Мистериозната сибирска област Тунгузија

Во секојдневниот жаргон на ова поднебје, „Тунгузија“ е начин да се опише некое далечно, изолирано, зафрлено место... Но, каде навистина се наоѓа таа фамозна Тунгузија?

На Инстаграм-страницата „Геоинст“ е споделена мапа на областа Евенкија, порано викана - Тунгузија, што се наоѓа во средишниот дел на Русија. Ова подрачје, чиешто поранешно име толку често се споменува во секојдневните разговори на Балканот, е всушност најпознато по експлозијата што се случила во 1908 година.

„Тунгуската експлозија“ е необјаснета појава што се случила во тие делови на Сибир, близу Тунгуска Река. Настанот се нарекува и „Голема сибирска експлозија“, а научните претпоставки говорат дека тогаш поголем астероид паднал во таа област.

Поради експлозијата се уништени и изгорени дрвја во радиус од 30 километри. Се проценува дека непогодата зафатила површина од 2.000 квадратни километри и уништила 60 милиони дрвја, а пукнале и прозорци и врати во градот Ванавара, оддалечен дури 65 километри. Во 2019 година во оваа подрачје се појави метеорит којшто исто така се најде на насловните страници на светските медиуми. Остатоците од вселенското тело биле пронајдени кај реката Подкаменаја Тунгуска во тoj Краснојарски Крај.

Тунгузија во времето на СССР, поточно 1930 година, е преименувана во Евеникија. Денес тоа е општина, т.е. општински реон што зафаќа 763.200 квадратни километри и има околу 13.400 жители.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер