Мајка од Италија си го напуштила бебето во болница, зашто било позитивно на корона

Мајката која ја однела својата ќеркичка во болница, откако бебето се разболело со ковид-19 го напуштила бебето, соопштија италијанските лекари.

Кога минатата недела жената и бебето пристигнале во болницата во Палермо, биле тестирани за коронавирус и двете биле позитивни. Но, додека бебето се лекувало во градската болница Ди Кристина, мајката избегала и го напуштила бебето.

Полицијата трага по неа, бидејќи таа не одговарала на повиците од медицинскиот персонал.

"Медицинскиот персонал се обидуваше да ја контактира мајката со денови, но не можевме да ја досбиеме. Потоа повикавме полиција и рековме дека можеби имаме случај на напуштено бебе", изјави докторката Марилу Фунари, како што пренесува „The Sun".

Според весникот Ла Република, жената прво се преправала дека е тетка на четиримесечното бебе, пред да исчезне на 12-ти октомври. Весникот пишува дека два дена подоцна, во болницата се појавило уште едно женско лице, кое исто така тврдело дека е тетка на детето. Сепак, на вработените им станало сомнително и контактирале со полицијата, по што втората жена избегала.

За среќа, бебето оттогаш се опоравило од ковид-19, болест што досега уби повеќе од 36.000 луѓе во Италија.

Зошто Обвинителството не ги третира сериозно пријавите за пиратерија

ММА веќе подолг период се борат против пиратеријата и непочитувањето на телевизиските права на дел од кабелските оператори за што имаат поднесено повеќе кривични пријави до ОЈО.

Дел од кабелските оператори флагрантно ги кршат авторските и сродните права на македонските национални телевизии, а се толерира и пиратеријата во медиумскиот простор, реагира Сашко Дуковски, адвокатот на Македонската медиумска асоцијација (ММА) која ја сочинуваат петте најголеми национални телевизии.

Сепак, Јавното обвинителство по речиси две години непостапување, ја отфрли кривичната пријава од ТВ Телма против Македонски Телеком за повреда на авторски права, објаснува Дуковски. Станува збор за боксерски меч за кој телевизијата исплатила огромна сума на пари за законско емитување, а истиот спротивно на законот бил прикажуван на друга телевизија. ЈО ја отфрла кривичната пријава без конкрени докази, само врз основа на три дописи кои ги добила однаводниот сопственик на авторски права Ин Нет Медиа, што според Дуковски е недозволиво и пример како Обвнителството не треба да работи.

-Воопшто не го повикува да го сослуша овластеното лице. Дали тоа е навистина сопственик на правата на реемитирање, во кој обем е сопственик, за што е регистрирана таа компанија...туку верува на еден обичен допис со неколку реда, не вади ни тековна состојба, ништо не изведува како доказ, не сослушува никого, туку вели нема умисла кај кабелскиот оператор Македонски Телеком за пиратерија, за повреда на авторско и сродно право затоа што тие не можеле да знаат. Кривичното дело е направено 02. 12. 2020 година. Согласно временската разлика бокс мечот се емитувал во 5 часот наутро. Како може да нема умисла, а во 5 наутро да биде замаглена програмата на кабелскиот оператор затоа што знаат дека е тоа недозволено, изјави Дуковски.

Дуковски најави жалба до Вишото ЈО, а за случајот ќе бидат информирани сите странски амбасади.

-Особено Делегацијата на ЕУ во Македонија која што на секој состанок или брифинг вели дека една од темелните вредности за влегување во европската заедница е владеење на правото. Еве како владее правото во оваа држава. На начин што имаме монопол којшто може да пушта што сака, кога сака, и да биде покриен од страна на Обвинителството, вели адвокатот.

ММА веќе подолг период се борат против пиратеријата и непочитувањето на телевизиските права на дел од кабелските оператори за што имаат поднесено повеќе кривични пријави до ОЈО.

Ковид-19 и по девет месеци останува мистерија за матичните лекари

Пациентка цел месец со температура предизвикана од Ковид 19, други пациентки се позитивни и по три недели од направените контролни тестови, а немаат симптоми, маж два пати заболел од корона вирус. 

Матичната докторка и педијатрка Мира Атансова со набројувањето на овие специфични случаи со КОВИД 19 објаснува колку вирусот е се уште непредвидлив и опасен. Во случајот со повторената инфекција од корона вирусот кај мажот вториот пат симпотмите биле многу потешки од првиот пат.

Според досегашното искуство заразените кои го изгубиле осетот за мири и вкус поминуваат со полесни симпотми. Најтешка клиничка слика се развива кај пациентите над 35 години, заразата почнува со силни болки во мускулите и губење на силата.

За педијатрите се уште е проблем закажувањето на тестовите, термините брзо се резервираат, најголем проблем е кога матичните се втора смена, тој ден не може да најдат термин.

Градоначалникот на Прилеп бара поригорозни мерки во општината

Воведување на поостри мерки за спречување на ширењето на заразата во Прилеп, бара градоначалникот на градот Илија Јованоски.

Дали тоа да биде карантин ќе одлучат надлежните, вели за Канал 5 Јованоски, и додава, моменталните мерки не даваат резултат.

Според последниот корона-билтен, токму во Прилеп регистрирани се и уште 6 смртни случаи само во последното деноноќие, најмногу, споредено со останатите градови.

Во меѓувреме, сите ковид-центри низ земјава се полнат со пациенти, а граѓаните, периодов, преку социјалните мрежи реагираат и на лоши болнички услови. Дел од нив тврдат и оти нивни блиски не добивале навремена нега. „Под лупа“ на Државниот санитарен и здравствен инспекторат се случајот со 41-годишна пациентка од Штип, за која нејзиното семејство обвинува оти иако со часови барала, не и донеле кислородна боца. Инспекторите треба да утврдат и зошто пациенти во битолската државна болница примале инфузија до починати?

Лекарите велат дека македонскиот здравствен систем носи болести од минатото. Талогот од нерешените проблеми, сега, во време на пандемија, излегуваат на површина, вели за Канал 5 Д-р Мехмедовиќ.

Минаа речиси четири недели од воведување на последните превентивни мерки, забрани за собирање на отворено, постојано носење на заштитни маски. Здравствените власти очекуваа истите да дадат резултат еднаков на мерката „полициски час“, но засега, според секојдневната статистика, не се забележува намалување на бројот на новозаразени.

притисни ентер