Маск твитна дека вонземјани ги изградиле пирамидите, египетските власти со остра реакција

Египет го покани милијардерот Илон Маск да ја посети нивната земја и да види сдамиот дека славните пирамиди не биле изградени од вонземјани.

Сопственикот на „Тесла“ и „Спејсикс“ објави дека „вонземјаните ги граделе пирамидите и тоа е очигледно“.

Египетската министерка за меѓународна соработка реагираше на тоа и потенцираше дека не сака да дозволи вонземјаните да бидат заслужни за градење на пирамидите. Како доказ дека пирамидите не биле изградени од вонземјани, таа ги навела откриените гробници на фараоните и египетските владетели за кои се верува дека ги изградиле.

Гробниците откриени во 90-тите години се дефинитивен доказ, велат експертите, дека пирамидите навистина биле изградени од древните Египќани.

Но, Маск во петокот направи метеж на Твитер со твитот: „Вонземјаните ги градеа пирамидите, тоа е очигледно“.

Неговиот твит наскоро го споделија 84.000 луѓе.

Египетската министерка Ранија ал-Машат му одговори на Маск, велејќи дека таа го цени неговото дело, но исто така го охрабри да ги истражи доказите за градење на пирамидите изградени од египетските фараони.

Излезе и египетскиот археолог Захи Хавас, нарекувајќи го твитот на Маск „целосна халуцинација“.

„Открив дека градителите на пирамидите им докажуваат на сите дека тие биле Египќани и дека не биле робови“, рече тој, како што е објави „ЕгипетТодеј“.

Маск подоцна твитал на врската до историскиот текст на БиБиСи за животот на градителите на пирамидите, велејќи дека „овој текст убаво ја комплетира приказната за тоа како се градат пирамидите“.

Во Египет во моментов има повеќе од 100 пирамиди, но најпозната е Големата пирамида на Гиза, која е висока 137 метри.

Повеќето биле изградени како гробници, последните места за одмор на египетските фараони.

Маск е инаку познат по твитовите што предизвикуваат дискусија на социјалните медиуми.

МВР: 378 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 378 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со својата влада изминативе години донесе само корупција, криминал и хибриден режим

  Наместо СДСМ да ги лаже граѓаните преку бледи и стерилни соопштенија, нека одговори со кои партии ќе обезбеди мнозинство и кој ќе биде премиер.

На граѓаните преку глава им е од лагите на СДСМ.

Граѓаните на Република Македонија знаат дека СДСМ нема да обезбеди подобра иднина.

СДСМ со својата влада изминативе години донесе само корупција, криминал и хибриден режим.

Лагите на Заев веќе не поминуваат, прочитани се.

Заради тоа што Заев и власта беа фрлени на криминал Македонија секој ден тонеше се повеќе и повеќе.

Граѓаните не ги заслужуваат овие погубни политики на СДСМ и Заев. Граѓаните заслужуваат многу подобро.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица – Кочани под браната Калиманци

Дождот што во текот на вчерашниот ден паѓаше на територијата на општините во пијанечкиот регион повторно предизвика одрони на патниот правец Делчево – Македонска Каменица – Кочани. 

Како што јавуваат возачи, поголеми одрони во моментот има во близина на првиот мост под браната Калиманци.

-Одроните се на десниот дел од коловозот од патот Делчево – Македонска Каменица – Кочани, веднаш под браната Калиманци. Едната сообраќајна лента е слободна за движење, но треба да се внимава бидејки одроните се на место пред свиок, велат возачи.

Додаваат дека на останатиот дел до Кочани патот е чист освен ситни камчиња во близина на некогашниот голем одрон кај месноста Саваро.

Екипи на подружницата на ЈП „Македонија пат” се запознаени за случајот и најавуваат брзо расчистување на одроните. Долж целиот патен правец асфалтот е сув и возачите возат по суви коловози.

притисни ентер