Македонските каратисти обезбедија две борби за освојување на бронзени медали

После првиот ден од борбите на Светските универзитетските игри во Самсун, Турција, каратистите од Македонија  обезбедија две борби за освојување на бронзени медали.

Македонската универзитетска карате репрезентација предводена од селекторот Бошко Заборск во поединечните настапи кои се одржаа во првиот ден од првенството, успеа да обезбеди две директни борби за бронзениот медал кои ќе се одржат во петок на 30.септември.

На Светскиот универзитетски куп на Боречки спортови кој се одржува во Самсун , Турција пријавени се 1100 учесници од 300 светски универзитети од 50 држави и тие се натпреваруваа во 6 (шест) боречки спортови : Самбо, Борење, Бокс, Кик бокс, Вушу и Карате.

Оваа година за прв пат од страна на Светската универзитетска федерација, името на натпреварот променето е во Светски куп на боречки спортови, до сега во изминатите години, беше именувано како Светско универзитетско првенство.

Првиот ден од учеството на Светските универзитетските игри на боречки спортови во Самсун, Турција Македонските каратисти успеаја да се изборат за 2 (две) борби за бронзен медал. Каратистката Ангела Мојсовска во категорија -68 кг, и Викторија Јовановска во тежинска категорија -61 кг во петок на 30.септември.2022 година ќе се борат за бронзените медали во своите категории.

Ангела Мојсовска беше многу блиску до финалето но за жал не успеа својата предност да ја реализира во победа. После две победи кои ги извојува над Австрија 2-1, Босна и Херцеговина 4-3, таа во третото коло на 10 сек до крајот не успеа да ја задржи предноста која ја имаше од прв земен поен, репрезентативката на Украина, Елина Сиелменева, која успеа да поентира и со тоа нашата каратистка својата шанса за бронзен медал ќе ја бара во Сабота во борба со репрезентативка на Хрватска Садеа Бечировиќ.

Младата спортистка Викторија Јовановска успеа преку борба во репасаж со убедлива победа во решавачката борба од 5-1, против репрезентативката од Австралија Џуди Марие Бат. да обезбеди исто така борба за бронзен медал. За бронзениот медал таа ќе се бори со репрезентативката на Турција, Ајсима Каракаја.

Забележителен настап првиот ден имаше и репрезентативецот Петар Заборски -75 кг, тој забележа две извонредни победи најнапред со Австралија 5-2, потоа победа и со репрезентативецот од Хонг Конг од 1-0, потоа борбата во третото коло ја загуби од репрезентативецот на Франција Ензо Бертон со резултат 1-2, и не успеа да влезе во полуфиналето.

Останатите наши репрезентативци загубија во првото коло:

Глигор Петков во категоријата +84 кг загуби 1-8 репрезентативец од Турција.

Петар Спасеновски категорија -84 кг загуби со 1-3 , исто репрезентативец од Турција

Димитар Илиевски категорија -75 кг, загуби со резултат 3-5, од репрезентативецот на Јужна Африка.

Репрезентативците Давид Петков -67 кг, Моника Пендаровска -55 кг и Марија Петровска -50 кг настапуваат денес 28.сеп.2022 во своите категории.

На 29.09.2022 на програмата се екипните настапи во екипниот дел за мажи и жени, додека пак на 30.09.2022 , во Петок се борбите за медали.

Индонезија го усвои контроверзниот нов кривичен законик со кој се забранува вонбрачен секс

Парламентот на Индонезија го усвои контроверзниот нов кривичен законик со кој се забранува вонбрачен секс.

Парламентот на Индонезија денеска ги усвои законските измени со кои се забранува вонбрачен секс и се воведуваат други важни измени во кривичниот законик на земјата. Забраната за вонбрачен секс се однесува како на локалното население, така и на странците.

Според новиот закон, родителите или децата ќе можат да пријават невенчани парови во полиција доколку се сомневаат дека имаат секс – нешто што критичарите велат дека е дело на полицијата за морал и може да се искористи и за таргетирање на членовите на ЛГБТК заедницата.

Сексот пред брак не беше незаконски во Индонезија пред да се донесе законот, иако прељубата беше. И вонбрачниот секс и прељубата ќе се казнуваат со затворска казна до една година или парична казна.

Според новите текстови, казни се изрекуваат и за навреда на претседателот на државата. Навредата на шефот на државата може да резултира со тригодишна затворска казна.

Заменикот-претседател на парламентот Суфми Даско Ахмад ги прогласи за усвоени новите текстови, кои беа изгласани од пратениците на пленарната седница на парламентот, но критичарите велат дека тие ги поткопуваат граѓанските слободи во оваа претежно муслиманска земја.

Поддржувачите на законските измени во парламентот го поздравија нивното донесување откако беа потребни децении да се договорат.

Новиот кривичен законик, кој денеска беше едногласно одобрен од парламентот, ја заменува законската рамка што беше во употреба од независноста во 1946 година и беше мешавина од холандскиот закон, обичајното право познато како хукум адат и модерното индонезиско право.

– Се потрудивме да ги прифатиме важните прашања и различните мислења за кои се дебатираше. Сепак, време е да донесеме историска одлука за измена на Кривичниот законик и да го оставиме колонијалниот кривичен законик што го наследивме зад себе, изјави од говорницата пред гласањето Јасона Лаоли, министер за право и човекови права, пред парламентот пред гласањето.

Планираниот законик предизвика протести на национално ниво предводени од студенти кога беше објавен целосниот нацрт во септември 2019 година, поради стравувањата дека ќе ги намали личните слободи. Најмалку 300 луѓе беа повредени во немирите, кои исто така беа поттикнати од загриженоста дека новите закони ќе ја поткопаат борбата против корупцијата.

Новиот кодекс сепак мора да биде потпишан од претседателот, според заменикот-министер за право и човекови права Едвард Хиариеј. Исто така, нема да се применува веднаш, а се очекува преминот од стариот во новиот да трае најмногу три години.

Дебата „Енергетска криза и решенија за иднината“

Дебатата на тема „Енергетска криза и решенија за иднината“ денеска ќе се одржи на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во Скопје во организација на Францускиот институт во Скопје.

На дебатата, според најавите од организаторот, експертите ќе дебатираат на темата кои се решенијата за поефикасна енергетска иднина со кои би се намалил ударот врз климата и животната средина и дали и во која мера обновливите енергии можат трајно да ги заменат фосилните горива.

-Светот и Европа се соочуваат со голема енергетска криза наспроти која се принудени да започнат со транзиција за да ги сопрат погубните последици од глобалното затоплување, велат организаторите на настанот.

Дебатата ќе ја отвори Иго Бештел, советник за култура и соработка и директор на Францускиот институт во Скопје, а учество ќе земат Михаела Жиртан, професорка на Универзитетот во Анже и експерт за обновливи енергии, Антон Чаушевски, професор на ФЕИТ, Ристо Филкоски, професор на Машинскиот факултет во Скопје и стручен советник на НВО „Центар за климатски промени“ и Виктор Андонов, советник за енергетски прашања во Владата. Модераторка на дебатата ќе биде Мила Јовановска, претседателка на НВО „Биди зелен“.

притисни ентер