Мицотакис: Било кое отстапување од Договорот од Преспа ќе има последици

Било кое отстапување од Договорот од Преспа ќе има последици и во билатералните односи и на патот на Скопје кон ЕУ.

Пораката дека Грција нема да ги ратификува трите меморандуми за соработка сè додека не постои целосно усогласување со одредбите од Договорот од Преспа, но и ставот дека отстапувањето од Договорот ќе донесе последици и на европскиот пат на Северна Македонија и во билатералните односи, ги изрази грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Скај“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Во однос на тоа што ќе правиме, со јасна изјава ја предупредив и новата Влада на Скопје дека кое било отстапување од Договорот, сигурно е дека ќе има сериозни последици во нашите односи со Македонија, но и на патот на Македонија кон Европа, истакна Мицотакис.

Потсети на неговото, како што рече, предупредување во 2019 година дека „ратификацијата на Договорот нè обврзува во иднина да го спроведеме“.

-За одредницата „македонски“, ова за жал е гарантирано во Договорот од Преспа и ова беше нашето големо несогласување, односно придавките македонска нација и македонски јазик, а не „северномакедонски“, рече Мицотакис.

Коментирајќи ја вчерашната одлука на опозициската СИРИЗА да ги достави во Парламентот трите меморандуми, грчкиот премиер рече дека е пракса која „навистина ги достигнува границите на апсурдот“.

-Ми направи впечаток фактот што вчера СИРИЗА побрза да ги достави трите меморандуми во Парламентот. Сега, кога го гледаме она за што се сомневавме веќе подолг период дека може да дојде следната Влада и на некој начин да го оспори јадрото на Договорот, што всушност е ерга омнес, односно едно име за сите. Сега да дојдеме ние да ги ратификуваме меморандумите и да го изгубиме секое преговарачко оружје што го имаме за Скопје?, истакна грчкиот премиер.

Посочи дека ги следеле политичките случувања кај нас, гледале дека доаѓа нова Влада, го читале тоа што било кажувано и како што објасни, затоа избрале да не ги ратификуваат меморандумите.

-Ние нема да ги ратификуваме меморандумите сè додека не сме апсолутно убедени дека другата страна е усогласена со сите одредби на Договорот од Преспа, порача Мицотакис.

Во однос на постапката на лидерот на Грчко решение Кирјакос Велопулос да го скине Договорот од Преспа на собраниската говорница, рече дека не сака да ги коментира „патриотските испади на Велопулос, кој има направено кариера врз овие прашања“ и истакна дека граѓаните сфаќаат што значи „одговорен патриотизам и кои се патриоти во пракса“.

Младенци дошле во Европа на меден месец, па им се случила трагедија- невестата одеднаш починала

Австралијка, која неодамна се омажила, починала во прегратките на својот сопруг откако доживеала мозочна аневризма додека биле на меден месец во Европа.

Медисон Норона од Нов Јужен Велс колабирала додека шетала во Амстердам со својот сопруг, откако доживеала мозочно крварење.

Нејзиниот сопруг Кајл со скршено срце изјавил дека била оперирана за да се намали притисокот од крварењето и „се борела до самиот крај“.

„Лекарите не можеа да поверуваат колку е голема аневризмата и не можеа ништо да направат за да ја спречат или спасат“, напишал тој на Интернет.

Рече дека Меди се борела како и секогаш до самиот крај, пренесува Daily Mail.

„Таа почина во моите раце опкружена со нејзините најблиски во 22.59 часот во Амстердам. Не можам да поверувам што се случи, скршен сум на милион парчиња.“

„Секогаш и засекогаш, душо“, напишал скршениот сопруг.

Десетици луѓе му испратија пораки со поддршка и сочувство по страшната вест.

Медисон и Кајл се венчале на 21 април.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за да се врати Медисон дома во Австралија.

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Гневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, бил казнет да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи на промените во индиските закони за малолетници од 2015 година кои дозволуваат на децата над 16 години да им се суди како на полнолетни лица доколку извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

CNN се обиде да дојде до адвокатот на наводниот возач, Прашант Патил, за коментар.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значело убиство. Тие, исто така, побарале од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело Порше кое брзо се спушта по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот е на насловните страници во индиските медиуми и предизвика гнев кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудуваат условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат построги мерки против наводниот возач.

„Беше погрешно да се дозволи малолетник да вози“, им рече тој на новинарите надвор од својот дом, задржувајќи ги солзите. „Прво треба да знаете да возите.“

Рахул Ганди, лидер на главната опозициска партија во Индија, Индискиот национален конгрес, праша дали возач на автобус или таксист ќе бидат подеднакво казнети.

„17-годишен син на богато семејство вози Порше под дејство на алкохол е фатен и барано е да напише есеј“, рече Ганди во видеото објавено на X. „Тогаш зошто есеи не им се доделени на возачи на камиони или возачи на автобуси?"

Мечка влезе во ресторан и учтиво седна на маса- келнерите не се појавија (ВИДЕО)

Видеото е снимено на 16 мај во планинско одморалиште во градот Гетлинберг (Тенеси), а видеото стана вирално на мрежите.

Имено, шумската ѕверка сакала да се „интегрира во општеството“, па учтиво влегла во ресторан, седнала на стол и се послужила со остатоците.

Кој знае, можеби мечката сакала да порача нешто од менито, но од келнерот нема ни трага ни глас.

Останува нејасно како животното било избркано, бидејќи снимањето е прекинато, а во позадина се слуша глас кој ги предупредува гостите „да се преместат на безбедно растојание“.

притисни ентер