Маричиќ: Имаме напредок во 80 проценти од поглавјата, не е нотирано назадување

Од првичната анализа на Извештајот на ЕК произлегува важна порака - имаме напредок во 80 проценти од поглавјата, а не е нотирано назадување во ниту едно од поглавјата.

Значи, има нула назадувања, констатираше вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Тој на денешната заедничка прес-конференција со евроамбасадорот Дејвид Гир во Владата, по повод Извештајот на ЕК за напредокот на земјава за 2023 година, посочи дека ги прифаќаат укажувањата и ги сметаат за важен показател за она што се случува и за она што треба да го прават.

Според Маричиќ, во најголем дел од поглавјата сме со соодветно ниво на подготвеност. Како што рече, оценката за вкупната подготвеност на државата за 2023 година е „добро ниво на подготвеност“ и е солидна константа веќе неколку години наназад

Но, посочи, одлагањето или ставањето во неизвесност на преговорите и на членството на Македонија во ЕУ го става во неизвеснот и реформскиот процес.

Според Маричиќ, прифаќањето на уставните измени останува предуслов кој не можеме да го прескокнеме. Тука, појасни, нема никакви дилеми дека одлуката е само во наши раце.

-Лажна приказна, мит, но и неодговорна и опасна политичка позиција е дека Македонија има луксуз да чека или дека може да постигне подобар договор во иднинна. Уверен сум дека со национален консензус и со максимално вложување на Владата како носител на преговорите, но и на сите засегнати страни можеме да ја исполниме заложбата дабидеме подготвени за членство во ЕУ до 2030 година, рече Маричиќ.

Тој потенцираше дека е важна констатацијата на Комисијата дека процесот на скринингот се одвива непречено, успешно и дека земјата и Владата покажуваат високо ниво на посветеност.

-И покрај опструкциите на опозицијата кои се нотирани во извештајот,Македонија се бори и продолжува да ги исполнува условите за продолжување на преговорите за членство, додаде Маричиќ.

Како што посочи, во делот на Кластерот Фундаментални вредности, Европската Комисија констатира дека Македонија продолжи со напорите за зајакнување на демократијата и ја покажа својата посветеност да испорача резултати.

-Како заменик претседател за европски прашања и главен преговарач, ја потенцирам констатацијата на Комисијата, која ја споделуваме и ние дека „Владата и администрацијата мобилизираа значајни ресурси и активно учествуваа во скрининг процесот“. Скрининг процесот ни ја дава основата за дефинирање на идните реформски приоритети од ЕУ агендата, кои треба да се спроведуваат и за кои неминовно е потребен широк општествен консензус. Во таа насока работиме на подготовка на патоказите за владеење на право, реформите во администрацијата и функционирањето на демократските институции, рече Маричиќ.

Според вицепремиерот, сè што е наведено во Извештајот, ни е добро познато и силно се работи на решенијата.

-Пример за тоа дека предизвиците се детектирани од наша страна и дека на нив работиме за да најдеме соодветни решенија, е работата на Судскиот совет. Ние го согледавме проблемот во функционирањето на Судскиот Совет и затоа побаравме оценска мисија од Европската Унија, која веќе е во тек. Сега ги очекуваме наодите и препораките и останува секоја соодветна институција во рамките на своите надлежности во правосудството, да ги имплементира, додаде Маричиќ.

Во делот на функционирањето на демократските институции Европската Комисија, вицепремиерот посочи дека се укажува на потребата да се донесат уставните измени, како и обврските од Дијалогот „Жан Моне“.

-Во однос на основните човекови права, останува оценката на Европската Комисија дека правната рамка е генерално усогласена со стандардите на ЕУ. Предизвиците остануваат во делот на јакнење на капацитетите на независните тела (Народен правобранител, Комисија за заштита и спречување од дискриминација), унапредување на правата на лицата со посебни потреби, и особено во подобрување на состојбите во затворите и притворите, рече Маричиќ.

Како што наведе, во однос на економските критериуми, има добро ниво на подготовка во развојот на функционална пазарна економија. Иако во 2022 година, економијата беше тешко погодена од последиците од руската агресија против Украина, сепак Македонија, како што рече, успеа да обезбеди финансиска и макроекономска стабилност.

Маричиќ додаде дека препораките во Извештајот, како и секоја година, ќе користат како основа за спроведување на реформите за следниот период.

-Целосно сме свесни дека следната година е изборна година, во земјата ќе се случат собраниски и претседателски избори, но исто така и во Европската Унија, избори за нов ЕП и целосно нова раководна структура на Европската Унија. Затоа, повикувам – сега е моментот да ја зграбиме понудената шанса и да пристапиме кон отворената врата. Сите политички субјекти се повикани да ја преземат одговорноста. Да се покажеме достојни на предизвикот за да го направиме новиот чекор за поблиску до евроинтеграцијата, посочи Маричиќ.

Путин доаѓа во Северна Кореја, го пофали ким дека ја поддржува војната во Украина

Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот.

Владимир Путин уште еднаш го пофали Ким Џонг Ун дека ја поддржува војната во Украина во пресрет на првата посета на Северна Кореја од 2000 година. Се очекува рускиот претседател денеска да пристигне во Пјонгјанг, девет месеци откако Ким ја посети Русија.

Во писмо објавено во севернокорејските медиуми, Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот и дека ќе ги поддржува нејзините напори да ги брани своите интереси од американските воени закани, уцени и притисоци. Тој вели дека двете земји ќе продолжат одлучно да се спротивставуваат на западните амбиции да се спречи воспоставување мултиполарен светски поредок заснован врз заемно почитување на правдата.

САД соопштија дека се загрижени за продлабочувањето на односите помеѓу Русија и Северна Кореја.

Столтенберг: Предусловот на Путин за прекин на огнот е Украина да отстапи уште повеќе земја

Прес-конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Белата куќа, по неговиот состанок со претседателот на САД, Џо Бајден.

Во продолжение целосната изјава на Генералниот секретар на НАТО:

Добар ден. Само што имав добра средба со претседателот Бајден, разговаравме за претстојниот Самит на НАТО овде во Вашингтон следниот месец, каде што ќе ја прославиме 75-годишнината од најуспешната Алијанса во историјата, НАТО. Но и каде носиме важни одлуки за иднината. Не помалку за трошоците за одбрана, а со претседателот ги споделив новите бројки што ги имаме, кои покажуваат дека оваа година 23 сојузници ќе потрошат 2% од БДП или повеќе за одбраната, што е двојно повеќе од пред само четири години и покажува дека повеќе и повеќе сојузници сега навистина се засилуваат и инвестираат повеќе во нашата безбедност. Ќе донесеме и важни одлуки за Украина. Очекувам НАТО да преземе водечка улога во обезбедувањето безбедносна помош и обука, а исто така и дека сојузниците ќе ѝ дадат поголема воена и финансиска поддршка на Украина. Така, со нетрпение очекувам да се вратам во Вашингтон за да присуствувам на Самитот на НАТО и да го прославам НАТО овде во Вашингтон следниот месец.

Прашање: Пакет за Украина, за што се работи, што очекувате?

Па, очекувам дека кога шефовите на држави и влади ќе се состанат овде во Вашингтон следниот месец, всушност за неколку недели, да се согласиме дека НАТО ќе преземе водечка улога во обезбедувањето безбедносна помош и обука. Очекувам дека ова ќе биде предводено од генерал со три ѕвезди, тоа ќе биде да обезбеди логистика, поддршка за поставување на капацитетите што и се потребни на Украина. Најверојатно ќе биде лоциран во Визбаден, Германија, во американскиот објект таму и ќе има околу 100 лица кои ќе ја организираат и олеснуваат безбедносната помош за Украина. Ова е важно бидејќи ќе обезбеди поголема предвидливост, поголема одговорност кога станува збор за нашата поддршка за Украина. А исто така го намалува товарот на САД. Се разбира, ја поздравувам одлуката на американскиот Конгрес да одвои 60 милијарди дополнителни американски долари за Украина. Но, го поздравувам и фактот што всушност европските сојузници и Канада се совпаѓаат со она што го прават САД. И давајќи му на НАТО поголема улога, ќе се погрижиме товарот на САД да се намали и да имаме поголема долгорочна поддршка за Украина.

Прашање: Дали постои некаква загриженост дека користењето на финансиии од руските фондови, како и проширувањето во дозволувањето оружје да влезе во земјата, навистина е загрижува дека тоа ја турка Русија да прави работи што тие веројатно вообичаено не би ги направила и каков е нашиот одговор на барање за мир од самата Русија?

Пред сè, ја поздравувам одлуката на земјите од Г7, сојузниците на НАТО да ги искористат демобилизираните руски средства за финансирање заем за Украина за да им помогнат да добијат поголема финансиска поддршка од Западот за да се осигураат дека можат да се спротивстават на руската агресија.

Второ, го поздравувам мировниот самит што се одржа во Швајцарија во текот на викендот. Ова покажува дека има широка национална поддршка за Украина. Но, знаеме и дека она што се случува околу преговарачката маса е нераскинливо поврзано со ситуацијата на бојното поле. И се додека претседателот Путин верува дека можат да победат на бојното поле, нема да има траен мир во Украина. Значи, ако сакате мир во Украина, најдобриот начин да го постигнете тоа е да ја зајакнете Украина, нејзините воени капацитети, за да можат да преговараат од позиција на сила и да обезбедат Украина да надвладее и да опстане како суверена независна нација.

Прашање: За понудата на Русија за мир?

Русија навистина не доставила понуда. Претседателот Путин рече дека предуслов за прекин на огнот е Украина да отстапи уште повеќе земја, да се откаже од сите четири провинции што Русија ги анектираше без да ги контролира. Значи, не само што Украина треба да се откаже од земјата што Русија ја контролира денес, туку и Украина треба да се откаже од земјиштето што Русија не го контролира денес. Тоа беше предуслов за прекин на огнот. Ова не е мировна понуда. Ова е предлог дека Русија всушност треба да ги постигне своите воени цели со тоа што ќе ја убеди Украина да се откаже од својот суверенитет и територијален интегритет.

Прашање: Можете ли да ги разјасните вашите коментари за распоредувањето на нуклеарното оружје, нуклеарното оружје на НАТО, и како тоа не би било сфатено како ескалација од страна на Русите?

Па, НАТО има со децении нуклеарно одвраќање. Тоа не е ништо ново, не е ново ниту тоа што го модернизираме ова нуклеарно одвраќање. Ги заменуваме старите авиони, со нов авион од петтата генерација и САД го модернизираат оружјето што го распоредија. Значи ова не е ништо ново. Ова е модернизација на нуклеарното одвраќање на НАТО, кое трае веќе некое време, а ние бевме транспарентни за тоа и се соопштува многу години.

Прашање: Ќе се зголеми ли бројот на оружје?

Не, нема планови за зголемување на бројот на оружје, она што го правиме е дека ги заменуваме авионите со нови авиони од петта генерација, а САД го модернизираат оружјето. Значи, ова е модернизација на нуклеарното одвраќање што го имаме многу години. Тоа не е ништо ново и тоа е нешто што го комунициравме долго време.

Спајиќ задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата

Премиерот на Црна Гора задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата.

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ и претседателот на Бугарија Румен Радев. Како што соопштија за „Вијести“ од Владата, договорената средба меѓу Спајиќ и претседателот на Бугарија во зградата на Владата доцнела, поради што делегацијата предводена од Радев ја напуштила зградата по четири минути чекање.

– Со амбасадата на Бугарија беше договорено средбата да се одржи во приемната сала во Владата во 17 часот, бидејќи премиерот Милојко Спајиќ имаше голема желба да се сретне со претседателот Радев и покрај набиената агенда. Претходната средба на премиерот со германската компанија траела три минути подолго од планираното, а делегацијата на претседателот на Бугарија Румен Радев по четири минути чекање ја напуштила зградата на Владата – изјавија за „Вијести“ од Владата. Од владата дополнително за „Вијести“ објаснуваат дека средбата требало да се одржи во истата сала каде што се одржала средбата со претставниците на компанијата и дека причината за нејзиното одложување е тоа што просторот треба да се подготви за нова средба. Домаќин на посетата на претседателот на Бугарија е претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ.

притисни ентер