Научниците тврдат дека изметот од галебите и пеликаните вреди милиони

Според новите истражувања, изметот од морските птици, како галеби, пеликани и пингвини, може да вреди скоро половина милијарда долари годишно.

Причината за ова е што нивниот измет може да се користи како ѓубриво и е од витално значење како придонес на хранливите материи од морските екосистеми.

За да се подигне свеста за важноста на морските птици и зачувувањето на нивните живеалишта, научниците се обидоа да го измерат нивниот придонес со проценка на вредноста на отпадот од птиците и да илустрираат какви трошоци нè чекаат доколку популацијата на овој вид се намали, пишува Си-Ен-Ен.

И се чини дека не се ситни пари. Имено, вредноста на изметот на овие птици се проценува на повеќе од 473 милиони долари годишно.

"Измет од морските птици е производ што го добиваме без никакви трошоци. Треба само да одиме на брег или остров, да се собере изметот и да го продадеме по пазарна цена како ѓубриво", вели екологот Маркус В. Канцијарусо од универзитетот Гојас во Бразил.

Иако само неколку видови морски птици произведуваат измет што може да се комерцијализира во Перу, Чиле и во другите земји, отпадот на останатите птици придонесува за виталните хранливи материи за морските екосистеми, што пак е важно за крајбрежната економија.

„Морските птици ослободуваат високи концентрации на азот (N) и фосфор (P) преку фекалиите, предизвикувајќи важни промени во морското опкружување “, се вели во студијата.

На пример, кај екосистемите на коралните гребени, хранливите материи од изметот на морските птици влијаат на бројот на рибите, но и на нивната големина, што е важно за риболовот и туризмот на места како што се Карибите или Југоисточна Азија.

Експертите се обидоа и да ја пресметаат годишната вредност на азотот и фосфорот испуштен од морските птици, односно колку би чинело да се замени корисниот состав на нивните измет со вештачки хранливи материи. Се покажа дека ѓубривото е многу поскапа опција отколку да се инвестира во заштита на птиците и нивните живеалишта.

„Направивме многу конзервативна проценка дека 10% од рибите од коралните гребени зависат од нутритиенти од морските птици“, рече Плазас-Хименез, докторант на универзитетот Гојас, кој работел на истражувањето.

"Според Обединетите нации и австралиската влада, годишните економски приноси на комерцијален риболов на коралните гребени надминуваат 6 милијарди американски долари. Значи, 10% од таа вредност е околу 600 милиони американски долари годишно. Ако на тоа се додаде трговската вредност од скоро 474 милиони американски долари, вкупната вредност од морските птици се зголемува на милијарда долари “, додаде тој.

Живиот свет на морското дно е загрозен од климатските промени, инвазивните видови, прекумерниот риболов, но и „нутриционистичкиот лов“ - често случајно умираат како нуспроизвод на комерцијалниот риболов.

Студијата наречена Valuing Ecosystem Services Can Help to Save Seabirds , беше објавена вчера во стручното списание „ Trends in Ecology & Evolution “.

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Водечкиот лидер на белоруската опозиција, Максим Заник, започна штрајк со глад во затворот, откако беше обвинет за обид за загрозување на националната безбедност.

Адвокатот Заник е еден од седуммината лидери на опозицискиот координативен совет кои се во затвор или во егзил. Тој тврди дека започнал штрајк со глад затоа што сака да го обелодени „апсурдот на гонење луѓе за слободно изразување на нивните мислења“.

Советот за човекови права на ООН донесе одлука во Женева да ги следи повнимателно злоупотребите на моќта во Белорусија, каде протестите траат веќе пет недели, собирајќи повеќе од 100.000 луѓе. Имено, граѓаните на Белорусија сметаат дека е време долгогодишниот претседател Александар Лукашенко да се повлече, бидејќи сметаат дека неодамнешните избори биле наместени.

Специјалниот известувач на ООН, Анаис Марин, рече дека има информации за обвинувања за силување, употреба на електрични шокови и други форми на ментална и физичка тортура.

Роден е без раце и нозе , па сепак вози комбе низ целиот свет(ВИДЕО)

И покрај големиот хендикеп Американецот може да вози и да патува каде што сака.

Џанис Мек Дејвид е роден без раце и нозе, но тоа не го спречува да се обиде да го живее животот во потполност. Покрај тоа што може да се справи со секојдневните животни предизвици како нормална личност без попреченост, Џанис успева да управува и со автомобил.

Тој вози специјално прилагоден Мерцедес Спринтер. Комбето е целосно прилагодено на неговите потреби. Почнувајќи од задниот дел, има автоматски рампи за влегување во инвалидска количка, до начинот на отклучување, палење на моторот и возење на самото возило. Специјално прилагодените контроли му овозможуваат да управува со ова големо возило целосно независно.

По качувањето во седиштето и врзувањето на автономниот систем, тој ги контролира сите команди. Контролниот екран од десната страна се користи за избор на функции и избор на брзини, додека лево е менувач што се врти, забрзува и сопира.

„Во животот, не треба да се фокусираме на проблемите, туку на можностите“, вели МекДејвид. Без сомнение, технологијата му овозможи не само да вози возило, туку и да биде независен и слободен во неговите животни потреби.

Жителите на сиромашните квартови на Мадрид,зафатени со корона:Заборавени сме

Жителите на најсиромашните квартови во Мадрид денеска изјавија дека се чувствуваат напуштено и жигосано додека ја чекаат одлуката на политичарите да воведат карантин поради повисоките стапки на инфекција со корона отколку во другите населени места.

Јазот меѓу богатите и сиромашните населби е во центарот на жестоката дебата во Шпанија за тоа како да се запре растот на нови инфекции. Висок официјален претставник во средата рече дека властите предвиделе карантин за повеќето погодени области.

Локалната политичарка Изабел Дијаз Ајузо порано оваа недела рече дека „начинот на живот на мигрантите“ е делумно виновен за ширењето на инфекцијата, предизвикувајќи бран критики.

„Тие создадоа стигма“, вели Натаниел Елиот, наставник по англиски јазик од Бостон, кој живее во мадридскиот кварт Пуенте де Валекас веќе 15 години.

Валекас, јужна населба во која живеат луѓе со пониски примања и има многу мигранти, е со една од највисоките стапки на инфекција во Мадрид. Тоа е скоро шест пати поголема отколку во Шамбери, една од побогатите населби на северот на градот.

Регионалните власти објавија дека ќе одлучат за мерките подоцна во текот на денот. Засега е непознато дали ќе се стави во карантин Валекас и околните населени места, но жителите се чувствуваат понижено.

Здравствениот систем тука е „уште попарализиран, пренатрупан, редици има насекаде“, рече пензионерката Мари Паз Гонзалес. „Ние сме напуштени, сега сме во рацете на Бога.

"Штом ќе го поминете мостот, сè се менува. Веднаш штом ќе преминете во соседното соседство, сè се менува", додаде Кармен Ибара, исто така пензионерка.

Хуан Антонио, пензионер, кој живее малку надвор од Валекас, но оди таму секој ден да се грижи за својата 93-годишна мајка, е уште подиректен и вели дека карантинот е глупост.

Шпанија е најпогодената западноевропска земја со повеќе од 625 000 заразени и повеќе од 30 000 починати од ковид-19.

Едно од најголемите жаришта е главниот град Мадрид, а јазот меѓу сиромашните и богатите е жешко прашање и во Барселона, вториот по големина град во земјата.

притисни ентер