Македонските „Четворица мускетари“ одат на Светско, Канал 5 им посакува освојување на титулата!

Македонската Покер Федерација, за прв пат во својата историја, репрезентацијата на Македонија обезбеди учество на светското првенство во "MATCH POKER" .

На 10 годишнината од постоењето на Македонската Покер Федерација, за прв пат во својата историја, репрезентацијата на Македонија ( Софија Џаџева, Андреја Андреевски Томас Спасески, Александар Трајковски и Петар Филипов) обезбеди учество на светското првенство во "MATCH POKER" .

Македонија во третиот бараж против Летонија, Естонија и Кипар успеа во последната четвртина од трето да избие на прво место со помош на несебичната борба на "четворицата мускетари".

На светското првенство што ќе се оддржи во Велика Британија на почетокот на наредната година, Македонија ќе им се приклучи на европските репрезентации на Австрија ,Германија, Исланд, Швајцарија, Италија, Украина како единствена репрезентација од Балканот, која во конкуренција од вкупно 18 репрезентации ке се бори за светската титула.

Македонската Покер Федерација е членка на Интернационалната Федерација на "MATCH POKER" уште од своето основање во 2011та година. "MATCH POKER" е варијанта на покер кој веќе 4 години е признат за мисловен спорт во светски рамки.

Андреја Андреевски, инаку директор на техника во Канал 5, е Алфа и Омега во репрезентацијата ,дисциплиниран, константен и стандарден последните 5-6 години .

Како што во скијањето има спуст,слалом ,велеслалом итн, така и покерот има повеќе варијанти, за разлика од останатите играчи "мач покерот" е неговата специјалност.

Кога беше најпотребно и се кршеше резултатот во последната четвртина тој беше најдобар од сите освојувајќи го првото место и многу важни поени за Македонска победа !

Големата самодоверба кај Томас Спасески кој ден пред баражот изјави : "Не да веруваме ,него сигурно ќе се пласираме" внесе оптимизам и кај другите.

Томас отсекогаш игра за тимот и кога му беше понудена капитенската лента како највозрасен во селекцијата , тој несебично ја остави за Александар Трајковски кој има најмногу настапи и е единствен играч во тимот кој играше за Македонија на првите квалификации во Виена 2012.

На крајот од Баражот статистиката покажа дека Томас Спасески беше најкорисниот играч на турнирот.

Софија Џаџева не ја криеше гордоста и среќата да настапи за својата Македонија и со голема самодоверба веруваше во победа познавајќи го квалитетот на соиграчите.

За можностите на капитенот Александар Трајковски нема што многу да пишуваме ,едноставно без него овој пласман меѓу најдобрите 18 на светот ќе беше невозможен.

Петар Филипов е искусен играч кој не беше во најдобрата форма годинава но кога беше најпотребно не потфрли и си ја изврши доверената задача за победа на Македонија.

Тоа се нашите херои кои го остварија најголемиот успех досега! Да ги бодриме и да навиваме за нив и на Светското првенство во „MATCH POKER“ !

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер