Најевтиното електрично возило чини само 930 долари и се испорачува по пошта (ВИДЕО)

За оние кои сонуваат за електричен автомобил, не можат да си го дозволат Тесла, постои решение.

Changli, најевтиниот електричен автомобил на светот, чини само 930 долари, или 1.200 долари со поголема батерија, а може да се нарача и онлајн.

Тој е дизајниран и произведен од кинескиот производител Changzhou Xili Car Industry, а германскиот Changli или Changli е мало електрично возило кое привлекува големо внимание откако се промовира како најприфатливиот електричен автомобил на светот.

Да се нарече ова возило автомобил може да биде малку чудно, ако се земе предвид дека моторот може да произведе само 1,16 коњски сили и неговата најголема брзина е 30 км на час. Сепак, тоа доаѓа со неколку интересни карактеристики како климатизација, грејачи, радио, камера ...

Но, според многумина најимпресивната карактеристика на овој производ е тоа што може да се испорача до вашата врата. Имено, секој може да нарача Чангли преку интернет. Всушност, единствениот начин да го купите е да го нарачате преку Алибаба.

Чангли е долг 2,5 метри, широк 1,50 метри и висок 1,80 метри. Тежи 323 килограми и може да носи до 300 килограми. Верзијата со двосед се продава за 930 долари (1200 американски долари со поголеми батерии), додека верзијата со три седишта чини 1.500 долари. Батеријата која трае 7 до 10 часа за полнење ќе трае 40-100 километри, во зависност од големината.

Новинарот и блогер Џејсон Торчински неодамна го нарача овој автомобил и објави преглед на YouTube. Возилото секако има ограничување, особено при возење по нагорнина, но заклучокот е дека станува збор за прилично импресивен производ кога ќе се земат предвид сите фактори, вклучително и цената и можноста за испорака до дома.

Амбасадорката Холштајн на седница на Владата ги презентираше приоритетите на германското претседателство со Советот на ЕУ

„Заедничкото справување со КОВИД-19 и проширувањето со подготовката на рамката за пристапни преговори со Македонија се во врвот на приоритетите“.

На денешната 79-та редовна седница на Владата на Република Македонија, амбасадорката на Сојузна Република Германија, нејзината екселенција Анке Холштајн ги претстави приоритетите на германското претседателство со Советот на Европската Унија до крајот на 2020 година.

Во своето поздравно обраќање, премиерот Оливер Спасовски се заблагодари за учеството на амбасадорката Холштајн на седницата со која се потврдуваат заложбите на Владата на Република Македонија за стратешката насоченост кон европска интеграција, преку интензивна и динамична работа со сите чинители и засегнати страни.

Претседателот на Владата Спасовски го истакна фактот дека еден ден по преземањето на претседателството со Советот на Европската Унија од страна на Сојузна Република Германија беше објавена Преговарачката рамка на Европската Унија со нашата земја, и со тоа оваа земја покажа дека континуирано прави големи чекори и клучни одлуки со кои го препознава извонредниот напредок и смелите чекори во добрососедските односи и реформите што Македонија ги презеде во изминатите три години.

„Сојузна Република Германија го презема претседавањето со Советот на ЕУ во исклучително значаен период. Ние очекуваме и веруваме дека до завршувањето на вашето претседателство со Советот на Европската Унија ќе се одржи Првата меѓувладина конференција, на кој начин ќе се означи и официјалниот старт за почеток на преговорите на Република Македонија со Европската Унија, а во таа насока, охрабрува и изјавата на Канцеларката Меркел дека тоа е и целта на Германија", рече Спасовски на седницата на Владата на која амбасадорката Холштајн ги презентираше приоритетите на германското претседателство со Советот на Европската Унија.

Амбасадорката Холштајн во презентацијата на приоритетите како најзначајни ги издвои координирањето на заложбите на ЕУ за надминување на заканите од пандемијата со КОВИД-19; економското закрепнување и постигнувањето согласност за повеќегодишната финансиска рамка и за фондот „ЕУ во следната генерација"; стабилизирање на соседството; напредок во проширувањето; Партнерството со Африка; и заедничката позиција за Кина.

Меѓу приоритетите, нагласи амбасадорката Холштајн, се и завршните преговори и идните релации со Обединетото Кралство; напредокот на зелената и дигиталната трансформација на ЕУ; јакнење на европската солидарност и социјална кохезија; прогресот во политиките на ЕУ за миграциските и прашањата за азил; јакнењето на владеењето на правото како клучна основа на ЕУ; и зајакнувањето на капацитетите на ЕУ во надворешната политика за делување на глобално рамниште.

