Млад Италијанец за пет минути запаметил 630- цифрен број

Андреа Музии, 21-годишен Италијанец, е победник на годинашното Светско првенство во меморија во Германија.

Меѓу другото, Андреа успеал да запамети 630-цифрен број во рок од пет минути, изјави организаторот на натпреварот Стефен Бутоу за DPA, додавајќи дека, доколку се потврди официјално, тоа ќе значи дека го соборил светскиот рекорд.

Музии бил прв во сите десет дисциплини како дел од натпреварот MemoryXL, каде што постигнал рекордни 8.594 поени, што го стави на самиот врв меѓу 1.700 натпреварувачи, објави Бутоу.

Натпреварот оваа година се одржал во источногерманскиот град Торгелоу.

Светското првенство во меморија е организиран натпревар што се одржува континуирано од 1991 година, со исклучок на 1992 година.

Учесниците се обидуваат да запаметат што е можно повеќе информации во даден период во десет различни дисциплини, вклучително и меморирање броеви во рок од еден час, меморирање броеви во рок од пет минути, историски датуми во пет минути, меморирање серија на зборови, меморирање бинарни цифри во рок од триесет минути или меморирање на ред на измешан шпил карти за играње.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер