Мајка си го убила 12- годишниот син поради мемориска картичка, таткото во шок (ВИДЕО)

Мајката Фалон Харис (37) од Чикаго е обвинета дека го убила својот 12-годишен син Каден Инграм затоа што, како што вели, ја зел мемориската картичка од нејзиниот автомобил и не ја вратил и ја уверувал мајка си дека не знае каде е картичката.

Полицијата утврдила дека Харис ја извадил картичката од автомобилот во петокот. Во саботата наутро, таа го обвинила момчето дека ја зело мемориската картичка од автомобилот и под закана со пиштол побарала да и` ја врати. Кога момчето и рекло дека не знае каде е картичката, таа го застрелала.

Снимките од надзорната камера во куќата снимиле се`. Каден била свесен и плачел во моментот кога го застрелала, соопштила полицијата. Откако пукала во момчето, Харис се јавила на телефон, а потоа се вратила кај Каден и повторно ја побарала картичката. Момчето рекло дека не знае каде е картичката, па Харис повторно го застрелала. Момчето починало, пишува Чикаго CBS Local..

Харис телефонски им признала на двајца членови на семејството дека го убила нејзиниот син затоа што тој не сакал да и` ја врати картичката. Членовите на семејството потоа повикале полиција и го викнале сопругот на Харис. Мајката признала се` во полиција.

Членовите на семејството и рекле на полицијата дека Харис се однесувала параноично. Имала дозвола за оружје и поседувала два пиштоли. Ако биде осудена, таа се соочува со доживотен затвор. Таткото сеуште е во шок и не може да сфати како мајката можела да го убие својот син поради картичка.


Кратење на непродуктивните трошоци, најави Ристески

Кратење на непродуктивните трошоци, најави кандидатот за градоначалник на Македонски Брод, Ристески.

Во вториот круг од локалните избори што треба да се одржат претстојниот викенд, во Општина Македонски Брод во трка влегуваат Жарко Ристески од ВМРО -ДПМНЕ и коалицијата, кој во првиот круг освои 1418 гласови и Ацо Новески, независен кандидат со 1198 гласа. Со предност од 220 Ристески влегува во вториот круг, со реални шанси да стане идниот градоначалник на оваа општина.

Тој при денешното обраќање до граѓаните најави целосно кратење на непродуктивните трошоци поради економската и здравствена криза што ја зафати и нашата Република.

-Кратењето на непродуктивните трошоци ќе биде прва работна обврска што ќе ја спроведам веднаш по стапувањето на должност, градоначалник на Општина Македонски Брод.Во услови на светска економска и здравствена криза што ја зафати и Република Македонија, но и нашата општина, неопходно е да започнеме со намалување или целосно кратење на оние трошоци кои се непотребни, а дополнително претставуваат економски проблем и ја задолжуваат нашата општина-истакна Ристески и вети бришење на ставката репрезентација во наредните четири години.

Тој рече дека како иден градоначалник на Општина Македонски Брод ветува дека целосно ќе се откаже од финансиската ставка репрезентација за градоначалник и таа во иднина ќе изнесува нула денари.

-Со оваа моја одлука сакам на моите сограѓани да им соопштам дека нивните пари ќе бидат инвестирани во решавање на реални и вистински проблеми и реализација на многубројни проекти кои ќе имаат за цел да го направат Македонски Брод поубаво и подостоинствено место за живот на сите граѓани. Време е конечно да им погледнеме на проблемите со вистински очи и да се зафатиме со нивното решавање, бидејќи Македонски Брод заслужува да биде градот од кого ќе започне обновата и промените, додаде Ристески. /МИА

Нови уредени површини за населбата „Зелен рид" вети Илиевски

Нови уредени површини за населбата „Зелен рид" вети кандидатот за градоначалник од СДСМ за Куманово, Илиевски.

Нови уредени површини преку проектот „Мој Еколог" за населбата „Зелен рид" вети кандидатот за градоначалник од СДСМ за Куманово, Оливер Илиевски на денешната прес-конференција.

Според Илиевски, населбата е една од најубавите во градот, одвоена од сообраќајниот метеж и потребни ѝ се уредени површини. Тој вети изградба на мултифункционални, осветлени игралишта со современи реквизити кои ќе им овозможат на младите да спортуваат и простор за рекреација на граѓаните.

– Вакви јавни површини кои се од огромно значење на жителите на „Зелен Рид" и низ цело Куманово не смеат да останат неуредени. Игралиштата ќе бидат изградени по светски стандарди за мал фудбал, кошарка, ракомет. За Куманово како спортски град, ваквите инвестиции се од големо значење за задржување на младите во градот, рече Илиевски.

Во програмата, истакна кандидатот преку проектот „Мој Еколог", населбата ќе добие професионални еколози кои ќе се грижат за животната средина и хигиената.

– Како голема населба во која во последниот период се изградени станбени згради, неопходно има потреба од рекреирање, дружење и забава за најмладите. Затоа предвидено е изградба на детско катче и мини пар. Парковите и детските катчиња ќе ги изградиме тука и овде ќе си ги раснеме нашите најмили, истакна Илиевски.

Тој наведе дека по спроведените истражувања, утврдено е дека во населбата недостасуваат тротоари, затоа, најави дека во ниту една урбана населба нема да недостигаат тротоари и дрвореди, со цел да се создаде простор за уживање.

– Нашата програма не е листа на желби, туку план за работа во четиригодишниот мандат. Ние од првиот до последниот ден ќе се посветиме на реализација на сите проекти од програмата-Најдоброто за Куманово, кажа Илиевски. /МИА

Јанчева: Се потврди дека ВМРО-ДПМНЕ и Левица се исто

Ништо не е готово за мнозинство во Советот на Град Скопје, вели Јанчева.

Почитувани,

Денеска претседателката на советот на Град Скопје, Љубица Јанчева даде изјава за медиумите кое ви го пренесуваме во целост:

„Почитувани,

Најавеното формирање на мнозинство во Советот на Град Скопје што денес го најавија ВМРО-ДПМНЕ и Левица е далеку од завршена работа.

Денес се потврди само дека ВМРО-ДПМНЕ и Левица се едно исто, нешто што одамна го зборувавме.

А што се однесува до Советот на Град Скопје ништо не е завршено. Битката во Скопје е во недела по што ќе видиме кој има реално мнозинство.

Како што знаете ќе има прегласување на едно место во Шуто Оризари и во зависност од резултатот може да дојде до нов распоред на советничките места.

Дополнително, сите независни листи, реалните гласови на граѓаните не можат да бидат надвор од Советот на Град Скопје, СДСМ ќе ги вклучи и нив.

Во недела е потребно обединување на демократските, прогресивните сили во Скопје, во недела е потребно обединување на гласот за напредок.

Да не дозволиме остатоците од режимот здружени со лажните левичари да добијат можност да го уништуваат Скопје како што тоа го правеа 27 години.

Скопје мора да продолжи да се развива, да се гради како европска метропола, а не како метропола на кичот и барокот.

Да излеземе во недела и да гласаме за број 12, да гласаме за Петре Шилегов, да гласаме Скопје да продолжи со својата успешна приказна."

Љубица Јанчева, претседателка на Советот на Град Скопје

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер