Научниците тврдат дека имунитет на коронавирус имаат многу повеќе луѓе, отколку што се сметало досега

Најновата студија покажува дека луѓето кои немале антитела на коронавирус на тестот, сепак може да имаат некаков имунитет, пишува Би-Би-Си.

Научниците од Институтот Каролинска во Шведска тестирале 200 лица за антитела и Т-клетки.

Откриено е дека, на секое лице позитивно за антитела, имало двајца кај кои биле пронајдени специјални Т-клетки кои ги уништуваат оние заразени со коронавирусот. Таквата шема е најдена и кај лица кои имале многу благи или непостоечки симптоми.

Ова би значело дека поголема група луѓе имаат одредено ниво на имунитет на коронавирус отколку што покажуваат тестовите за антитела, како што се оние објавени од Националниот центар за зарази во Велика Британија.

Сепак, Маркус Бугерт, научникот што работел на студијата, рече дека овој факт не не води во насока на имунитет на стадо.

Потребна е поголема анализа за да се разбере дали Т-клетките обезбедуваат т.н. „стерилизиран имунитет“ (заштита на индивидуата, но поединецот сè уште може да биде носител на вирусот).

Ако антителата не успеат да го неутрализираат вирусот, тој може да влезе во нашите клетки и да ги претвори во фабрики за нови вируси.

Од друга страна, Т-клетките ги напаѓаат оние клетки кои се веќе заразени и целосно ги уништуваат, спречувајќи вирусот да се шири во други, здрави клетки.

Исто како антитела, Т-клетките се дел од имунолошкиот систем кој има меморија. Откако ќе препознае одреден вирус, може брзо да ги таргетира заразените клетки и да ги убие.

Лекот за производство на Т-клетки интерлеукин 7 сега е во фаза на тестирање во Велика Британија за да се открие дали може да им помогне на пациентите да се опорават.

Иако ова е најголема студија за Т-клетки до денес, вклучила само мала група на пациенти.

Т-клетките се многу сложени и потешко се идентификуваат од антителата, за што се потребни посебни лаборатории и мали примероци што се тестираат во текот на неколку дена.Ова значи дека масовното тестирање за Т-клетките нема да започне толку наскоро.

Словенија побара 1,1 милијарда евра од ЕУ за спас на работните места

Словенечката влада поднесе барање за финансиска поддршка од европските фондови преку инструментот SURE за програми за заштита на работните места вреден вкупно 1,1 милијарди евра.

Инструментот SURE е една од трите безбедносни мрежи во вредност од вкупно 540 милијарди евра. Инструментот SURE има за цел да ги зачува работните места во компаниите во земјите членки на ЕУ, преку меки заеми.

Во пријавата за финансирање од тој извор, Словенија објави дека така собраните средства ќе се користат за мерки за субвенционирање на чекањето за работа и работа со скратено работно време, за финансирање на основните приходи и за ослободување од плаќање придонеси на самовработените во микро-претпријатија и слични случаи.

Инструментот SURE треба да започне да функционира откако сите членки на ЕУ обезбедуваат гаранции за заеднички заем, а треба да биде достапен до крајот на 2022 година, а во случај кризната состојба да продолжи или да се задржи подолго, јавуваат словенечките медиуми.

Поранешниот италијански премиер ќе ги контролира здравствените системи во Европаа

Поранешниот премиер на Италија, Марио Монти е назначен да ја предводи пан-европската комисија за да утврди како реагирале здравствените системи во различни земји на пандемијата на коронавирус.

Европската регионална канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека комисијата исто така „ќе дава препораки за инвестиции и реформи за подобрување на еластичноста на здравствените и социјалните системи“.

Повеќе детали за комисијата ќе бидат познати на 26 август кога ќе се одржи инаугуративната конференција, објави денеска СЗО.

Членовите на комисијата вклучуваат поранешни шефови на држави и влади, научници и бизнисмени, како и претприемачи.

„Оваа пандемија ги истакна нееднаквостите и поделбите кои ги парализираат нашите општества и го спречуваат напредокот и одржливиот развој“, рече Монти, кој е претседател на Универзитет „Бокони“ во Милано и поранешен европски комесар.

Комисијата исто така треба да се осврне на иднината на здравствените и социјалните системи во Европскиот регион на СЗО. Конечниот извештај е закажан за септември 2021 година.

Ханс Клуге, раководител на Регионалната канцеларија на СЗО со седиште во Копенхаген, рече: „Наша задача е да го позиционираме здравјето на врвот на политичката агенда во рамките на целите за одржлив развој и да ја зајакнеме еластичноста на системите за здравствена и социјална заштита во 53-те членки на Европскиот регион на СЗО. "

Во 2015 година, Обединетите нации се согласија за целите на одржливиот развој, широк спектар на цели за решавање на глобалните проблеми.

Доброто здравје и благосостојбата е една од 17 категории. Другите вклучуваат сиромаштија, глад, родова еднаквост, климатски промени и економски раст.

Без масовно присуство на протестот за спас на Универзална сала

Вечерва изостана масовноста на протестот  за спас на Универзалната сала, кој преку иницијативата Солидарни за срцето на Скопје се најавуваше последните денови.

Иницијативата на фејсбук, потекна по објавата на конкурсот, за идејно решение за парк со летна сцена кој според замислите на градските власти, би требал да никне на местото на „Универзална сала“.

По бурните реакции во јавноста на иницијативата и се придружија повеќе уметници.. Но вечерва немаше масовна присутност а речиси и никој од присутните не сакаше да зборува пред камерите.. Но тоа го стори еден од поранешните директори на Универзална, Петар Георгиевски.

притисни ентер