Му дале име на бебето според пандемија и трагедија

Изборот на име за бебето може да биде стресно. Некои родители бараат инспирација во популарната култура, некои по некоја личност во семејството, а некое името го смислиле со помош на тековните настани во светот.

Откако близнаците од Индија родени среде пандемијата ги добија имињата Ковид и Корона, истата идеја ја добила друга мајка која го нарекла своето  новороденче Ковид Брајант. Мајката добила инспирација од пандемијата на коронавирус и смртта на славниот кошаркар Коби Брајант.

Веста се прошири на Интернет откако жена по име Нина Кајоса ја објави на својот профил на Твитер.

"Видов порака во која се вели дека една од ќерките на слугинката неодамна се породила. Никогаш нема да погодите какво име му дала на новороденчето ... Ковид Брајант", напиша таа, а повеќе од 50.000 луѓе изреагирале и ја споделиле објавата неколку илјади пати. .

Голем број  корисници на Интернет исто така коментираа за објавата, од кои некои сметаат дека ова име е неприфатливо.

"Ова дете ќе биде исмејувано. Ќе го носи прекарот Ви, кратенка од вирус", "Ова е тотално 2020 година", "Родителите треба да се консултираат пред да донесат ваквиодлуки. Да му дадете на вашето дете име на вирус, дали е тоа за сериозно? " напишаа во коментарите.

притисни ентер