Научниците оживеале животно, што било замрзнато 24.000 години

Научниците успеале да оживеат мало животно кое било замрзнато во сибирскиот вечен мраз веќе 24 000 години. Откако било загреано и нахрането, ова животно одеднаш се активирало, па дури и почнало да се размножува.

Одамна е познато дека едноставните организми како што се бактериите можат да преживеат илјадници години во вечен мраз, но сега експертите дополнително потврдија дека ова може да важи и за посложените организми.

„Тоа е животно со нервен систем, мозок и други органи“, вели биологот Стас Малавин од научниот центар за биолошки истражувања Пушчино.

„Нашата студија е досега најсилниот доказ дека повеќеклеточните животни можат да издржат десетици илјади години во криптобиоза, состојба во која метаболичките процеси се запрени“, додаде тој.

Експертите веќе успеаја да ги оживеат формите кои беа замрзнати во мраз најмалку 30 000 години, но ова е прв пат да оживеат ваков „стар“ колник. Месојадните колници спаѓаат во групата на најмали повеќеклеточни животни (од 0,1 до максимум 3 милиметри во големина). На главата имаат венец од трепки, кои постојано треперат и на тој начин го движат телото.

Во студијата објавена во 2018 година, експертите објавиле дека ги вратиле во живот повеќеклеточните форми на panagrolaimus aff. detritofag и plectus aff. parvus, кои биле пронајдени на мразот во низините на реката Колима. Наслагите во кои се пронајдени облиците се стари меѓу 30 000 и 40 000 години.

Во 2015 година, Малавин и неговите колеги дупчеле вечен мраз во близина на реката Алазеја во Сибир, Русија. Притоа, тие пронашле еден колник, помал од една четвртина од милиметар. Кога го загреале и му дале храна, животното повторно се активирало. Не само тоа ,започнало да се репродуцира затоа што овој тип на колник може да се клонира без сексуален партнер. Имено, одредени родови на колниците имаат различни начини на репродукција. Под поволни услови, тие се размножуваат асексуално (партеногенеза), а кога условите се неповолни, тие се размножуваат сексуално.

„Ние сме прилично сигурни дека станува збор за нов вид“, рече Малавин. Тој и неговиот тим направиле редослед на геномот на ова древно животно и откриле дека тој е најсличен на типот на колникот adineta vaga.

Научниците веруваат дека денешните колници имаат слична способност да преживеат како и нивните древни предци. За време на еден експеримент, Малавин замрзнал на -15 ° C индивидуи од различни современи видови една недела, како и некои потомци на древни колници. Двете групи биле подеднакво толерантни на смрзнување, со слични стапки на преживување, пишува New Scientist.

Но, Малавин и неговите колеги сè уште не знаат точно како тоа го прават овие суштества. Имено, организмите кои толерираат замрзнување имаат многу механизми за преживување, не само еден, и не сите го користат на ист начин. Истражувањата покажуваат дека ако процесот на замрзнување е релативно бавен, колниците ќе можат да го преживеат формирањето на ледени кристали со минимално оштетување, дозволувајќи им да преживеат - иако сè уште не е познато како можат да преживеат десетици илјади години.

„Овие механизми се навистина изненадувачки и ни се слабо познати “, вели Малавин.

Студија под наслов A living bdelloid rotifer from 24,000-year-old Arctic permafrost е објавена во списанието „ Current Biology“.

Мајка од Венецуела си ја пиела урината за да ги дои децата, а потоа починала (ВИДЕО)

Марили Шакон од Венецуела го жртвувала својот живот за да ги спаси животите на нејзиниот шестгодишен син и двегодишната ќерка по бродоломот во Атлантскиот Океан.

Според Дејли Мејл, децата биле пронајдени живи на сплав четири дена откако со родителите тргнале на островот Ла Тортуга. Со нив била и дадилка која исто така преживеала.

Исчезнале таткото на децата и уште четири лица кои биле на бродот. Дадилката се вовлекла во бродскиот шкаф за да избегне изгореници.

