоечки болести, како што се васкуларни или респираторни заболувања, здравствените работници од првата линија и жителите и персоналот во домовите за стари лица.

Првата фаза на вакцинацијата треба да заврши меѓу јануари и февруари, изјави Франциско Рамос, координатор на владината работна група за вакцини. Тој додаде дека вакцините ќе се администрираат на 1.200 локации во здравствените домови низ целата земја.

Во втората фаза треба да се вакцинираат околу 2,7 милиони луѓе, пишува Ројтерс.

„Вакцинацијата е голем фактор на успех во борбата против пандемијата“, рече Рамос.

Министерката за здравство Марта Темидо рече дека Португалија купува 22 милиони дози вакцина против ковид-19 во вредност од 200 милиони евра. Властите потпишале договори со производителите на вакцини CureVac, Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, Sanofi и GSK.

Првиот човек на Барселона: би го продал Меси, ќе нема плата за фудбалерите

Привремениот претседател на Барселона, Карлес Тускетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси минатото лето ако можел и откри дека платите на играчите ќе бидат одложени во јануари.

Марка неодамна објави дека долговите на Барселона во јуни годинава изнесуваат дури 488 милиони евра.

Поради големите долгови, Барселона се согласи да ги намали платите на играчите и членовите на стручниот штаб на клубот, со што заштеди 122 милиони евра оваа сезона и 50 милиони евра во следните три години.

Тукетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси да можел, откако Аргентинецот изрази желба да го напушти клубот минатото лето.

"Гледајќи од економска страна, би го продал Меси. Кога ќе погледнете што би добиле и што би заштедиле. Ла Лига воведува ограничувања на платите", рече Тукетс.

Тој додаде дека клубот ќе доцни со исплати на платите во јануари.

"Играчите нема да добиваат плати во јануари. Тие имаат две исплати. Едната во јануари, а другата во јуни. Овој јануари нема да има исплати. Ова е одложено исто како и другите исплати," рече Тукетс.

притисни ентер