Научниците оживеале животно, што било замрзнато 24.000 години

Научниците успеале да оживеат мало животно кое било замрзнато во сибирскиот вечен мраз веќе 24 000 години. Откако било загреано и нахрането, ова животно одеднаш се активирало, па дури и почнало да се размножува.

Одамна е познато дека едноставните организми како што се бактериите можат да преживеат илјадници години во вечен мраз, но сега експертите дополнително потврдија дека ова може да важи и за посложените организми.

„Тоа е животно со нервен систем, мозок и други органи“, вели биологот Стас Малавин од научниот центар за биолошки истражувања Пушчино.

„Нашата студија е досега најсилниот доказ дека повеќеклеточните животни можат да издржат десетици илјади години во криптобиоза, состојба во која метаболичките процеси се запрени“, додаде тој.

Експертите веќе успеаја да ги оживеат формите кои беа замрзнати во мраз најмалку 30 000 години, но ова е прв пат да оживеат ваков „стар“ колник. Месојадните колници спаѓаат во групата на најмали повеќеклеточни животни (од 0,1 до максимум 3 милиметри во големина). На главата имаат венец од трепки, кои постојано треперат и на тој начин го движат телото.

Во студијата објавена во 2018 година, експертите објавиле дека ги вратиле во живот повеќеклеточните форми на panagrolaimus aff. detritofag и plectus aff. parvus, кои биле пронајдени на мразот во низините на реката Колима. Наслагите во кои се пронајдени облиците се стари меѓу 30 000 и 40 000 години.

Во 2015 година, Малавин и неговите колеги дупчеле вечен мраз во близина на реката Алазеја во Сибир, Русија. Притоа, тие пронашле еден колник, помал од една четвртина од милиметар. Кога го загреале и му дале храна, животното повторно се активирало. Не само тоа ,започнало да се репродуцира затоа што овој тип на колник може да се клонира без сексуален партнер. Имено, одредени родови на колниците имаат различни начини на репродукција. Под поволни услови, тие се размножуваат асексуално (партеногенеза), а кога условите се неповолни, тие се размножуваат сексуално.

„Ние сме прилично сигурни дека станува збор за нов вид“, рече Малавин. Тој и неговиот тим направиле редослед на геномот на ова древно животно и откриле дека тој е најсличен на типот на колникот adineta vaga.

Научниците веруваат дека денешните колници имаат слична способност да преживеат како и нивните древни предци. За време на еден експеримент, Малавин замрзнал на -15 ° C индивидуи од различни современи видови една недела, како и некои потомци на древни колници. Двете групи биле подеднакво толерантни на смрзнување, со слични стапки на преживување, пишува New Scientist.

Но, Малавин и неговите колеги сè уште не знаат точно како тоа го прават овие суштества. Имено, организмите кои толерираат замрзнување имаат многу механизми за преживување, не само еден, и не сите го користат на ист начин. Истражувањата покажуваат дека ако процесот на замрзнување е релативно бавен, колниците ќе можат да го преживеат формирањето на ледени кристали со минимално оштетување, дозволувајќи им да преживеат - иако сè уште не е познато како можат да преживеат десетици илјади години.

„Овие механизми се навистина изненадувачки и ни се слабо познати “, вели Малавин.

Студија под наслов A living bdelloid rotifer from 24,000-year-old Arctic permafrost е објавена во списанието „ Current Biology“.

Судија под санкции на САД е најсериозен кандидат за претседател на Иран

Милиони Иранци денеска гласаа на избори , каде најголеми шанси за победа има судија кој е предмет на санкции од САД.

Претставниците на власта апелирале на голем одѕив на изборите, гледани како референдум за нивно управување со економијата, вклучително и зголемувања на цените и невработеноста и пад на вредноста на иранската валута, пишува Ројтерс.

„Ги повикувам сите со какво било политичко гледиште да гласаат“, рече првиот човек на судството Ебрахим Раиси, фаворит на изборите, откако го даде својот глас.

„Поплаките на нашите луѓе за недостатоците се реални, но ако тоа е причина да не учествуваме, тогаш тоа е погрешно.

