Mакпетрол со 9 финалиња на младинското државно првенство во карате

Изминатиов викенд во Скопје 19-20.јуни.2021 (сабота и недела), се одржа државното првенство во карате за кадети, јуниори и постари јуниори (У21). 

На првенството имаше пријавено каратисти од цела Македонија. Тие се натпреваруваа во дисципините кумите (борба) и кати во поединечна и екипна конкуренција.

Младите каратисти на Макпетрол на ова првенство покажаа дека се навистина извонредно подготвени, показател за нивната успешност е фактот што од вкупно 10 пријавени категории за настап , Макпетролците имаа 9 финалиња Тие успеаја да освојат вкупно 10 медали од кои: 4 златни и 5 сребрени и еден бронзен медал.

- Задоволни сме од настапот на нашите млади каратисти постигнатиот резултат на ова државно првенство можеше да биде и многу подобар. Имавме неколку непосакувани ситуации во финалните натпревари, кога нашите каратисти не се снајдоа најдобро и затоа бројот на златни медали е помал. Ова државно првенство имаше критериумски карактер за влез на најдобрите каратисти во националниот тим на Р.Македонија и затоа каратистите пред и за време на целиот натпревар имаа имаа голем притисок За нас како клуб најважно е дека докажаните репрезентативци Абдурахим Идризи, Стефан Стојанович, и Марија Петрова ја заверија визата за учество на европското првенство во Тампере, Финска, изјави тренерот на Макпетрол Бошко Заборски.

Сега само останува да жалиме за европскиот медалист Глигор Петков -84 кг, кој не се пласира на европското првенство, поради еден удар кој го изведе на противникот во пределот на глава за кој што удар беше дисфалификуван. Тој беше оценет со најстрога казна за тој удар од страна на суискиот панел. И покрај вложената жалба од наша страна , судиите останаа при својата Одлука за дисфалификација на квалитетен натпреварувач за работа во која немаше никаква намера и за повредата многу допринесе и конкурентниот спортист од екипата на Штип, кој не внимаваше и се изложи на непотребен ризик, исто така поради недосудени поени во финалните натпревари не се пласираа и Викторија Јовановска – 61 кг (У21), која на ова натпреварување покажа дека е во моментов најдобро подготвена млада каратистка и младиот јуниор Витомир Трајковски на кого исто не му беше досуден правилно изведен удар кој ќе го носеше на европското првенство. Сега само останува да жалиме поради сето тоа, бидејќи тие се по квалитет и техничка дотераност натпреварувачи кои можеа да и донесат медал на Македонија од европското првенство кое ќе се одржи во Финска, во месец Август.

Медалисти од Карате клубот Макпетрол на ова државно првенство се:.

ДРЖАВНИ ШАМПИОНИ –ЗЛАТНИ МЕДАЛИѝ

1. Марија Петрова -50 кг (У21), златен медал

2. Абдурахим Идризи -60 кг (У21), златен медал

3. Стефан Стојанович +76 кг, јуниор златен медал

4, Екипно борби – мажи (кадети и јуниори) златен медал, составен од :Стефан Стојановишч, Димитар Лозановски, Данило Божович, и Витомир Трајковски

СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ

5. Глигор Петков постар јуниор (У21), -84 кг сребрен медал

6. Витомир Трајковски јуниор сребрен медал

7. Димитер Лозановски јуниор -63 кг, сребрен медал

9. Викторија Јовановска -61 кг (У21) сребрен меда

БРОНЗЕН МЕДАЛ

10. Даријан Тасевски (У21 + 84 кг бронзен медал

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер