Маричиќ ги отвора за дискусија кластерите Внатрешен пазар и Конкурентност и инклузивен раст

зЗаменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања,Бојан Маричиќ денес ги отвора за дискусија кластерите Внатрешен пазар и Конкурентност и инклузивен раст.

Секретаријатот за европски прашања, денес, ја организира третата панел-дискусија на тема „Македонската економија е европска – мобилност, конкурентност, развој“ на која ќе се дискутираат клучните предизвици поврзани со Кластер 2, „Внатрешен пазар“ и Кластер 3, „Конкурентност и инклузивен раст“.

Со поздравен говор настанот ќе го отвори заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со г-ѓа Ами Ларсон Џеин, Амбасадорка на Кралството Шведска во Република Македонија.

Првата панел сесија ќе ја модерира Стефан Ристовски од Институтот за европски прашања на која ќе учествуваат заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања и координатор на Кластер 2, Фатмир Битиќи, потоа министерот за финансии, Фатмир Бисими, министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, вицегувернерката на Народна Банка на Република Македонија, Емилија Нацевска и Зоран Јовановски, потпретседател на Стопанската комора на Македонија.

На втората панел сесија, посветена на Кластер 3, „Конкурентност и инклузивен раст“, ќе говорат Размена Чекиќ Дуровиќ, државен секретар во Министерството за економија, Јетон Шаќири министер за образование, Бисера Костадинова Стојчевска, министерка за култура, Адмирим Алити, министер за информатичко општество и администрација, Сања Лукаревска директорка на Управа за јавни приходи и Благица Петревски, извршна директорка на Фајнанс Тинк, а истата ќе ја води Проф.д-р. Енвер Абдулахи.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ ги организира овие настани посветени на промоција на годишниот Извештај на Европската комисија за Република Македонија за 2022 година под слоганот „На европскиот пат: Нови реформи, нови можности“, со цел во инклузивен состав да се дискутираат предностите и слабостите нотирани во првиот Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија, после отворањето на преговорите со ЕУ.

Третата панел-дискусија, на тема „Македонската економија е европска – мобилност, конкурентност, развој“, ќе се одржи на 12-ти декември 2022 година (понеделник), со почеток во 12.00 часот, во хотел Хилтон.

Панел дискусиите се организирани со поддршка на Кралството Шведска преку проектот „Нордиска поддршка за напредок на Македонија“ кој го спроведува Канцеларијата на Обединетите Нации за проектни услуги УНОПС.

Првата панел-дискусија со наслов „Со сите капацитети до европски стандарди – институции кои испорачуваат за граѓаните“ беше посветена на кластерите 1 и 6, односно на „Фундаментални вредности“ и „Надворешни односи“. На втората панел-дискусија во рамки на настанот „На европскиот пат: Нови реформи, нови можности“ се дискутираа кластерите 4 и 5 посветени на „Зелена агенда и одржлива поврзаност“ и на „Ресурси, земјоделство и кохезија“.

Самит на ЕУ посветен на Украина

Претседателот на Советот на Европска Унија, Шарл Мишел испрати писмо до лидерите на земјите-членки на ЕУ, во кое ги покани на Самитот закажан за денеска и утре во Брисел.

Мишел преку писмо ги информира лидерите на ЕУ дека главна тема на разговор денеска ќе биде Украина.

Самитот ќе почне на работен ручек со генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, на кој ќе се разговара за клучните геополитички прашања и глобалните предизвици, а потоа украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им се придружи на лидерите преку видео-конференција.

Мишел истакна дека ЕУ, како и секогаш, ќе ја потврди својата „непоколеблива посветеност да и помогне на Украина“, што вклучува продолжување на работата за користење замрзнати руски средства.

- Најважно, од нашата последна средба во февруари, работиме на итно зголемување на производството и испораката на муниција во Украина. Нашата цел е да и обезбедиме на Украина еден милион парчиња муниција во следните 12 месеци и да обезбедиме соодветно финансирање. За таа цел ќе треба да преземеме мерки за зајакнување на производствениот капацитет на европската одбранбена индустрија, посочи Мишел.

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Местото на Македонија е во ЕУ, исто како и на нашите останати партнери од западниот Балкан. 

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која денеска ќе престојува во посета на Македонија, пред пристигнувањето во Скопје порача дека очекува широка поддршка во парламентот за уставните измени и тргање настрана на партиските интереси.

Бербок Скопје ќе има средби со државниот врв и опозицијата во обид да им даде поттик на уставните измени со кои Бугарите и други заедници треба да бидат вклучени во Уставот.

- Местото на Македонија е во ЕУ, исто како и на нашите останати партнери од западниот Балкан. Дека навистина го мислиме тоа, покажавме најдоцна со официјалниот почеток на пристапните преговори со ЕУ во јули 2022 година, порача Бербок пред полетувањето за Скопје, пренесува Дојче веле.

Таа вели дека не смеат да се изневерат очекувањата на големото мнозинство граѓани во земјата.

- Големите надежи и очекувања, кои луѓето во Македонија ги имаат за пристапниот процес, за нас се шанса и опасност истовремено. Опасност, затоа што би можеле да ги загубиме Македонките и Македонците за Европа, доколку како ЕУ ги изневериме нивните очекувања и покрај сиот напредок и болните отстапки кои ги направија во изминатите 17 години. Шанса, затоа што на сите учесници во процесот на проширување на ЕУ им е јасно за што всушност се работи: за иднина во европското семејство, за регион со стабилна добросостојба и мир, за самоопределување, рече шефицата на германската дипломатија.

Од германското МНР, пред посетата, оценија дека Македонија е „клучна земја“ за процесот на проширување на ЕУ, посочувајќи дека главната цел на посетата на Бербок е откочување на процесот на уставни измени. Тоа го најави и Бербок во изјавата.

- Можам добро да сфатам дека во моментов сите прашања за сопствениот идентитет, за сопствената историја, јазик и култура се дискутираат во Македонија со срце и страст, тоа ни кај нас не е различно и е природно при важни прашања како промена на Устав. Но искуството покажува: во вакви ситуации се исплаќа да се тргнат настрана партиско-политичките калкулации, да се водите од јасна цел и во таа насока одлучно да се борите. Широката поддршка во парламентот на Македонија за промена на Уставот ќе испрати сигнал не само во самата земја, туку и подалеку во целиот регион: ние апсолутно сакаме да влеземе во ЕУ и правиме сѐ што е неопходно од наша страна, изјави Бербок пред посетата на Скопје.

Американски воен брод навлегол во кинески територијални води

Кинеската армија соопшти дека американски воен брод илегално навлегол во територијалните води во Јужното Кинеско Море, во близина на спорните острови Парацелз.

Во соопштението се наведува дека кинеската армија го следела и протерала американскиот воен брод „Милиус“, што илегално влегол во водите околу Парацелските Острови, со што го нарушил мирот и стабилноста на прометниот воден пат.

- Нашите сили постојано ќе одржуваат високо ниво на подготвеност и ќе ги преземаат сите неопходни мерки за одлучно да ги зачуваат националниот суверенитет и безбедност, како и мирот и стабилноста во Јужното Кинеско Море, се наведува во соопштенеито на Јужната команда на кинеската армија.

притисни ентер