Мицотакис: Моите мисли се со жртвите и десеттемина повредени во несреќата во Либија

Сочувство и жалење изрази и грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, како и опозициските партии во Грција.

Двојна болка е што жалиме за животите што беа загубени, додека спасуваа животи, а во исто време, имаме агонија за здравјето на нашите луѓе, кои сакаа да ја олеснат агонијата на други луѓе, напиша на Фејсбук грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за сообраќајната несреќа во Либија во која животот го загубија пет членови на хуманитарната мисија од Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис додаде дека целата земја жали, но и дека неговите мисли се со семејствата на жртвите и со десеттемина повредени.

Сочувство и жалење изрази и грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, како и опозициските партии во Грција.

Од СИРИЗА, паралелно истакнаа дека очекуваат Владата да информира за околностите на несреќата, а „особено за безбедносните мерки што беа преземени за патувањето на мисијата во воената зона што беше тешко погодена од бурата Даниел, со илјадници загинати“.

-Дополнително, очекуваме да бидеме информирани за причините поради кои Генералштабот на националната одбрана излезе со соопштение вчера во 19:35 часот во кое соопшти за „лесни повреди“, додека веста за смртта на членовите на мисијата беше откриена од меѓународните медиуми, соопштија од СИРИЗА.

Портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис во интервјуто за телевизијата „Скај“ утрово рече дека првите информации укажуваат на страшна сообраќајна несреќа, но тие не можат тоа да го кажат со сигурност.

-Што се случило, што не се случило, не можам јас да ви кажам пред да се направи соодветната истрага, пред да се дадат соодветни официјални одговори од Министерството за одбрана. Она што можам да ви го кажам е дека веднаш ќе има истрага за причините и секако за возачот, рече Маринакис.

Во сообраќајната несреќа во Либија, што се случи вчера попладне од засега непознати причини и под неразјаснети околности, кога возило удрило во автобусот на грчката хуманитарна мисија додека патувала кон градот Дарна животот го загубија тројца припадници на грчката армија и двајца преведувачи.

Повредените, како и телата на загинатите со авиони на военото воздухопловство се враќаат во Атина. /МИА

Почнува новата сезона во АБА лигата

Со дуелот меѓу Сплит и СЦ Дерби денеска почнува натпреварувачкиот дел во регионалната кошаркарска АБА лига во која по испаѓањето на МЗТ Скопје Аеродром сезонава нема да има претставник на македонската клупска кошарка.

Титулата ја брани белградски Партизан кој минатата сезона во финалето го совлада градскиот ривал Црвена ѕвезда со 3-2.

Преостанатите двојки од воведното коло кое ќе финишира в понеделник се Цедевита – Мега, Будуќност – Задар, Игокеа – Црвена ѕвезда, Борац – Цибона, ФМП – Крка и Партизан – Морнар.

Пласман во плејофот ќе обезбедат првите осум пласирани екипи.

Четвртфиналните и полуфиналните серии ќе се играат до две победи, а финалната серија до три победи.

Зошто такси возилата во Германија се во беж боја?

Германските таксиња се беж - но не отсекогаш.

Првично, такси возилата во Германија не биле беж, туку црни, но на тоа му дошло крајот во 1971 година. Такси возилата во многу земји се жолти, во некои црвени или дури светло сини, додека во други земји воопшто нема регулативи.

Ова го наредил тогашниот сојузен министер за транспорт Георг Лебер, а новата боја требало да биде „светла слонова коска“. По петгодишен преоден период, сите црни такси возила требало да исчезнат од германските улици, што и се случи.

Кои се причините за таа одлука? Нечистотиите и малите дамки не паѓаат во око толку брзо на беж како на црно, таксито изгледа поуредно, а во годините пред да се постави клима во автомобилите, било доста жешко во црните такси возила, пишува „RevijaHak“.

Сепак, уште поважно е што оваа боја, за разлика од црната, дотогаш не се користела за лични автомобили. Како и да е, се чини дека една од големите грижи на Лебер е решена, бидејќи тој успеал да ја зголеми безбедноста на патиштата со беж такси возилата.

Извор: Б92

Фламенго по само пет месеци го отпушти Сампаоли

 Бразилскиот прволигаш Фламенго објави синоќа дека ја раскина соработката со аргентинскиот фудбалски стратег Хорхе Сампаоли по неуспехот во финалето на бразилскиот куп против Сао Паоло (0-1, 1-1).

-Тренерот Хорхе Сампаоли и неговиот стручен тим веќе нема да го водат црвено – црниот тим, објави Фламенго на социјалните мрежи, посакувајќи му на аргентинскиот стратег „среќа“ во продолжението на кариерата.

Сампаоли е отпуштен по само пет месеци откако дојде во Фламенго од редовите на шпанска Севиља, каде, исто така, претходниот ангажман му траеше пет месеци.

Сампаоли со Фламенго потпиша договор до крајот на 2024 година, и според локалните медиуми, клубот поради предвремениот раскин на соработката ќе треба да плати обесштетување од 1,8 милиони евра.

Медиумите наведуваат дека главен кандидат за наследник на Сампаоли на клупата на клубот од Рио де Жанеиро е поранешниот бразилски селектор Тите.

притисни ентер