МИЛА САЛАТА

РЕЦЕПТ НА: МАРИНА БОЖИНОВСКА

Потребни состојки : 500 гр. урда, 2 павлаки, 400 гр. рендани пилешки гради, 200 гр. чаен колбас, 400 гр. мелени ореви, 1 кесичка мајонез, неколку рендани корнишони, неколку маслинки, малку бибер и малку сол.

Постапка:

Во подлабок сад со урда се додава: мајонез, мелени ореви, малку бибер, павлака и се мати со миксер.

Откако ќе се добие хомогена смеса се додава: рендани пилешки гради, рендани корнишони и малку сол.

Состојките се мешаат со лажица неколку минути.

Добиената смеса се префла на чинија и се обликува со нож во форма на торта.

На крај се декорира со тенки парчиња чаен колбас и маслинки

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат речиси сите мерки против пандемијата

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на корона вирусот, бидејќи стапките на вакцинација се релативно високи во тие три земји.

Во овие држави и довербата во владата е голема, а властите се надеваат дека слободата ќе доведе до зголемување на бројот на вакцинирани.

Вакцинираните граѓани во Холандија ќе можат да танцуваат во преполни ноќни клубови од сабота, 25 септември, без обврска да ја држат дистанцата, и наместо мерки, ќе треба да покажат ковид-пасош, објави Дојче веле.

Минатата недела, Данска ги укина сите ограничувања и со тоа стана првата земја од ЕУ што се врати во „нормалност“.Не треба маска или доказ за вакцинација за одење на концерт или во теретана. На крајот на август, министерот за здравство рече дека ковидот повеќе не се смета за „социјално критична болест“.

На овие две земји им се придружува Шведска, која веќе имаше најблаги мерки за време на пандемијата. На крајот на септември, ќе бидат укинати ограничувањата за јавни и приватни собири, како и препораката за работа од дома.

Меѓутоа, оние што патуваат во овие три земји се уште треба да бидат тестирани и ставени во карантин, доколку не биле вакцинирани.

Според датотеката на Оксфорд, Our World in Data, во Данска, три четвртини од вкупното население биле вакцинирани со две дози. Од поголемите земји на ЕУ, само Португалија и Шпанија се пред нив. Во Холандија и Шведска, околу 63 проценти од сите жители се вакцинирани.

„Меѓу најранливите пациенти и граѓани, повеќе од девет од десет се вакцинирани“, рече Алан Рандруп Томсен, вирусолог на Универзитетот во Копенхаген.

Во Холандија, министерот за здравство Хуго де Јонг верува дека враќањето на претходните слободи ќе мотивира многу повеќе луѓе да се вакцинираат.

По седум години брак, Цетински застана пред олтар со сопругата

Тони Цетински објави фотографија со сопругата Дубравка која позира во прекрасна венчаница.

Пејачот сподели емотивна фотографија од венчавката на споменатата социјална мрежа со многу нежна порака која наиде на општ ентузијазам кај следбениците.

"Секое добро што го имаме или го правиме може да произлезе само од Бог кој е само добар. Исто така, љубовта, ако сака да биде вистинска, мора да доаѓа од Божјата љубов. Редовното присуство на Светата миса и примањето на телото Христово не` прави нови луѓе, Христијани. Тогаш, нашата љубов е поблиску до вистинската љубов што ја гледа Христос во нас. Во благодарност. Мажи, сакајте ги своите жени како што Христос ја сакаше Црквата и се` даде за неа ", стои во објавата на Тони на Инстаграм.

Да потсетиме, пејачот неодамна стана дедо, што го објави и на социјалните мрежи, а честитки пристигнаа од целиот регион.

Во Мадрид 25.000 млади се собраа на забава, најголема од почетокот на пандемијата (ВИДЕО)

Полицијата се обиде да го зачува мирот и да се погрижи да нема инциденти, особено на блиските патишта и јавниот превоз, чувајќи ги до зори илјадниците млади.

Околу 25.000 млади луѓе се приклучија на масовната забава со пиење на отворено, по повод почетокот на студентската година на универзитетот во Мадрид, без да ги почитуваат безбедносните мерки, соопшти полицијата, признавајќи дека биле фатени неподготвени.

Шпанските медиуми објавиле дека тоа е најголемиот таков собир од почетокот на пандемијата на коронавирус, кога беа прекинати големите јавни собири за да се запре ширењето на вирусот.

„Имаше илјадници луѓе на Универзитетот Комплутенсе, околу 25.000“, се вели во соопштението на општинската полиција, во кое се наведува дека се чини дека собирот е организиран преку Whatsapp.

Сликите на социјалните мрежи покажаа огромен број млади млади луѓе собрани во кампусот,кои пијат, танцуваат и се дружат ,а ретко кој носел маска.

„Без претходно предупредување од универзитетот или време да се подготви соодветна операција, прекинувањето на собир на околу 25.000 луѓе е речиси невозможна работа“, рече полицијата, посочувајќи дека на местото стигнале дури по полноќ.

Не можејќи да ги растера посетителите на забавата, полицијата, поддржана од дронови, се обидела да го зачува мирот и да обезбеди дека нема инциденти, особено на блиските патишта и јавниот превоз, а останале на местото до зори.

За време на викендите, полицијата во Мадрид редовно распоредува дополнителни 200 полицајци за да ги прекине забавите со пиење на отворено, познати на шпански како „ботелони“.

Сличен собир се одржа во текот на ноќта во Барселона, каде што околу 8.000 млади се приклучија на целовечерна забава во кампусот на автономниот универзитет во градот, објави ректорот за каталонското радио РАЦ1.

Иако Шпанија ги укина многуте ограничувања за безбедност во пандемијата, од луѓето се уште се бара да носат маски на отворено, доколку не можат да одржуваат безбедна дистанца од 1,5 метри.

И големите собири остануваат забранети, иако бројките варираат од регион до регион.

Но, некои луѓе се откажаа од строгосдта со оглед на брзото темпо на програмата за вакцинација, при што повеќе од 75 проценти од 47 -те милиони жители на Шпанија сега се целосно вакцинирани.

И покрај бранот на нови инфекции во текот на летото поради варијантата делта, случаите повторно се намалија во Шпанија, која има национална стапка на инциденца од 91 случај на 100.000 луѓе, најниска во текот на една година.

Според последните податоци објавени во петокот, Шпанија регистрираше 3.222 нови случаи и 44 смртни случаи во претходните 24 часа, со што вкупниот број на инфекции се зголеми на 4.929.546, а вкупниот број на смртни случаи на 85.783.

притисни ентер