Особено значајно за Македонија, потенцираше амбасадорката на СР Германија Холштајн, е што посебен дел од програмата е посветен и на политиката за проширување на ЕУ со кредибилна перспектива за пристапување во ЕУ за земјите од Западен Балкан како заеднички интерес и за регионот и од интерес на ЕУ. Во таа насока активно се подготвува рамката за преговори за Македонија и Албанија, земајќи ја предвид новата методологија за проширување, во која според СР Германија, рамката за преговори не треба да се усложнува со билатерални прашања кои останува да се решаваат меѓу засегнатите земји одделно.

На крајот од овој дел на денешната 79-та седница, претседателот на Владата на Македонија Оливер Спасовски, во име на Владата се заблагодари за презентацијата и ѝ посака на СР Германија успешно претседавање со Советот на ЕУ, и изрази очекување дека ова ќе биде историско претседавање заради исклучителната важност на приоритетите, како и заради историската можност за Република Македонија да ги започне преговорите по поглавја за членство во ЕУ, стои во соопштението од Владата.

Расте притисокот во јавноста за корегирање на покачувањето на струјата

За првиот човек на регулаторната комисија Марко Бислимовски, паушлани се обвинувањата дека новата цена на струјата ќе предизвика инфлација или ценовен шок.

Тој во изјава за Канал 5, вели вели дека регулаторната со последната одлука за поскапување за 7,4% не им обезбедила екстра профит на електро-енергетските компании, туку напротив ги заштитила граѓаните од повисоки сметки.

Доколку се прифатеа нивните брања цената за електричната енергија требаше да порасне за 25 проценти, но заради земање на дополнително остварени приходи, а не оставени кај компаниите и заради не признавање на трошоци за нови вработувања и било какви други екстра трошоци дојдовме до оваа одлука до која што дојдовме.

Од регулаторна ја објавија структурата при определување на трошоци за електрична енергија за крајните потрошувачи на пазарот. Вкупните трошоци се пресметани на речиси 295 милиони евра. Најголеми ставки се за купување на електричната енергија од ЕСМ, околу 124 милиони евра, додека пак за дистрибуцијата на струјата признати се трошоци во висина од 105 милиони евра. За пренос, трошоците се одредени на 10 милиони евра, а 21 милион ќе одат кај повластените производители.. На компаниите одобрена им е маржа во висина од 30 милиони евра..

Експертот за енергетика, Константин Димитров смета дека регулаторната комисија нема доволно механизми за реално да ги заштити граѓаните.

-Нашата Регулаторна комисија има основна обврска за енергетика има основна обврска да биде баланс помеѓу оние што продаваат и оние што ја трошат. Јасно е дека се поорганизирани тие што ја продаваат, концентрирани се и стручни тимови. Од друга страна граѓанит се навистина не заштитени, смета проф. др. Константин Димитров.

Од регулаторната комисија како решение за анулирање на поскапувањето предложија намалување на ДДВ-то, но тоа наиде на жестока реакција од министерството за финансии..

Како што стојат работите во моментов, ниту Регулаторната ниту некоја од останатите инстуции има механизам или план да се аналира најавеното зголемување на струјата. Ова значи дека граѓаните со фактурите за септември веќе ќе добиваат подебели сметки за речиси 8 %.

Преговорите за новото владино мнозинство нема да одат лесно

Штури информации од партии за преговори за формирање ново парламентарно мнозинство. 

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски вели од денеска почнува со средби со потенцијалните коалициски партнери. Но, не открива повеќе информации со кога има договор за средба и што ќе биде ставено на маса.

По вчерашниот договор за соработка со ДПА на Мендух Тачи , социјалдемократите денеска не откриваат со кого продолжуваат средбите. Велат кога ќе има конкретен исчекор во разговорите ќе информираат за тоа.

Во СДСМ и ДУИ молк кога ќе има средба со лидерите, на кои им се даваат најголеми шанси да формираат влада. А Заев и Ахмети продолжија со размена на „отровни стрели“. Лидерот на СДСМ вчера на ДУИ им порача дека до премиерската функција не се доаѓа со 15 пратеници.

На ова Ахмети преку весникот „Коха “ одговори дека премиер не се станува ниту со 46 пратеници. Но, и дека ситуацијата наложува смиреност и приоритет на највисоките интереси на државата.

„Ние внимателно ги анализираме ситуациите, нема да брзаме. Секој чекор што ќе го преземеме ќе го направиме во интерес и во корист на државата, мирот и стабилноста и унапредувањето на поголемите процеси, како што се Охридскиот договор, вклучувајќи го и премиерот“, рече Ахмети за „Коха“.

Покана за разговори за владина коалиција очекуваат и во коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, но оттаму велат дека засега нема ништо конкретно договорено.

притисни ентер