Научниците тврдат: Под Марс можеби нема езера, туку нешто сосема друго

Научниците досега претпоставуваа дека има езера со проточна вода скриени под јужната поларна ледена капа на Марс, но се чини дека тоа всушност би можело да биде површина од обични карпи.

Според најновите анализи, екстремно светлиот радарски сигнал на Црвената планета кој се толкува како знак на подземна вода може да укаже и на геолошки слоеви. Се разбира, и сега експертите не се сосема сигурни за што се работи, но ова истражување укажува дека се потребни посилни докази пред да можеме со сигурност да кажеме што се крие под јужниот пол на Марс.

„Покажавме дека слични рефлексии можат да настанат како природен резултат на мешање на слоеви од геолошки материјал, без потреба да се алудира на постоење на вода. Овој резултат, во комбинација со други неодамнешни истражувања, ја доведува во прашање веројатноста за пронаоѓање течна вода под слоевитите наслаги на Јужниот пол“, наведуваат научниците во студијата.

Мистериозниот сигнал кој укажува на скриени резервоари за вода е откриен пред неколку години од вселенското летало „Марс експрес“ на Европската вселенска агенција. Имено, експертите потоа забележале област на невообичаено рефлектирачки материјал под јужниот пол на Марс. Последователните пребарувања откриле уште повеќе такви места, што покажува дека ова не е изолирана појава.

Особено фасцинантен е фактот што слични „сјајни“ области се наоѓаат и на Земјата, длабоко под мразот на Јужниот пол. Станува збор за субглацијални езера, како што е езерото Восток, кои формираат мрежа од резервоари за течна вода под мразот на Антарктикот, пишува Science Alert.

Затоа, научниците заклучиле дека на Марс може да има слични скриени езера. Но, имало еден проблем. Наводно, Марс е премногу студен за течна вода, дури и ако е под висок притисок под ледените плочи и има пониска точка на замрзнување поради присуството на сол.

Значи, кои се овие области? За да ја истражат оваа енигма подетално, астрономот од Универзитетот Корнел, Ден Лалич, и неговите колеги спровеле симулации користејќи слоеви од четири материјали за кои се знае дека се наоѓаат на Марс.

Радарот снимал сигнали со отскокнување на радио брановите од објект или површина. Времето кое е потребно за радио брановите да се рефлектираат назад и нивната сила ги откриваат својствата на материјалите под површината на планетата, но не и нужно какви материјали се користат.

Научниците симулирале слоеви на воден мраз, мраз со јаглерод диоксид, базалт и атмосфера во различни конфигурации и дебелини, секој со својства кои рефлектираат специфични сигнали.

Тие потоа утврдиле какви сигнали ќе произведат тие конфигурации и добиле сигнал исто толку светол како оној што го забележал Марс Експрес. Сепак, тој не бил создаден од скриени езера, туку од слој правлив воден мраз кој се наоѓа помеѓу два слоја мраз од јаглерод диоксид.

Ова не е единственото истражување кое покажува дека мистериозниот сигнал не доаѓа од проточна вода. Минатата година, научниците откриле дека замрзнатата глина произведува исто ниво на радарски сјај, а оваа година дека може да биде предизвикан и од вулкански карпи.

Така, ова најново истражување само дава поголема тежина на хипотезата дека всушност нема резервоари со течна вода под половите на Црвената планета. Што секако е штета бидејќи постоењето на течна вода би можело да влијае на можноста за живот, како и на одржливоста на идните мисии со екипаж на Марс.

„Не докажавме дека таму нема проточна вода. Мислам дека само преку дупчење ќе дознаеме која хипотеза е точна, а која погрешна“, рече Лалич.

Истражувањето, насловено како Explaining Bright Radar Reflections Below The South Pole of Mars Without Liquid Water е објавено во списанието Nature Astronomy.

Катарина Живковиќ во најминијатурно мини што некогаш сте го виделе (фото)

Младата поп уметница ги воодушеви своите фанови со најновиот имиџ, но имаше и такви кои се запрашаа што носи и како функционира во таква комбинација.

Пејачката Катарина Живковиќ редовно настапува во регионот. Нејзината најнова објава на Инстаграм за која доби низа пофалби пред сè за физичкиот изглед, ги збуни нејзините придружници, имено, не им беше најјасно дали во долниот дел носи појас или здолниште.

Сепак, тие го оценија нејзиниот изглед како успешен и се согласија дека пејачката никогаш не изгледала поатрактивно. Во горниот дел Каќа се одлучила за маичка од тул со долги ракави, па привидно изгледа како нејзиното тело да го покрила со тетоважи. Оваа комбинација ја дополнила со долги црвени чизми до над колена.

Поединци на шега прашуваа дали Каќа „го заборавила здолништето некаде по пат“, како и тоа дали може да седи со тоа мало парче облека.

Сепак обожавателите на Инстаграм, каде пејачката ја следат околу 300.000 лица, нејзиниот изглед го оценија како впечатлив.

Овде живеел Саша Поповиќ пред да се збогати, нема да верувате кој му бил дедо (Фото)

Хармоникашот и човекот одговорен за кариерите на бројни млади пејачи, Саша Поповиќ, може да се пофали со многу интересна животна приказна.

Еден од најмоќните и секако најбогатите луѓе на регионалната музичка сцена е роден во 1954 година во Нови Сад, каде живеел до 1996 година кога се преселил во Белград. Со своите баба и дедо, родителите и пет години постарата сестра живеел во парохискиот дом покрај Николаевска црква каде што служел неговиот дедо. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

Едно време се шпекулираше дека токму дедото на Поповиќ ги венчал Алберт и Милева Ајнштајн во Николаевската црква.

- Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година – изјави еднаш Поповиќ за локалните медиуми.

Како дете сакал да игра фудбал, па татко му го одвел на првиот натпревар на фудбалскиот клуб „Војводина“ кога имал осум години. Оттогаш фудбалот му станал главна преокупација. Неколку години тренирал во Војводина и сонувал професионално да се занимава со тоа. Сепак, животот го одвел во сосема друга насока.

Неговиот татко му купил хармоника, а подоцна Поповиќ се запишал во средно музичко училиште и ја продолжил музичката кариера. Веќе на 17 години имал свој оркестар со кој настапувал на разни веселби. Со емотивна и финансиска помош на родителите го основал оркестарот „Лира шоу“ со кој доживеал голема популарност. Пресвртот се случил кога Милован Илиќ Минимакс во неговата емисија „Претежно ведро“ на гостите им пуштил снимка од настапот на оркестарот на Поповиќ. Тогаш Брена го добила прекарот „Лепа“, а оркестарот „Лира шоу“ официјално станал „Сладки грех“.

Инаку, Саша Поповиќ е во среќен брак со Сузана Јовановиќ со кого ја имаат ќерката Александра. Сузана од првиот брак го има и синот Даниел.

Фото: Манекенка во бикини на плажа во Мајами

Светски познатата манекенка, модел и ди џејка Шантел Џефрис е фотографирана на плажа во Мајами.

30-годишна убавица уживала во својот слободен ден, а фоторепортерите знаеле каде ќе направат вистински нејзини жешки фотографии.

Атрактивната Шантел уште еднаш покажа дека е модел со природни облини - без силикон и филер.

Шантел сака сонце и плажа и ја користи секоја можност да ужива во животот.

притисни ентер