Според Daily Mail, мајката ја пиела сопствената урина за да може да ги дои децата и да ги спаси од дехидрација. Таа починала три до четири часа пред спасувачите да го пронајдат сплавот на кој била со децата и дадилката. Таа починала од откажување на органите предизвикано од дехидрација.

"Отидоа на патување со брод, сакаа да ги израдуваат децата. Ова е голема трагедија", рекол Хумберто Чакон, таткото на починатата мајка. Продолжува потрагата по исчезнатите.


Талибанците го укинаа Министерството за жени и воведоа полиција за чување на моралот

Талибанското Министерство за образование им наредило на момчињата од средно училиште да се вратат на училиште, но воопшто не ги споменуваат девојчињата, а Министерството за жени е укинато, пренесуваат авганистанските медиуми.

Работниците во главниот град на Авганистан, Кабул, денеска го сменија натписот на Министерството за жени со натпис на талибанска полиција за морал, а поранешните вработени во Министерството велат дека веќе немаат пристап до зградата.

Новата плоча е напишана на мешавина од арапски и дари, и гласи „Министерство за молитва и упатство и промоција на доблеста и спречување на пороците“, објавува Ројтерс.

Поранешните вработени во министерството изјавиле дека неколку недели се обидувале да се вратат на работа, но им било кажано да останат дома, покажува снимката направена пред институцијата.

Влезот во зградата вчера е заклучен, рекла една од жените.

„Јас сум единствена што заработува во семејството“, изјавила друга вработена.

„Сега, кога нема министерство, што да правам јас како Авганистанка?“

Талибанците, кои ја преземаа власта минатиот месец по повлекувањето на американските сили, претходно владееја со земјата од 1996 до 2001 година. Во тоа време на девојчињата не им беше дозволено да одат на училиште, а на жените не им беше дозволено да работат и да се образуваат.

Во тој период, долгогодишното министерство чија плоча беше поставена во петокот стана познато како талибанска морална полиција. Таа го спроведе своето толкување на шеријатскиот закон, кое вклучува строги правила за облекување, јавни егзекуции и камшикување, пренесува Ројтерс.

Талибанците најавија привремена влада на 7 септември, но без да го споменуваат Министерството за жени.

Исламистичката група не потврдила дека се откажала од институцијата, а еден талибански лидер претходно оваа недела рече дека на жените ќе им биде дозволено да работат во владини министерства заедно со мажите.

Талибанското Министерство за образование објави дека од сабота сите машки средношколци мора да го продолжат своето образование.

Наредбата се однесува на учениците и наставниците од шесто одделение натаму. Ниските одделенија веќе се вратија во клупите.

Во соопштението не се споменуваат студентките и кога треба да го продолжат своето образование, ако некогаш им биде дозволено, пишува агенцијата Dpa.

Талибанското министерство за високо образование претходно објавило дека и мажите и жените ќе можат да ги продолжат студиите, но одделно, а жените ќе мора целосно да бидат покриени.

Во изминатите 20 години, за време на американското присуство во Авганистан, студентите од двата пола учеа заедно и немаше кодекс на облекување, што се промени со доаѓањето на талибанците на власт.


Сакал да натепа дете на улица, не знаел дека нападнал светски шампион и лошо поминал (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео од насилство, кое завршило неочекувано. Непознат насилник сакал да претепа момче кое седело на клупа со пријателите.

Се покажало дека е светскиот јуниорски шампион во бразилско џиу-џицу Алекс Вилијамс (16). Видеото го објави поранешниот шампион во Cage Warriors, Алекс Енлунд, кој денес му е тренер на Вилијамс.

"Возрасен маж се обидува да нападне 16-годишник кој е повеќекратен светски шампион во Џеј- еј. Алекс покажува смиреност, воздржаност и храброст во оваа ситуација. Запишете ги децата во училиште за боречки вештини. Малку е веројатно дека ќе стане насилник поради смиреноста што се учи на душеците. “, напишал Енлунд во објавата.


притисни ентер