Може ли роботите да ги заменат луѓето и да им се укинуваат работните места?

Во светот е се повеќе зголемен стравот дека вештачката интелигенција ќе предизвика укинување на многу работни места .

Според американските анализи , во следните 20 години , дури 40 до 50 проценти од работните места ќе бидат заменети со роботи . пишува магазинот Форбс. Истиот податок го потврдува и студија од Оксфорд , каде се наведува дека 47 проценти од американските работни места ќе бидат автоматизирани во наредните 20 години.

Сепак научниците сметаат дека стравот од загубата на работните места е претеран. Професорите Кен Голдберг и Ерик Брејер од универзитетот Беркли тврдат дека нема можност да се изгубат толку голем број работни места поради вештачката интелигенција.

Сметаат дека во иднина луѓето ќе се занимаваат со креативни работи , додека оние кои бараат автоматизам ќе им бидат препуштени на роботите.

Самостојните роботи со интелигенција и ,,мозок” како човековиот не се очекува пред 2030 , додека по 2050 ќе се појават роботите , кои би можеле да бидат целосно самостојни и со интелигенција поголема од онаа на луѓето .

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер