Маричиќ ги отвора за дискусија кластерите Внатрешен пазар и Конкурентност и инклузивен раст

зЗаменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања,Бојан Маричиќ денес ги отвора за дискусија кластерите Внатрешен пазар и Конкурентност и инклузивен раст.

Секретаријатот за европски прашања, денес, ја организира третата панел-дискусија на тема „Македонската економија е европска – мобилност, конкурентност, развој“ на која ќе се дискутираат клучните предизвици поврзани со Кластер 2, „Внатрешен пазар“ и Кластер 3, „Конкурентност и инклузивен раст“.

Со поздравен говор настанот ќе го отвори заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со г-ѓа Ами Ларсон Џеин, Амбасадорка на Кралството Шведска во Република Македонија.

Првата панел сесија ќе ја модерира Стефан Ристовски од Институтот за европски прашања на која ќе учествуваат заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања и координатор на Кластер 2, Фатмир Битиќи, потоа министерот за финансии, Фатмир Бисими, министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, вицегувернерката на Народна Банка на Република Македонија, Емилија Нацевска и Зоран Јовановски, потпретседател на Стопанската комора на Македонија.

На втората панел сесија, посветена на Кластер 3, „Конкурентност и инклузивен раст“, ќе говорат Размена Чекиќ Дуровиќ, државен секретар во Министерството за економија, Јетон Шаќири министер за образование, Бисера Костадинова Стојчевска, министерка за култура, Адмирим Алити, министер за информатичко општество и администрација, Сања Лукаревска директорка на Управа за јавни приходи и Благица Петревски, извршна директорка на Фајнанс Тинк, а истата ќе ја води Проф.д-р. Енвер Абдулахи.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ ги организира овие настани посветени на промоција на годишниот Извештај на Европската комисија за Република Македонија за 2022 година под слоганот „На европскиот пат: Нови реформи, нови можности“, со цел во инклузивен состав да се дискутираат предностите и слабостите нотирани во првиот Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија, после отворањето на преговорите со ЕУ.

Третата панел-дискусија, на тема „Македонската економија е европска – мобилност, конкурентност, развој“, ќе се одржи на 12-ти декември 2022 година (понеделник), со почеток во 12.00 часот, во хотел Хилтон.

Панел дискусиите се организирани со поддршка на Кралството Шведска преку проектот „Нордиска поддршка за напредок на Македонија“ кој го спроведува Канцеларијата на Обединетите Нации за проектни услуги УНОПС.

Првата панел-дискусија со наслов „Со сите капацитети до европски стандарди – институции кои испорачуваат за граѓаните“ беше посветена на кластерите 1 и 6, односно на „Фундаментални вредности“ и „Надворешни односи“. На втората панел-дискусија во рамки на настанот „На европскиот пат: Нови реформи, нови можности“ се дискутираа кластерите 4 и 5 посветени на „Зелена агенда и одржлива поврзаност“ и на „Ресурси, земјоделство и кохезија“.

Шефот на НАТО и се закани на Кина

 Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку не го промени своето однесување.

Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“ поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници.

-Ова нема да функционира на долг рок, изјави Столтенберг во интервјуто за време на посетата на Вашингтон.

Во опширното интервју Столтенберг зборуваше и за нуклеарното оружје и трошоците за одбрана. Запрашан што би можеле да направат членките на НАТО во врска со поддршката на Кина за Русија, Столтенберг рече дека има „тековна дискусија“ за можните санкции.

Столтенберг е во посета на Вашингтон. Рускиот претседател Владимир Путин, пак, денеска оди во Северна Кореја. Минатиот месец беше во Кина.

-Русија во моментов се повеќе се усогласува со авторитарните лидери, изјави Столтенберг.

Тој рече дека Северна Кореја испратила артилериски гранати во Русија, а за возврат Русија обезбедила напредна технологија за ракетните и нуклеарните програми на Северна Кореја.

-Така Северна Кореја и помага на Русија да води агресивна војна против Украина, заклучи генералниот секретар на НАТО. /МИА

„Гответе со Дракче“ - Палачинки

Во понеделник (17.06.2024) во емисијата гостин ни беше Милена Антовска Станковска.

Состојки за денешниот рецепт:

1 филџан брашно

1 лажица шеќер

2 лажички пециво

малку сол

1 филџан млеко

1 јајце

малку растопен путер

Погледнете како се подготвува овој рецепт:

Мбапе се пошегува по повредата на носот

 Францускиот фудбалер Килијан Мбапе се огласи по повредата добиена синоќа на натпреварот против Австрија на Евро 2024 (1:0).

- Идеи за маска? – напиша Мбапе на социјалната мрежа Икс.

Дваесет и петгодишниот Французин се судри со австрискиот дефанзивец Кевин Дансо во 86. минута од натпреварот, по што заврши на тревникот.

Првично се претпоставуваше дека ќе му треба операција, но по прегледот во болницата во Дизелдорф беше одлучено повредата да се санира без оперативен зафат.

Во вториот натпревар на ЕП 2024 Франција ќе игра против Холандија на 21 јуни, истиот ден Австрија ќе се сретне со Полска. /МИА

притисни ентер