Марсијал ќе го пропушти финалето на ФА Купот против Манчестер сити

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Антони Марсијал нема да игра против Манчестер сити во финалето на ФА Купот.

Дваесет и седумгодишниот Французин се здоби со повреда на тетивата на неделниот натпревар со Фулам на „Олд Трафорд“.

Финалето на ФА Купот ќе се одржи во сабота на 3 јуни. Средбата започнува во 16 часот.

Приведен велешанец поради предизвикување пожар

Велешанец е приведен под сомнение дека предизвикал пожар кај депонијата што се наоѓа на патот од село Горно Оризари кон село Клуковец.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат депонијата, преземени се мерки од страна на полициски службеници при што е затекнато луице од селото Горно Оризари како пали две седишта од автомобил, а во непосредна близина е опожарена сува трева.

- По насоки на јавен обвинител, лицето е задржано во полициска станица за понатамошна постапка и по документирање на случајот, од страна на СВР Велес ќе биде поднесена кривична пријава за кривично дело „предизвикување општа опасност , се наведува во соопштението.

Од МВР апелираат до граѓаните да бидат исклучително внимателни кога се движат во природа.. Во земјава е прогласена кризна состојба во траење од 30 дена, а воведена е и забрана за движење во шуми.

Судскиот С.денеска ќе расправа по претставки и поплаки од граѓани и правни лица за судиите

Судскиот совет денеска ќе расправа по претставки и поплаки од граѓани и правни лица за работата на судиите

Судскиот совет денеска со почеток од 13 часот ќе ја одржи 493. седница на која има осум точки на дневен ред.

Меѓудругото, Советот ќе расправа по претставки и поплаки од граѓани и правни лица за работата на судиите, претседателите на судовите и судовите, по извештаите за констатирана состојба по поднесени барања за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд, по барање за надомест за одвоен живот на член на Судскиот совет, по барање на судија за јавност на расправата во постапка за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд, како и по известувања за утврдена фактичка состојба по поднесени барања за утврдување одговорност на судија/претседател на суд.

Претседателите на Демократската партија во сите 50 сојузни држави во САД ја поддржаа Харис

Претседателите на Демократската партија во сите 50 сојузни држави во САД ја поддржаа кандидатурата на Харис

Челниците на Демократската партија во сите 50 сојузни држави на САД ја поддржаа потпретседателката Камала Харис како нов кандидат на таа која ќе се спротивстави на републиканскиот кандидат Доналд Трамп на ноемвриските претседателски избори во САД.

Откако актуелниот американски претседател Џозеф Бајден ја објави својата одлука да се повлече од изборната трка, водечките луѓе на демократите одржаа конференција на која беше потврден единствен став.

„По најавата на претседателот Бајден, нашите членови веднаш се собраа за да изразат унифициран став на поддршка за кандидат кој има досие за победа на тешки избори и кој е докажан лидер за прашања кои се важни за Американците: репродуктивна слобода, спречување на насилството со оружје, заштита на климата, реформа на правдата и економската реконструкција Тоа лице е нашиот сегашната потпретседателка, Камала Харис“, се наведува во соопштение од Кен Мартин, претседател на Асоцијацијата на државните демократски комитети (ADDK).

притисни ентер