Додека државната телевизија покажувала долги редици на избирачките места во неколку градови, полуофицијалната новинска агенција Фарс објавила дека 22 милиони или 37% од гласачите гласале до 19:30 часот, повикувајќи се на својот репортер. Министерството за внатрешни работи соопштило дека не може да ги потврди бројките за излезноста.

По гласањето во главниот град Техеран, врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги повика Иранците да го следат примерот, велејќи дека „секој глас се брои ... дојдете гласајте и изберете го вашиот претседател“.

60-годишниот Раиси е поддржан од безбедносните сили во обид да го наследи Хасан Рухани, кој е спречен според уставот да биде избран на трет четиригодишен мандат на оваа функција, што ја раководи владата и му поднесува извештаи на Хамнеи.

Поддржан од моќната револуционерната гарда, Раиси, близок сојузник на Хамнеи, кој ветува борба против корупцијата, е под американски санкции за наводна вмешаност во егзекуции на политички затвореници пред неколку децении.

Повеќе од 59 милиони Иранци можеле да гласаат. Резултатите се очекуваат утре околу пладне.

Победата за Раиси ќе ја потврди политичката смрт на прагматистичките политичари како Рохани, ослабен од одлуката на САД да се откажат од нуклеарниот договор и повторно да ги воведат санкциите во потег што го задуши приближувањето кон Западот.

Новите санкции го намалија извозот на нафта од 2,8 милиони барели дневно во 2018 година на ниско ниво од околу 200 000 барели на ден во некои месеци од 2020 година. Иранската валута, риал, изгубила 70% од вредноста од 2018 година.

Со инфлацијата и невработеноста од околу 39%, на свештеничкото раководство му треба големо пребројување гласови за да го зајакне својот легитимитет, оштетен по серијата протести против сиромаштијата и политичките ограничувања од 2017 година, пишува Ројтерс.

Навивачите на Европското полудеа по атрактивна Русинка (ФОТО)

Европското првенство 2020 се игра во 11 различни градови и десет земји. Бројот на навивачи на трибините и атмосферата се условени од епидемиолошката состојба во секоја од овие земји, но  фудбалот е многу погледан кога стадионите се полни.

Големите турнири, покрај навивачките перформанси, отсекогаш биле одлична платформа за привлечни обожавателки чии слики лудо се споделуваат на социјалните мрежи. Особено се истакна Ванеса Марипоса, привлечна руска навивачка.

Ванеса била на трибините на стадионот Крестовски во Санкт Петербург, каде гледала како нејзината репрезентација ја победи Финска. Фановите на социјалните мрежи ја прогласија за „најдоброто што Русија го има на овој турнир“.

Оваа инфлуенсерка и манекенка за тамошните медиуми изјавила дека секогаш го следи националниот тим, и ова е нејзино прво големо натпреварување. Таа се надева, дека ќе ја следи Русија до финалето. Зборнаја има три бода по две кола и го држи второто место во групата. Во последното коло тие ќе се соочат со Данска.

Палестинците ги одбија вакцините од Израелците, рокот им бил пред истекување

Палестинските власти го раскинаа денешниот договор со Израел да им донираат милион дози вакцини против коронавирус, со објаснување дека не сакаат вакцини чиј рок е пред истекување.

„Откако техничките тимови на Министерството за здравство извршија увид во првата пратка на вакцините Фајзер, добиена вечерва од Израел ... утврдено е дека не ги исполнува карактеристиките предвидени во договорот“, изјавил за новинарите владиниот портпарол Ибрахим Мелхем.

„Владата одбива да прифати вакцини на кои им се приближува истекот на рокот“, додаде тој.

Претходно денеска беше објавено дека Израел ќе им даде најмалку милион дози на Палестинските власти (ПА) за да ја забрза вакцинацијата на Западниот брег и Појасот Газа.

Според договорот, ПС се согласиле да им дадат на Израел реципрочен број на дози од една од нивните пратки, што треба да пристигнат на крајот на годината.

Израел бил критикуван затоа што морал да стори повеќе за да ги направи вакцините достапни за Палестинците. Околу 55 проценти од израелските граѓани се целосно вакцинирани, а околу 30 проценти од Палестинците примиле само по една доза.

притисни ентер